Понедельник, 22 Февраль 2016 12:20

Дешева рибка – погана юшка

Дешева рибка – погана юшкаНезважаючи на назву, мова в цій статті піде про сільське господарство, а саме – про таку операцію, як розкидання мінеральних добрив. Цей напрямок ми обрали не випадково, адже мінеральні добрива рік від року дорожчають, змушуючи вітчизняних аграріїв економити. Мета статті – вказати правильні шляхи економії і обґрунтувати їх вибір.

Сьогодні в Україні державна норма нерівномірності розкидання становить 25%. Норми для розкидачів мінеральних добрив в країнах – найбільших виробниках сільгосппродукції значно суворіші. Чому ж державні стандарти в Україні не вимагають більшого? Відповідь на це питання стає очевидним, коли ми розглянемо галузь вітчизняного машинобудування, особливо машини для сільського господарства. Якщо стандарти підвищаться, то вітчизняні розкидачі будуть заборонені до виробництва і продажу. Вирішенням цієї проблеми може бути поліпшення обладнання, але для цього потрібно переоснащення заводів за рахунок інвестицій, які є в обмеженій кількості на українському фондовому ринку.

Тим часом 25% рівномірності розкидання істотно шкодять аграрному сектору України. Більш великі сільгоспвиробники вже давно вирішили для себе питання розкидачів і використовують імпортне обладнання. Але фермери з площею угідь від 50 до 800 га все ще вибирають дешеву техніку з низькими показниками ефективності. Про таке в народі кажуть: дешева рибка – погана юшка.

Представлені нижче дані є середніми і можуть змінюватися в залежності від регіону і ґрунту.

Реальний коефіцієнт нерівномірності розкидання (КНР) може становити 5–10%, якщо це розкидач одного з кращих світових виробників, до того ж добре налаштований.

Якщо КНР – 20% (смуги світло- та темно-зелених сходів на полі), втрати врожаю досягають 80 кг/га.

Якщо КНР – 30% (хвилі зі сходів на полі), втрати врожаю становлять 160 кг/га.

Розрахувавши пропорції, можна визначити, що втрати по полю при КНР 25% в середньому складуть 135 кг/га, 
що дорівнює 472,5 грн при ціні на пшеницю 3500 грн/т. Якщо мова йде про господарство з 300 га посівних земель, сума втрат становитиме 141750 грн. І це лише втрати на врожайності – без урахування втрат на внесення добрив.
Дешева рибка – погана юшка
Нерівномірні сходи зазвичай підштовхують агрономів не до заміни неякісного обладнання, а до збільшення норми внесення добрив, щоб вирівняти показник врожайності. Замість, наприклад, 200 кг нітроамофоски на гектар вноситься 250 кг. Результатом буде несуттєве покращення врожайності в середньому по полю, оскільки надмірне внесення добрив також негативно впливає на рослини, а витрати на придбання добрив збільшуються на 25%.

При ціні нітроамофоски 10000 грн/т внесення додаткових 50 кг на гектар коштуватиме підприємству:

0,05 т/га × 10000 грн/т × 300 га = 150000 грн.

141750 грн на врожайності та 150000 грн на добривах – ось ціна, яку щороку платить керівник господарства в 300 га.

Висновок очевидний: треба замінити розкидач мінеральних добрив! Але на який? Без сумніву, техніка повинна бути найкращою, найнадійнішою і найточнішою з представлених на ринку.

Аналіз ринку імпортних розкидачів показав, що далеко не всі розкидачі набагато кращі від аналогічної вітчизняної техніки. Так, наприклад, деякі польські та італійські розкидачі мають більш привабливий дизайн, але не перевершують українські за технічними характеристиками. Деякі машини вкриті не порошковою фарбою, а звичайною рідкою, яка є дуже чутливою до впливу агресивного середовища (мінеральні добрива). Безперечним лідером серед розкидачів став датський виробник Bogballe. Перше враження ми отримали після огляду європейських періодичних журналів Farmer, Profi, Dlz Agrarmagazine. Всі ці журнали в 2011 році випустили статті про тестування розкидачів мінеральних добрив, які провели спільно Німецьке сільськогосподарське товариство (DLG) та Дослідницький центр «Бігхольм» Датського інституту сільськогосподарських наук 
(DIAS).

Серед шести найвідоміших виробників розкидачів мінеральних добрив Bogballe показав найкращі результати, а саме КНР 3,7% (журнал Farmers від 15 квітня 2011 року).

Наступний критерій, за яким доцільно оцінювати техніку, – її якість і довговічність. З цим запитанням ми звернулися до маркетингової продукції Bogballe і ексклюзивного дилера Bogballe в Україні компанії ТОВ «Агробудівельний альянс «Астра». Переконливим аргументом стало покриття машини порошковою фарбою Flexi Coat, яка в 30 разів стійкіше до впливу добрив, ніж звичайна рідка фарба. Робочі органи виконані з нержавіючої сталі, а лопатки розкидача – з високоміцної марганцевої сталі. Виробник закругляє всі гострі кути деталей на спеціальному обладнанні, тому порошкова фарба не проривається впродовж використання машини. Всі розкидачі Bogballe мають необслуговувану передачу, якій не загрожує вихід з ладу внаслідок несвоєчасного обслуговування.

Завершуючи статтю, хочеться нагадати про те, що українські аграрії працюють в умовах жорсткої конкуренції з польськими, німецькими, американськими та іншими фермерами. Перемогти в такій ситуації можна тільки завдяки використанню найсучаснішої техніки. Найкраще, що можна запропонувати сьогодні, – це навісні розкидачі Bogballe моделі L1 і L2 для господарств з площею посівних земель не більше 800 га, та причіпні розкидачі моделі M2-Trail для господарств з площею посівних земель понад 1000 га. Об’єм бункера навісних розкидачів – 700 і 1150 л, ширина розкидання – 18 та 24 м, об’єм бункера причіпної версії – 3000 л, а максимальна ширина розкидання – 36 м. Всі ці машини добре працюють з тракторами вітчизняного виробництва МТЗ-80.

Ми віримо у процвітання аграрного сектора України! Шляхи знайдені! Справа за вами, аграрії!
Щиро сподіваємося, що ця стаття допоможе поглянути на процес розкидання по-новому, а також стане приводом для зменшення витрат сільгоспвиробництва та підвищення конкурентоспроможності всієї галузі.

З питань замовлення техніки звертайтеся за телефонами:
(044) 545-56-06 та (050) 274-94-92
Прочитано 3223 разів