Четверг, 16 Июнь 2016 11:42

Ремонт кормозмішувача – «продовження життя»

Ремонт кормозмішувача – «продовження життя»Ремонтуючи свою техніку ми можемо збільшити її «життя», тим самим набагато довше експлуатувати, навіть довше, ніж заявлено заводом-виробником.

Якщо ваш кормозмішувач прослужив вам «совістю і правдою» «все своє життя», не ламаючись, то все одно рано чи пізно постане питання зносу. Основні деталі, на які інтенсивно впливають закони тертя, – шнек і бункер. Кормозмішувач, коли змішує корм, подібний до плуга, що оре землю: там і тут відбувається максимальне тертя по перевертанню ґрунту і корму. Солома-сіно, маючи в своїй структурі тверду структуру, «дряпає» міцне залізо, і якщо це відбувається кожного дня, то навіть якщо на початку роботи кормозмішувача стінки бункера здаються занадто товстими, то з часом вони стають, як бляшанка з-під консерви.

Якщо розглядати роботу кормозмішувача до повного зносу, то тут можна поділити всі кормозмішувачі на дві категорії: перша – це знос бункера і шнека одночасно. Тобто якщо відпрацював кормозмішувач «свою долю», викидаєш і купляєш новий. Такий принцип досить непоганий для економіки. Інвестував – пропрацював – купив новий. Замінювати бункер у європейських виробників кормозмішувачів, які лідирують по продажах у нашій країні, не є доцільним, бо тому, хто живе по принципу «запчастини повинні бути дорожчі за нову техніку», вартісна деталь буде коштувати майже так само, як і новий кормозмішувач.

Інша категорія поділяється на зношування спочатку шнеку, потім ще одного шнеку, можливо потім ще одного, потім бункера. Шнек цієї категорії має в основі масивнішу структуру, «забирає» у бункера основну роботу, а відтак і основний знос. Корм при змішуванні більше контактує із шнеком, і мінімально із бункером. У Європі такий вид шнеків встановлюють, як правило, тільки «преміальні бренди» виробників кормозмішувачів. Недолік цієї конструкції в тому, що потрібна додаткова потужність для крутіння масивними формами. Тим самим виникає необхідність ставити при однаковій кубатурі додатковий двохступінчастий редуктор, а це підвищує собівартість. Замінювати шнек дешевше, ніж потім викидати кормозмішувач через зношений бункер. Тим самим друга категорія кормозмішувачів по довговічності переважає першу, при заміні, ясна річ, шнеків.

Щоб перевірити, до якої категорії відноситься ваш кормозмішувач, достатньо подивитися зверху на шнек: чим менше ви будете бачити дно кормозмішувача, тим більша ймовірність, що ваш кормозмішувач відноситься до другої групи.

Але із стиранням робочих площин кормозмішувача також можна боротися. В основному, коли зносився шнек або бункер, працівники підприємства в першу чергу приймають рішення по ремонту кормозмішувача своїми силами, а саме наварюванням у тих місцях, якщо це шнек, і там, де випадає корм, якщо це бункер. Інколи це нагадує «ямковий» ремонт. Розглянемо варіанти ремонту:

Бункер

Сам по собі бункер поділяється на дві площі зносу: дно і стінки. Якщо зносилося дно, то потрібно вирізати по формі дна лист 8-12 мм і покласти у середину бункера. В деяких випадках потрібно знімати шнеки або Ремонт кормозмішувача – «продовження життя»можна поділити дно на сектори і, провертаючи шнек, зварити їх між собою. Тим самим корм почне стирати уже вставлений метал і не буде далі робити отвори в зношеному «рідному» дні.

Якщо зносилися стінки, то найдешевший спосіб правильно зробити ремонт – це обшити бункер всередині листом 3-4. Цей лист металу можна прогнути вручну. Потрібно, щоб лист повторював гнуту форму бункера. Якщо розглядати більш професійний ремонт бункера, то потрібне промислове обладнання, а саме – вальці, щоб зігнути металевий лист 6-8 мм. Це дасть змогу вдвічі збільшити експлуатаційні можливості кормозмішувача завдяки тому, що більша товщина вставленого металу буде стиратися довше, ніж менша. Інколи користувачі кормозмішувачів при ремонті допускають помилку: ремонтуючи бункер, наварюють латки ззовні. Тим самим не дають корму випадати, а бункер зношується й далі, тож такі самі отвори з’являються поряд або в інших місцях, тому що «бляшанка» продовжує стиратися.

Шнек

Шнек також підлягає ремонту. Він складається із двох основних частин. Це конус і витки. При експлуатації зношуються в основному витки, конус залишається в більшості випадків неушкодженим.

Найдешевший спосіб ремонту шнеку – це його реставрація. Її потрібно проводити, коли почали відпадати ножі, або ж є загроза, що вони скоро відпадуть. Ножі кріпляться на гвинтах, на краю шнеку. Шнек сам по собі найбільше зношується по краях, саме тому ножі є індикатором ремонту або заміни шнеку.

