• Головна
  • Статті
  • Рослинництво
  • Потенцiал природніх регуляторiв росту у пiдвищеннi врожайностi та загартованостi озимих культур у осiнньо-зимовый перiод
Понедельник, 15 Август 2016 13:57

Потенцiал природніх регуляторiв росту у пiдвищеннi врожайностi та загартованостi озимих культур у осiнньо-зимовый перiод

Потенцiал природніх регуляторiв росту  у пiдвищеннi врожайностi та загартованостi озимих культур у осiнньо-зимовый перiодСтабілізація валових зборів озимих культур в умовах ринкової економіки зумовлює необхідність підвищення ефективності їх вирощування.

Одним із методів підвищення продуктивності рослин, що все більше застосовуються останнім часом, є оброблення насіння рістрегулюючими речовинами. Аналіз інформаційних джерел свідчить про те, що питанню широкого застосування регуляторів росту у землеробстві приділяється велика увага в більшості економічно розвинених країн світу: Франції, Великій Британії, ФРН, Швейцарії, Японії та інших. Відомо, що деяким країнам за допомогою комплексу регуляторів вдалося досягти збільшення виробництва продукції землеробства на 15-20% й більше.

Регулятори росту рослин, до яких належить й добриво органо-мінеральне ГУМАТ КАЛІЮ «РОСТ ОК», – це природні сполуки, які використовують для обробки рослин з метою ініціювання змін у процесах їх життєдіяльності для покращення якості рослинного матеріалу, збільшення врожайності, полегшення збирання та зберігання врожаю. Використання регуляторів росту веде до змін в обміні речовин, аналогічно тим, що виникають під впливом зовнішніх умов (тривалість дня, температура та інші), тобто регулятори росту – це не поживні речовини, а фактори керування ростом і розвитком рослин. Допосівна обробка насіння має ті переваги, що препарати починають діяти на кореневу систему у початкові етапи розвитку і таку обробку можна здійснювати разом з протруйниками.

Як виявила практика вітчизняних та зарубіжних фермерів, одного протруювача недостатньо, тим паче, що протруювачі через фітотоксичні властивості негативно впливають на молоді паростки. Потрапляючи у ґрунт, насіння стикається з агресивним середовищем: хворобами, шкідниками, фітотоксичним стресом від протруювача та залишків гербіциду, що нерідко лишається в ґрунті через нестачу вологи. Всі ці фактори негативно впливають на кількість та дружність сходів, а сходи – на майбутню врожайність.

Для більш повної реалізації фунгіцидного потенціалу протруювача рекомендуємо додавати до них у баковій суміші сучасні регулятори росту.

Багаторічними випробуваннями доведено, що кращим станом відрізняються ті посіви, де під час протруювання насіння використовували регулятори росту з захисно-стимулюючими властивостями добрива органо-мінерального ГУМАТ Потенцiал природніх регуляторiв росту  у пiдвищеннi врожайностi та загартованостi озимих культур у осiнньо-зимовый перiодКАЛІЮ «РОСТ ОК»ТМ під озимі зернові культури – 0,4 л/т насіння, а під озимий ріпак – 0,5 л/т насіння.

Добриво органо-мінеральне ГУМАТ КАЛІЮ «РОСТ ОК»ТМ містить збалансований комплекс хелатних мікроелементів, іонів біогенних металів та природні регулятори росту. Всі речовини, які знаходяться в доступній для рослин формі, проникають в насіння, стимулюючи темп росту проростків, а також формують потужну кореневу систему, що забезпечить рослину достатньою кількістю вологи та поживними речовинами. За рахунок інтенсифікації фотосинтезу підвищується концентрація цукрів, в’язкість протоплазми, концентрація клітинного соку, що підвищує морозостійкість як вузла кущіння, так i вегетативної маси рослин.

