Пятница, 15 Июль 2016 12:26

Деструкція соломи «Вермистимом-Д» – важливий резерв підвищення родючості ґрунтів

Деструкція соломи «Вермистимом-Д» – важливий резерв підвищення родючості ґрунтівІснуюча традиційна технологія використання соломи та інших рослинних решток на добрива шляхом заробки їх в ґрунт (оранка або дискування) має істотні недоліки:

– При заробленні соломи і рослинних решток в ґрунт деструкція їх проходить впродовж довгого періоду, при цьому проходить споживання вільного азоту целюлозоруйнуючими мікроорганізмами, в результаті чого знижується родючість ґрунтів. Крім того, в ґрунті накопичуються патогенні мікроорганізми та шкідники, які у майбутньому будуть знижувати врожайність сільськогосподарських культур.

Недоліком традиційної технології зароблення соломи в ґрунт є і те, що необхідно вносити значну кількість азотних добрив, які підвищують родючість ґрунту, але мало впливають на засвоєння поживних речовин, які містяться в соломі, а також наразі є дорогими. А тому в ряді господарств подрібнену солому безпосередньо приорюють, але від такого внесення в перший рік ефекту немає, так як солома перегниває, особливо кукурудзяна, протягом 2-3 років.

Враховуючи всі недоліки в існуючих технологіях, вчені та спеціалісти асоціації «Біоконверсія» та ПДАТУ розробили та запатентували нову технологію використання соломи та інших рослинних решток на органічні добрива, і цю технологію вже впроваджено в господарствах різних регіонів України.

Поставлене завдання досягається за рахунок обприскування подрібненої соломи і перед заробленням в ґрунт композицією суміші в складі деструктора «Вермистим-Д» та мінімальної дози азотних добрив, з заробленням в ґрунт на 8-10 см, ще більша ефективність досягається, якщо після внесення деструктора одночасно проводять посів таких сидеральних культур, як олійна редька, біла гірчиця та інші.

В робочий розчин додають (в залежності від кількості соломи на гектарі) 8-12 кг/га аміачної селітри або карбаміду, або КАСу, можна замість азотних добрив використовувати рідкі органічні добрива (гноївку).

Прискорена деструкція післяжнивних решток деструктором «Вермистимом-Д» забезпечує знищення патогенів, які потрапляють у ґрунт через рослинні рештки. Покращується родючість ґрунтів за рахунок забезпечення ґрунту азотофіксуючою, фосфатмобілізуючою, бактеріоцидною та фунгіцидною мікрофлорою, природними вітамінами, гормонами росту рослин, амінокислотами та мікроелементами. При внесенні «Вермистиму-Д» на рослинні рештки зернових, кукурудзи, соняшнику проходить стимуляція росту та розвитку ґрунтової мікробіоти, яка, заселившись на рослинних рештках, разом з аборигенною мікрофлорою руйнує їх, тобто живиться ними. В результаті утворюється гумус та доступні для рослин розчинні форми необхідних рослинам макро- та мікроелементів.

Всі корисні мікроорганізми «Вермистиму-Д» та аборигенної мікрофлори, розмножуючись, утворюють до 4-6 т/га власної біомаси за рік, яка після відмирання стає цінним джерелом живлення для наступних мікроорганізмів і рослин. Одна тонна соломи зернових культур після деструкції за вмістом органічної речовини, азоту, фосфору і калію рівноцінна 3-5 т гною з вологістю до 75%. Прискорюється розкладення решток, знищуються патогени, коефіцієнт розкладання соломи впродовж 3-4 місяців становить 70-90% (залежно від культури), збільшується кількість мікроорганізмів, урожайність збільшується на 25-35%, при зниженні затрат на придбання міндобрив на 40-50%.

Щоб перевести діючі речовини після проведення деструкції соломи у грошовий вираз, скористаємося простим порівнянням. Добриво нітроамофоска NPK 16:16:16, коштує у середньому 10200 грн/т, діючих речовин (NPK) у тонні нітроамофоски 480 кг. Це означає, що кожний кілограм діючої речовини NPK нітроамофоски коштує 21,3 грн, а на гектарі, після деструкції 4 т соломи та стерні, до ґрунту надходить усіх елементів живлення NPK (за діючими речовинами) не менше 60 кг, їхня вартість – 1278 грн/га. Якщо в господарстві зернових колосових 100 га, то економія після деструкції соломи становить 127,8 тис. грн, якщо 200 га, відповідно, 255,6 тис. грн., тобто на цю суму ми економимо кошти на придбання міндобрив.

Незабаром необхідно буде висівати ріпаки, а у вересні озимі зернові, а тому допосівне оброблення насіння «Вермистимом» (7-10 л/т) або «Вермимагом» (6-8 л/т) забезпечить ріст та розвиток проростків, а також підвищить морозостійкість та стійкість до хвороб.

Затративши на гектарну норму насіння наші препарати рівнозначні вартості 10-15 кг зерна, отримаємо приріст урожайності в десятки разів більший, а якщо знизимо норму протруйників на 5-10%, то придбані біостимулятори будуть безкоштовними. Урожайність збільшується мінімум на 5-8 ц/га, на один-два класи підвищується якість зерна.

З метою підвищення родючості ґрунтів ми пропонуємо прискорену технологію використання соломи і рослинних решток на органічні добрива з використанням біодеструктора «Вермистим-Д», а саме:

с/г культури

норми внесення

Солома і рослинні рештки (пшениця, жито, ячмінь, гречка, овес, просо)

6-8 л/га

Кукурудза, соняшник, сорго

8-10 л/га

Зернобобові (соя, горох, боби, квасоля, вика, люпин)

4-5 л/га

Сидеральні культури (олійна редька, гірчиця, ріпак, конюшина та інші)

3-4 л/га


Норма внесення «Вермистиму-Д»
Детальну інформацію можна отримати в Асоціації «Біоконверсія»:
м. Івано-Франківськ, вул. Гаркуші, 2; e-mail: vermos2007@ukr.net.
тел.: (0342) 53-11-30, факс (0342) 71-62-38, м.т.: (067) 343-45-27, (067) 342-21-88;
Прочитано 3539 разів