Понедельник, 02 Май 2016 19:05

Шкідники під контролем

Шкідники під контролемЗа даними численних досліджень, на посівах зернових колосових культур шкодять майже 360 видів комах, кліщів, гризунів, нематод та інших організмів із царства тварин. Найбільшої шкоди завдають близько 50 видів, серед яких хлібні клопи, трипси, попелиці, туруни, злакові мухи, хлібні жуки і велика кількість багатоїдних шкідників.

Середньорічні втрати врожаю від шкідників на полях Україні становлять, за різними оцінками, в середньому 5%, тобто близько 2,5 млн. тонн або 200–500 кг/га і більше. Це прямі втрати від життєдіяльності шкідників та непрямі від вірусних та грибкових хвороб, що їх переносять шкідники.

Таблиця 1

Орієнтовні втрати врожайності зерна від основних видів шкідників (узагальнені і доповнені дані, М.П. Секун, Н.М. Шахова, В.Т. Альохін)

Вид шкідника

Кількість шкідників 
для розрахунку

Орієнтовні втрати

врожайності зерна

Коментар

Клоп-черепашка імаго

1 шт./м2 у фазі виходу в трубку

50 кг/га

1–2%

Додаткове істотне погіршення якості зерна

Трипс пшеничний імаго і личинки

15–20 шт./колос

180–250 кг/га

3–5%

Зменшення маси 1000 зернин і якості

Злакові попелиці колонії

15–20 шт./стебло

140–180 кг/га

2–3%

Додаткові втрати врожайності від ВЖКЯ сягають 25–40%

100 шт./стебло

380 кг/га

4–6%

Хлібний турун

10–15 шт./м2 личинок

2-го віку

600–700 кг/га

12–14%

Зрідження посівів на 26–39%

30–35 шт./м2 личинок

2-го віку

2300–3000 кг/га

46–59%

Зрідження посівів на 58–73%

70–80 личинок/м2

100%

100%

Повна загибель посівів

1 жук/м2 у фазі наливу зерен

50–60 кг/га

1–2%

Крім виїдання зерен на колосі, велику частину жуки вибивають

Злакові мухи (шведська, пшенична, мероміза, опоміза)

40–50 шт./100 помахів сачком 
(4–5 шт./водну пастку)

50–70 кг/га

2–3%

Водні пастки – стаканчики з водою, які розставляють на відстані 50, 100, 250 м від краю поля

Хлібні жуки (жук-кузька, жук-хрестоносець, жук-красун)

1 жук/м2

200–300 кг/га

4–6%

Крім виїдання зерен на колосі, велику частину жуки вибивають. Личинки хлібних жуків зменшують густоту рослин у період сходів


Шкідники під контролемЧасто-густо найсуттєвіша причина втрат врожаю – необґрунтована система захисту. Це порушення сівозміни і обробітку ґрунту, неоптимальні терміни сівби, нехтування інсектицидними протруйниками, неефективні заходи й препарати, а також запізнення з часом обробки. За даними опитувань спеціалістів господарств, лише на 48–52% площ зернових культур застосовуються інсектициди. Зазвичай нехтують інсектицидним захистом на таких культурах, як ячмінь, овес, жито. Крім того, 43% площ зернових культур обробляють у період від фази середини колосіння до фази молочної стиглості зерна, коли основні види шкідників уже завдали чималої шкоди. Лише 20% площ обробляється в період від початку виходу в трубку до фази прапорцевого листка, саме коли це потрібно, – в період масового заселення посівів шкідниками.

Сучасний інтегрований захист рослин передбачає управління популяціями шкідливих організмів у межах конкретних агробіоценозів за допомогою застосування оптимальної для конкретних умов системи заходів з метою оптимізації фітосанітарного стану посівів.

Користуючись показниками економічного порогу шкодочинності, слід враховувати, що вони мають орієнтовне середнє значення. Тому, ухвалюючи рішення про доцільність захисних заходів, треба враховувати конкретний стан розвитку рослин, погодні умови, щільність окремого шкідника на кожному конкретному полі тощо, – це головні складники фітосанітарного моніторингу.
Шкідники під контролемЧого очікувати навесні 2016 року і які чинники впливають на шкодочинність шкідників? Нам відомі такі факти.

1. Зима 2015–2016 років – чергова тепла зима за останні десятиріччя. Мінімальні температури повітря в різних регіонах України коливалися в межах –16...26 °С, проте це тривало недовго – лише кілька днів.

2. Протягом періоду з низькими температурами повітря ґрунт було вкрито шаром снігу.

3. Завдяки аномально теплій погоді в лютому та березні відбулося раннє відновлення весняної вегетації (ВВВ) й очікується більш рання поява шкідників.

Такі умови сприяли нормальній зимівлі рослин і водночас шкідників. Наприклад, у південних областях під час обстеження посівів у третій декаді лютого личинки пшеничного трипса вже траплялися на полях на глибині лише 3 см (рис. 1).

