Среда, 16 Март 2016 13:16

Щоб не повторився рік 2012

Щоб не повторився рік 2012Чи буде Україна з хлібом, а хлібороби з грошима у 2016 році? 
Чи не повториться безурожайний рік 2012? Такі думки тривожать селян, коли вони оглядають посіви озимих колосових. На жаль, ці тривоги обгрунтовані. Після зими посіви озимих зернових 
в Україні збереглись на площі 6,3 млн. га проти 8,5 млн. га у 2015 році, тобто на 26% менше. 
До того ж збережені посівні площі знаходяться у гіршому стані проти минулого року. 
Більше 70% посівів вважаються слаборозвиненими та зрідженими з нерозкущеними рослинами 
з осені, а тому врожайності більше 20 ц/га з них годі й очікувати. Ще гірший стан посівів колосових на Миколаївщині, де лише десята частка площ знаходиться в умовно доброму стані.

Ц
ьогорічний стан посівів озимої пшениці – це віддзеркалення стану 2012 року, коли середня по області урожайність озимої пшениці була 17,4 ц/га, а озимого ячменю 13,8 ц/га, що вдвічі нижче врожайності 2015 року. Чи приречені ми на такі песимістичні результати? Чи можемо ми хоча б частково компенсувати втрачений восени потенціал урожайності? Як показує досвід, це можливо і в значній мірі залежить від нас, нашого досвіду, професіоналізму, бажання використовування елементів сучасних агротехнологій. Наприклад, в тому ж 2012 році у фермерському господарстві «Добробут» Кривоозерського району, що на Миколаївщині (голова І.В. Шинкарук), була отримана врожайність озимої пшениці по 39,5 ц/га та озимого ячменю по 32,8 ц/га, що вдвічі більше середньообласних показників. В цьому господарстві, як і в багатьох інших, з року в рік вирощують високі врожаї всіх сільськогосподарських культур, отримуючи високі прибутки. В таких господарствах керівники та спеціалісти не очікують «манну небесну», а дружать з наукою, навчаються управляти процесами розвитку рослин, впроваджуючи сучасні агротехнології з застосуванням новітніх мікроелементних добрив, регуляторів росту рослин тощо.

Природа цьогоріч дає нам шанс компенсувати очікуваний недобір урожаю через незадовільну густоту продуктивних пагонів, що сформувались восени. Адже надрання та волога прохолодна весна сприяє продовженню фази кущіння – утворення потужної кореневої системи та розміщення її в більш глибокому непересихаючому шарі ґрунту, бічних пагонів, збереження більшої кількості продуктивних стебел в період їх диференціації. Таким чином є реальна можливість збільшити віддачу такого важливого елемента врожайності як густота продуктивного стеблостою, на частку якого припадає до 50% продуктивності.

Крім того, рослини ще не дійшли до фази закладання величини колосу та кількості зерен в ньому – тобто формування другого важливого елемента продуктивності, що впливає на 20-25% урожайності. Нарешті, попереду ще третій елемент урожайності – маса 1000 зерен, що теж має вплив на формування врожаю в межах 20%. Максимально використати ці резерви врожайності в значній мірі забезпечує правильна система живлення рослин з обов’язковим використанням мікроелементів, дефіцит яких рослини відчувають постійно.

Азот, фосфор, калій, кальцій самі по собі нічого не варті, якщо рослина не буде достатньо забезпечена мікроелементами – бором, міддю, марганцем, залізом, цинком, молібденом та іншими, а також магнієм і сіркою. Рослина використовує мікроелементи для вироблення ферментів (ензимів) – природних каталізаторів усіх біохімічних реакцій в своєму організмі. Саме завдяки ферментам усі біохімічні перетворення в рослинному організмі прискорюються в мільйони разів і проходять миттєво. Один і той же фермент за одну хвилину може брати участь в 36 млн. реакцій. Отже без ферментів, які виробляє рослина з участю мікроелементів, її життєдіяльність неможлива. Крім того, рослина використовує мікроелементи для вироблення фітогормонів – природних регуляторів її росту і розвитку.

Вони визначають потребу рослини в тих чи інших елементах живлення, їх баланс та відповідно до забезпечення факторами життєдіяльності формують свою продуктивність. Ми матимемо успіх, коли навчимося забезпечувати рослини необхідними мікроелементами для активізації регуляторно-ферментативних функцій. Практика свідчить, що навіть примітивне схоластичне застосування мікроелементів підвищує на 20-25% поглинання поживних речовин із запасів ґрунту та внесених мінеральних добрив, отже підвищує й урожайність сільськогосподарських культур. В цьогорічних складних умовах продуктивність рослин буде ще в більшій мірі, ніж інколи, залежати від ефективного застосування кращих мікроелементних добрив в агротехнологіях. Ефективність застосування мікроелементних підживлень залежить, перш за все, від якості мікродобрив. Тож при виборі їх на це потрібно звертати особливу увагу.