Через складні погодні умови аграріям не завжди вдається провести посівні роботи вчасно, особливо є ризик восени, адже недостатньо розвиненим рослинам складно витримати зиму. В даному випадку неможливо обійтися без листової підкормки і стимуляції таким добривом органо-мінеральним як ГУМАТ КАЛІЮ «РОСТ ОК»ТМ – УНІВЕРСАЛЬНИЙ. Так за 12-15 днів до настання морозів рекомендуємо підживити озимі зернові культури у фазу трьох листків 
добривом органо-мінеральним ГУМАТ КАЛІЮ «РОСТ ОК»ТМ – УНИВЕРСАЛЬНИЙ нормою – 1 л/га посівів. Такі підживлення укріпляють кореневу систему, активують процеси кущіння, закладання продуктивних стебел ще восени. Водночас поліпшується фотосинтез в умовах коротких днів та синтезується достатня кількість цукрів, яка забезпечує кращу перезимівлю озимини.

Найбільш чутливою культурою до умов зростання є ріпак озимий. Ріпак досить вимогливий до умов живлення та технології вирощування. З-поміж олійних культур родини капустяних ця культура найбільш вибаглива до добрив; високі та сталі врожаї ріпак дає за умов, що ґрунт добре забезпечений елементами живлення. Серед кліматичних факторів, які визначають рівень реалізації врожайного потенціалу ріпаку озимого, особливе значення мають погодні умови в осінньо-зимовий період. Близько 70% майбутнього врожаю ріпаку озимого закладається восени ще до початку зими, оскільки його генеративні органи закладаються ще на ранніх фенологічних фазах.

Проте значною мірою морозостійкість ріпаку залежить від агротехнічних заходів, проведених восени, в т.ч. від кількості внесених мінеральних добрив та мікродобрив. Тому підживлення до настання періоду спокою перед зимівлею повинно бути спрямоване на ріст і розвиток листового апарату, накопичення достатньої кількості поживи у кореневій системі, оскільки ця пожива буде використана культурою перед i після відновлення весняної регенерації. Навесні ріпак озимий має унікальну властивість компенсувати свої зріджені посіви шляхом утворення нових продуктивних стебел із кореневої шийки за умови, що діаметр кореневої шийки становить не менше 8-10 мм.

Усі ці біологічні особливості ріпаку озимого спонукають нас застосовувати позакореневе підживлення у фазі 6 листків добривом органо-мінеральним ГУМАТ КАЛІЮ «РОСТ ОК»ТМ – УНIВЕРСАЛЬНИЙ у дозі 0,5 л/га комбіновано з добривом органо-мінеральним ГУМАТ КАЛІЮ «РОСТ ОК»ТМ – БОР – 2 л/га. Та якщо у посушливий період рослини слаборозвинені – першу підкормку необхідно буде зробити у фазу 4-5 листків, а другу – у такій же дозі повторити у фазі 6-8 листків. Тому що серед мікроелементів найбільше значення для рiпака має бор. Чверть сполук бору майже 100 г/га споживається ще восени. Сполуки бору в рослинах озимого ріпаку беруть активну участь у синтезі вуглеводів, ростових регуляторів, аскорбінової кислоти та у їх транспортуванні від листків до кореневої системи. Брак сполук бору у ріпаку озимому восени призводить до деформації кореневої системи, її дуплистості, появи внутрішніх некрозів, зниження морозостійкості, появи фізіологічних, грибкових хвороб та до зниження його врожайності на 25-30%. Отже, позакореневе підживлення добривом органо-мінеральним ГУМАТ КАЛІЮ «РОСТ ОК» ТМ УНIВЕРСАЛЬНИЙ та БОР ріпаку озимого у поєднанні із засобами захисту рослин є запорукою його успішної перезимівлі.

В.П. ОНИЩУК, агроном-технолог
Повний асортимент на сайті www.rost-ok.com
Консультації за телефоном: +38 067 566-33-22
Запрошуємо до співробітництва 
представників по всій Україні!
З питань співпраці:
+38 (097) 368-24-41 – Морозова Ірина.
Або пишіть на адресу: office@rost-ok.com
Прочитано 1812 разів