Четверг, 01 Сентябрь 2016 10:26

Назустріч озимим культурам

Назустріч озимим культурамНапередодні осені для аграріїв знов настає гаряча пора – пора підготовки ґрунту під посіви озимих культур та проведення передпосівної обробки. В цей час для багатьох з них актуальним є питання пошуку найбільш вигідних, в економічному плані, варіантів для проведення передпосівної обробки насіння озимих культур.

На сьогодні агрохімічні добрива, протруйники та засоби захисту рослин значно подорожчали. Застосування їх в сільському господарстві значно зменшує доходи та зводить до мінімуму рентабельність аграрного бізнесу. Змінити ситуацію на користь аграріїв може лише застосування в сільському господарстві новітніх ресурсозберігаючих біотехнологій. Однією з таких біотехнологій є вже добре відома на агроринку технологія на базі біопрепарату КЛЕПС. Ця технологія дає можливість значно зменшити використання азотних добрив та хімічних засобів захисту рослин від хвороб. Крім того, вона не забруднює навколишнє середовище, сприяє отриманню екологічно чистих продуктів, відродженню ґрунтів, високих і якісних врожаїв та значній економії коштів. На наш погляд, ця технологія є перспективною для вирощування озимих культур.

Передпосівна обробка озимих культур біопрепаратом КЛЕПС, завдяки ендофітним азотофіксуючим бактеріям Klebsiella oxytoca та бактеріальному партнеру Bacillus mucslaginosus, запускає потужний механізм постачання рослинам необхідних елементів живлення, стимуляторів розвитку кореневої і листової поверхні та засобів захисту від хвороб. Цей механізм забезпечує кращі умови для схожості насіння, оптимізує кореневе живлення азотом, фосфором та іншими необхідними елементами живлення, формує потужну кореневу систему, яка у 1,5-2 рази міцніша, ніж без препарату КЛЕПС. Азотофіксуючі бактерії забезпечують рослину біологічним азотом, продукують вітаміни, амінокислоти і органічні речовини з низькою температурою замерзання. Завдяки виділенню природних антибіотиків відбувається пригнічення більшості патогенної мікрофлори у ризосфері та зменшення дефіциту в ґрунті мікроелементів та інших поживних речовин. Тобто ендофітні бактерії препарату з перших днів розвитку рослини захищають її як із середини, в міжклітинному просторі, так і ззовні – в ризосфері. Рослина з самого початку росте здоровою, стійкою до різних стресів, температурних коливань, тобто створюються умови, які дозволяють рослині реалізувати закладений в ній генетичний потенціал.

При нормальному фітосанітарному стані насіннєвого матеріалу немає сенсу застосовувати хімічні протруйники, які, до речі, набагато дорожчі. Препарат як протруйник працює не гірше, а іноді краще відомих сучасних хімічних протруйників. Тільки на відміну від них він не отруює зерно і ґрунт, а діє на рослину, виробляючи в неї захист від збудників захворювань. При застосуванні препарату рівень захворювань рослин на такі хвороби, як аскохітоз, корончаста іржа, коренева гниль, фузаріоз, гельмінтоспоріоз та інші значно знижується. Крім того, спроможність ендофітних бактерій препарату зміцнювати імунну систему рослини створює умови, при яких загроза їх інфікування такими бактеріальними хворобами, як мікоплазма, карликовість ячменю та інші значно знижується. Багаторічний досвід свідчить, що там, де препарат застосовувався на посівах як по зерну та вегетації, захворюваність була мінімальною або відсутня зовсім, в залежності від агрокліматичних умов.

Як бачимо, препарат працює як протруйник, однак є хвороби, які потребують особливої уваги, – це захворюваність зернових озимих культур сажкою. Коли насіння зернових культур вирощене на чистому фоні, незараженому сажковими хворобами, то краще проводити передпосівну обробку посівного матеріалу біопрепаратом Клепс.

Якщо насіння зернових культур вирощене на агресивному фоні, зараженому сажковими хворобами, та зерно має високий процент ураженості ними – необхідно обов’язково проводити передпосівну обробку цього насіння, використовуючи протруйник разом з біопрепаратом Клепс. Це поєднання, як свідчить практичний досвід, нівелює стресовий, негативний вплив хімії на насіння, забезпечує кращі умови для їх схожості, а також дає рослині все необхідне для нормального розвитку.

Ще одна особливість препарату, яку можна віднести до його переваг, – це малі дози використання. Цей факт у багатьох аграріїв викликає сумніви в його ефективності і небажання з ним працювати. Але ефективність препарату доведена практикою, а норми науково обґрунтовані. Згідно з сертифікатом, концентрація живих клітин бактерії в препараті становить не менше одного мільярда в одному мілілітрі. Тому норма 50-60 мл на тонну насіння зернових культур для такого об’єму достатньо ефективна. Крім того, він значно дешевший, ніж рівноцінні по ефекту хімічні препарати.

Таким чином, застосування біопрепарату КЛЕПС як біодобрива, біостимулятора та біопестицида, без сумніву, дозволить його споживачам не витрачати значні кошти (за малим винятком) на протруйники насіння, значно зменшити потребу в мінеральних азотних добривах та хімічних засобах захисту рослин від хвороб. Це дасть можливість їм отримувати високі врожаї, екологічно чисту продукцію, досягти значної економії фінансів, покращити стан навколишнього середовища та сприяти відродженню родючості ґрунтів.

В.Є. ДЕРКАЧ, 
директор НВЦ «Енергія»

01024, м. Київ, вул. Лютеранська, 30
Тел./факс: (044) 253-82-88, 253-99-04; (067) 445-20-77, (050) 991-86-12; еnergia90@ukr.net
Прочитано 1383 разів