Пятница, 18 Март 2016 15:12

Однороторна безредукторна косарка захватом 1,9 метра

Однороторна безредукторна косарка захватом 1,9 метраВ Україні нараховується близько 50 тисяч господарств, які забезпечують державу сільськогосподарською продукцією, в тому числі тваринницькою. Маємо трохи більше 4 мільйонів великої рогатої худоби, кожній тварині бажано заготовити на зиму хоча б одну тонну сіна поживністю 0,5-0,6 кормових одиниць. Для цього нам потрібно скосити близько 3 мільйонів гектарів природних та сіяних трав. Щоб якісно і вчасно скосити таку площу, доцільно мати 25-30 тисяч косарок. Завдяки високим характеристикам більшим попитом користуються роторні косарки.

Значну частину українського ринку захопили польські виробники своїми двороторними косарками з шириною захвату 1,35-1,85 метра. Якщо ціна перших у ряді близько 15 тисяч грн, то при збільшенні ширини захвату до двох метрів різко зростає до 30 тисяч. На такі показники почали орієнтуватися і вітчизняні виробники. В результаті виробничої експлуатації виявилось ряд недоліків цих роторних косарок, про які мені розповідали їх власники.

Зокрема, привід роторів включає складний конічний редуктор, який часто виходить з ладу через недостатню жорсткість корпуса та витікання мастила через манжети вертикальних валів роторів. Багато нарікань і на шестерні конічних передач, виготовлення яких потребує підвищеної точності через високу частоту обертання валів.

Однороторна безредукторна косарка захватом 1,9 метраНа основі аналізу конструкцій роторних косарок і розрахунків автор спроектував та виготовив однороторну безредукторну косарку шириною захвату 1,9 метра з простим клинопасовим півперехресним приводом ротора (фото 1). В такій конструкції при класичному збільшенні діаметра ротора інтенсивно нарощується його маса та зменшується його жорсткість і надійність в роботі. Для зменшення цих недоліків до посадженої на приводному валу ротора маточини радіально прикріплені прикриті листом зверху смуги з ножами, що дозволяє значно зменшити масу ротора.

Схема такого ротора показана на рис. 1 (вигляд збоку в розрізі). Ротор включає вертикальний з верхнім приводом вал 1 в підшипниковому корпусі 2. В нижній частині до вала 1 жорстко і перпендикулярно прикріплена маточина 3, до якої знизу радіально і рівномірно по колу кріпляться товсті несучі смуги 4 з ножами 5 на кінці. Простір між смугами 4 закритий зверху тоншими за смуги 4 однаковими трапецієвидними листами 6, які кріпляться з перекриттям між собою до смуг 4 та меншими основами до маточини 3, що робить ротор легким і одночасно в місці найбільших напружень від згинання більш жорстким. На нижній кінець вала 1 вільно посаджена копіювальна тарілка 7.

При роботі ротор переміщується по поверхні поля, вал 1 обертається у підшипниковому корпусі 2 разом з маточиною 3, товстими смугами 4 і ножами 5 зрізує рослини, які падають на тонкі трапецієвидні листи 6 і відкидаються в сторону.Однороторна безредукторна косарка захватом 1,9 метра Рознесення по висоті місць кріплення до маточини 3 смуг 4 та встановлених з перекриттям листів 6 зменшує вертикальні відхилення країв роторів при зустрічі з нерівностями поля. Ротор копіює поверхню поля випуклою стороною тарілки 7, яка вільно обертається на нижньому кінці вала 1.

Така конструкція дозволяє збільшити діаметри, ширину захвату, продуктивність і надійність роторів в роботі без збільшення їх маси та кількості, чим досягається також спрощення приводу косарок.

Апробація дослідного зразка однороторної косарки показала її працеспроможність. На скошуванні навіть сумішки цупкої минулорічної та молодої природних трав з включеннями дворічної порослі дерев та горбків (фото 2) висота зрізування не перевищує чотирьох сантиметрів (фото 3). Прийнятними для практики формуються і валки скошеної трави за трактором та звільняється прохід для наступного його проїзду без притоптування колесами скошеної маси. Однороторна косарка добре себе зарекомендувала і при скошуванні високих рослин (фото 4). До позитиву розробленої косарки слід віднести і можливість її агрегатування не тільки з поширеним тракторами типу МТЗ, але і з Т-40 з повітряним охолодженням двигуна. Додає зручності в користуванні та підніманні-опусканні ротора косарки з робочого положення в транспортне (фото 5) і навпаки – за допомогою гідроциліндра. Порівняння показників якості однороторної косарки з подібними роторними (див. таблицю) доводять переваги першої за рахунок простішої конструкції та, головне, зменшення ціни майже вдвічі.

Патентування та високі показники якості розробленої однороторної косарки гарантують її конкурентність на внутрішньому та зовнішньому ринках і високу рентабельність серійного виробництва. При бажанні та вмінні таку косарку можна для власних потреб виготовити і самому, як це і зробив автор у своєму гаражі.

Михайло Іванович КАРПЕНКО,кандидат технічних наук,автор 30 розробок, 83 винаходів та двох ліцензій на їх продаж, близько 300 публікацій та 500 впроваджень.

ПОРІВНЯННЯ ПОДІБНИХ РОТОРНИХ КОСАРОК

Марка

КРК-1,9

КР-1,65

Z-069

Виробник

Автор

Україна

Польща

Ширина захвату, м

1,9

1,65

1,85

Кількість роторів

1

2

2

Привід роторів

пас

пас-редуктор

пас-редуктор

Кількість ножів

6

6

6

Робоча швидкість, км/год

18

15

15

Продуктивність, га/год.

3,0

1,6

2,0

Маса, кг

300

350

420

Оберти ВВП, об/хв

450

450

450

Потужність, к.с.

40

25

60

Орієнтовна ціна, тис. грн

15

18

27


Адреса: Карпенко М.І., вул. Вокзальна, 39, смт Глеваха-1, 
Васильківський р-н, Київська обл., 08631.

Моб. 066-7007-106
 
Прочитано 3645 разів