Рис 1. Перезимувала личинка трипса пшеничного на глибині 1–2 см (29.03.2016)

В останні роки на посівах ячменю поширився ячмінний мінер. За нашими спостереженнями, найчастіше цей шкідник заселяє найбільший листок ячменю – підпрапорцевий (рис. 2). Це призводить до істотних утрат урожаю, адже саме цей листок має найбільше значення для урожаю зерна.

Рис. 2. Ячмінний мінер найчастіше заселяє найважливіший підпрапорцевий листок

Сучасна технологія вирощування зернових культур базується на обґрунтованій системі захисту проти шкідливих організмів. Проти шкідників ефективні технологічні заходи в комплексі: правильна сівозміна, підготовка насіння, якісний обробіток ґрунту, обґрунтоване застосування інсектицидів.

А тепер задачка для спеціалістів.

Питання: коли доцільно застосовувати інсектицид? Відповідь очевидна! Єдина правильна стратегія боротьби зі шкідниками – не чекати наростання чисельності шкідників до рівня економічного порогу, а контролювати їх з початку заселення посівів, діяти на випередження.

Велике значення має також вибір інсектициду. Які вимоги до інсектициду?

  • Висока ефективність в перші години після внесення
  • Ефективність і в спеку, і в холод
  • Знищувати шкідників, які ховаються
  • Тривала системна ефективність
  • Безпечний у бакових сумішах

Шкідники під контролемУсім цим вимогам повністю відповідає сучасний надійний інсектицид Енжіо® від компанії «Сингента».

Системно-контактний інсектицид Енжіо® містить дві ефективні діючі речовини – неонікотиноїд тіаметоксам і піретроїд лямбда-цигалотрин. Обидва компоненти з різних напрямків діють на нервову систему комах. Тіаметоксам відрізняється від інших неонікотиноїдів тим, що має найбільшу розчинність у воді – 4,1 мг/л. Така властивість тіаметоксаму зумовлює його виняткову системність. Тобто речовина проникає в клітинний сік, стає частиною рослини, рухається від клітини до клітини.

Серед інших важливих переваг Енжіо®:

  • Поєднання потужного нокдаун-ефекту з тривалим періодом захисту рослини зсередини
  • Ефективний проти широкого спектра шкідників, зокрема проти хлібного туруна і прихованоживучих, незалежно від погодних умов
  • Зручний і безпечний у бакових сумішах
  • Дві діючі речовини з різними механізмами дії унеможливлюють появу резистентності

Тактика захисту озимої пшениці проти шкідників (рис. 3):

Перше внесення інсектициду слід планувати на фазу початку виходу в трубку – до появи 2-го міжвузля, разом із першим внесенням фунгіциду. Найкращий вибір – системно-контактний інсектицид Енжіо 0,18 л/га з тривалою системною дією, потрібною впродовж періоду виходу шкідників, що перезимували.

Друге внесення інсектициду слід планувати на фазу прапорцевого листка, теж разом із другим внесенням фунгіциду. Це додатковий контроль шкідників, які продовжують заселяти посіви. Для 2-го внесення можна вибрати Карате Зеон 0,15–0,2 л/га або Енжіо 0,18 л/га залежно від рівня технології і поширення шкідників.

Здебільшого двох внесень інсектицидів буде досить для контролю більшості шкідників: клопів, трипсів, попелиць, цикадок, злакових мух, п’явиць, блішок та ін.

Третє внесення інсектициду необов’язкове і залежить від того, чи з’являться хлібний пильщик та хлібні жуки. Тому залежно від умов можна планувати крайові або суцільні обробки при появі цих шкідників препаратом Карате Зеон 0,15–0,2 л/га.

Відмінність захисту ячменю полягає в тому, що друге внесення інсектициду варто планувати на фазу підпрапорцевого листка, який робить найбільший внесок в урожай зерна. І саме на підпрапорцевий листок слід вносити фунгіцид для захисту проти грибкових хвороб.

Наші рекомендації з захисту проти шкідників ґрунтовані на польових дослідах і перевірені в господарствах різних регіонів України. Опитування фахівців показало, що всі дуже задоволені роботою Енжіо®, а 18% опитаних навіть сказали, що ефективність Енжіо перевершила їхні сподівання.

Робота в полі – це творчість, заснована на знаннях і агрономічній інтуїції. Наші знання вдосконалюються, а інтуїція не підводить. Тому Україна з року в рік росте як держава з надзвичайно високим експортним потенціалом, і виросте ще більше!

В.В. ДУБРОВІН,
канд. с/г наук, менеджер з підтримки і розвитку інсектицидів
та гербіцидів на зернових культурах ТОВ «Сингента»

Контактні телефони
Наталя Василівна Пшець,
директор Південного БР – (067) 443-74-75

Одеська область: Андрій Ненартович – (067) 555-29-37
Іван Войцеховський – (067) 555-29-30
Дмитро Чіканчі – (067) 555-28-73

Миколаївська область: Володимир Зубенко – (067) 555-24-06
Євген Абатуров – (067) 555-25-91
Ігор Бойко – (067) 555-27-94

Херсонська область: Олександр Каплін – (067) 555-29-31
Вячеслав Перцьовий – (097) 952-29-64
Прочитано 2985 разів