Найдешевший спосіб реставрації – наварити зверху по краях витка шнека пластини. По ширині вони повинні бути, в залежності від місця, від 20 до 10 см. В деяких пластинках потрібно зробити отвори під кріплення ножів. Пластини можна вирізати із металу завтовшки 6-8 мм. Наварювати їх необхідно по краях від низу до верху, щоб вони контактували одна із одною і держалися зварювальним швом.

Для більш повної реставрації витків шнека потрібен різак (плазма) і знання конструкторської азбуки. Ремонт полягає у відрізанні старих зношених витків та наварюванні нових. Для цього потрібно розрахувати на листі металу, в основному товщиною 12 мм, сектори гнутого шнеку і зварити їх між собою, зробивши отвори під ножі. Такі роботи виконуються на старому конусі. Такий метод ремонту не завжди підходить підприємству, бо тоді відбувається на певний час зупинка роботи кормозмішувача, тим самим втрати в молоці, якщо немає додаткового кормозмішувача. Тому більш доцільний спосіб ремонту – це замовити новий шнек. Нові оригінальні шнеки – це найдорожчий варіант ремонту. В Україні зустрічаються деякі фірми, які виробляють шнеки на будь-який імпортний кормозмішувач. Цей варіант ремонту буде дешевший за купівлю оригінального шнеку.

Редуктор

Редуктор також із часом зношується, але зустріти його зношеним – це рідкість. В основному вони ламаються. Основні поломки у редуктора – поломка сателіту, це головна і технічно найважча деталь редуктора, що працює без відпочинку і витримує велике навантаження. Щоб не допустити поломки цієї деталі і продовжити роботу, потрібно регулярно і вчасно замінювати масло в редукторі. При поломці редуктора часто купляють новий, але є варіант і ремонту. Наша рекомендація ставити оригінальні запчастини редуктора. Ремонт обійдеться дешевше, ніж брати новий редуктор. На деякі редуктори неможливо взагалі знайти запчастини, бо якщо кормозмішувач пропрацював понад 7-10 років, технічний прогрес пішов уперед і такі редуктори зняли із виробництва. Ремонт кормозмішувачів при його стиранні потребує капітальних інвестицій, але ці інвестиції можна поділити на 2, або і на 3 рази, якщо застосувати реставрацію, заміну аналогічних або оригінальних зношених деталей.

Можливо, вічного двигуна не існує, але у роботі кормозмішувача питання «вічності» цілком можливе, при вчасному і якісному ремонті.

ПСП «Нива» Гадяцького р-ну Полтавської обл.: «Ми свої кормозмішувачі ремонтуємо в основному самі. У нас імпортний кормозмішувач пропрацював п’ять років та зносилися шнеки, тож ми замовили нові оригінальні. Коли зносилося дно бункера, то ми самі вирізали із листа такі контури дна і повставляли всередину, приваривши до стінок. Тим самим наш кормозмішувач продовжив виконувати свої функції».

СФГ «Бутенко», с. Дягове, Менський р-н, Чернігівська обл.: «Наш імпортний кормозмішувач пропрацював сім років і в нього зносився шнек. Він має місткість 5 кубів, але ми на ньому добавили наверху смугу із гуми, тим самим збільшили об’єм до 7 кубів. Новий шнек реставрували у спеціалістів фірми «Демі-мікс-Україна», які зробили повну реконструкцію витків шнеку і зробили його вищим, тим самим ми почали вдвічі швидше змішувати корми. Ми у «Демі-мікс» замовили ще однин кормозмішувач, бо поголів’я худоби збільшилося, а також у цьому році хочемо поміняти свій 9-кубовий кормозмішувач на 14, бо маємо ще більший приріст ВРХ.

ПП «Агроекологія» с. Михайлики, Шишацький р-н., Полтавська обл.: «Ми маємо п’ять тисяч голів худоби, які годуються 7 імпортними кормозмішувачами. При такій екстремальній експлуатації один кормозмішувач працює 6-7 років, потім зношується повністю бункер і шнеки. Реконструкцію ми проводили спеціалістами фірми «Демі-мікс-Україна». Вони уварили на дно лист 12 мм і по боках лист 6 мм. Тим самим дали можливість не обновлювати наш парк кормозмішувачів, а продовжити «життя» старим, що зекономило досить багато коштів, в порівнянні із альтернативою закупки нової техніки. Також в цій фірмі ми замовили нові шнеки. Вони по вартості були вдвічі дешевші, ніж оригінальні. Ми переконані, що реконструйовані кормозмішувачі прослужать нам такий самий термін, що і до цього».

ДМИТРО ДЕМИДОВСЬКИЙ,
ТОВ «Демі-мікс-Україна»
Прочитано 3123 разів