Крім макро- (NPK), мезоелементах (MgO, SO3), в добривах повинні бути мікрокомплекси з високою концентрацією усіх важливих мікроелементів, а також однокомпонентні хелати металів та концентратів бору і молібдену. Високу оцінку сільгоспвиробники надають лінійці мікродобрив Нановіт компанії Аgrovit Grouр (Польща–Україна), які мають ряд цінних переваг перед їх аналогами.

Ці переваги у властивостях активного комплексу – «NANOACTIV», до якого, крім стійкого хелатуючого агента ЕДТА, входить ряд органічних речовин, що забезпечують високу ферментативну активність. Завдяки цьому рослини більш інтенсивно поглинають поживні речовини кореневою системою навіть з малодоступних сполук, активують метаболізм – це по-перше. По-друге, до складу комплексу входять гормональні речовини, які стимулюють поділ клітин, утворення нових органів бруньок, квіток, листя, коренів, плодів і т.п. Завдяки цьому розвивається потужна листкова поверхня і активується фотосинтез, утворюються потужні пагони і коренева система, покращується запліднення та урожайність рослин. По-третє, в комплексі присутні сукцинати – природні регулятори функціонування організму з властивостями сильного адаптогена і антистресанта, учасника вироблення енергії для життєдіяльності рослинного організму.

До складу «NANOACTIV» входять гумінові речовини та багатофункціональний полісахаридний прилипач довготривалої дії. Прилипач природного походження, знімаючи поверхневий натяг з краплин розчину, рівномірно «розтягує» рідину, покриваючи до 86% поверхні листка, і утворює захисну прозору мікрорешітчасту плівку, яка не перешкоджає диханню рослин та фотосинтезу. Одночасно плівка протягом понад 14 днів утримує на поверхні листка нанесені добрива у напіввологому стані, що забезпечує пролонгований безперервний їх доступ в клітини рослин, захищає добрива від змивання дощами і росами. Плівка перешкоджає проникнення в рослину шкідливих мікроорганізмів, збудників хвороб та захищає очищену від кутини поверхню листка від термічних опіків та інтенсивного зневоднення рослини.

Незважаючи на такі переваги, ціни на добрива «Нановіт» нижчі від їх аналогів, тому користуються високим попитом. Застосування мікродобрива «Нановіт» в агротехнологіях вирощування озимих колосових забезпечує стабільну прибавку врожаю на 5-6 ц/га та високу якість зерна. В умовах нинішньої весни ефективним буде наступна система мікроелементних підживлень озимої пшениці.

Перше вегетативне підживлення виконати за настанням температури навколишнього середовища більше 10ºС та фази розвитку рослин, починаючи з 4 листка, таким складом мікродобрив:

Нановіт фосфорний – 1 л + Нановіт моно Марганець – 1 л + сульфат магнію

(MgO – 175 г, SO3 – 350 г в 1 кг) – 2 кг + прилипач Липосам – 0,2 л + карбамід – 15 кг.

Друге продуктивне підживлення у фазі початку виходу рослин в трубку: виконати таким складом добрив: Нановіт мікро 1 л + Нановіт моно Мідь 1 л + Нановіт моно Цинк 0,5 л + сульфат магнію 3 кг + карбамід 20-25 кг + прилипач Липосам 0,2 л.

Для підвищення посухостійкості рослин та утворення білків необхідно виконати третє, так зване якісне підживлення у фазі початку наливу зерна: міддю, цинком та азотом. Для цього необхідно внести Нановіт моно Мідь 0,5 л + Нановіт моно Цинк 0,5 л + карбамід 8-10 кг.

Висококваліфіковані фахівці виробника мікродобрив «Нановіт» компанії «Аgrovit Grouр» та їх офіційного представника ТОВ «Південьнасіньсервіс» допоможуть ефективно виростити вагомий та якісний урожай зернових в умовах малосприятливого 2016 року.

М.Д. ІВАНЧУК,
член-кореспондент МАКНС
тел. (050) 604-11-45
Консультації за телефоном (050) 604-11-45
Компанія «Агровіт Груп» м. Вінниця
тел./факс: (0432) 55-61-95

Мікродобрива «Нановіт» можна замовити:
ТОВ «Південьнасіньсервіс»
м. Миколаїв, вул. Херсонське шосе, 64
тел./факс.: (0512) 56-04-11
Прочитано 2450 разів