Среда, 09 Март 2016 10:58

Конкурентна роторна безредукторна косарка

Безредукторна клинопасова ротаційна косарка 2,6 м захватуВ Україні кожен рік потрібно скошувати мільйони гектарів сіяних та природних трав на корм великій рогатій худобі та іншим тваринам. Від швидкості та якості проведення скошування в значній мірі залежить якість та кількість заготовлених дешевих стеблових кормів. Для цього найбільше підходять косарки з ротаційним скошувальним апаратом. В Європі 80% сільгоспвиробників користуються якраз такими косарками. В Україні теж розуміють переваги ротаційних косарок, але їх широке впровадження стримується високою ціною і не завжди такою ж надійністю, особливо вітчизняного виробництва.

На противагу відомим автором розроблена безредукторна, проста за конструкцією та надійна в експлуатації і ремонтопридатна у виробничих умовах ротаційна косарка з верхнім півперехресним клинопасовим приводом без суттєвого знакоперемінного перегинання пасів (фото 1). Це стало можливим завдяки ступінчатому розташуванню роторів, що дозволяє також забезпечити необхідне перекриття смуг скошування роторів без перетинання траєкторій руху ножів.

Оригінальна та проста схема навіски скошувального апарата через карданний механізм з рознесеними осями і вільно встановлені під кожним ротором сферичні тарілки дозволяють копіювати поверхню поля не тільки впоперек, а й вздовж, запобігаючи втратам врожаю від завищеного зрізування (фото 2). Висота зрізування регулюється в межах 3-10 см в залежності від агротехнічних вимог безпосередньо з кабіни трактора підніманням або опусканням навіски за необхідності та з урахуванням рельєфу поля.

Для зменшення енерговитрат і динамічних навантажень вісь шарнірно підвішених ножів просторово нахилена відносно осьової площини ротора. При заданому розкладі моментів відцентрових сил у вертикальній та горизонтальній площинах прямолінійні ножі при роботі відхиляються від радіального положення. Це дозволяє використати переваги ковзаючого та косого зрізування трав, а при зустрічі з перешкодою відхилятись ножу не тільки назад, а й угору. Завдяки такому нахилу осі підвішування ножів вдається прямолінійними ножами створити вентиляторний ефект і залишити їх взаємозамінними, чого немає у закордонних аналогів. Нахил ножів донизу дозволяє відокремити робочу зону кожного ножа. В результаті уникається подрібнення трави та зменшуються відповідні втрати, розщеплення верхівок стерні, що прискорює відростання багаторічних трав, зокрема бобових, до двох тижнів. У якості ножів роторів використовуються ножі подрібнювачів соломи зернозбиральних комбайнів, а це сприяє швидкій заміні зношених або побитих ножів в умовах господарства.

Натяг пасів привода та перекриття зон скошування регулюється гвинтами переміщення роторів вздовж балки їх кріплення без додаткових натяжних пристроїв. Індивідуальний клинопасовий привід роторів значно спрощує Цветной картофель  от фермерского хозяйства «Чернохатове»обслуговування косарки. Тиск роторів на поверхню поля регулюється пружинами. При двох роторах, ширині захвату косарки 2,6 м та максимально допустимій робочій швидкості 18 км/год продуктивність сягає 4 га/год.

При зустрічі з перешкодою підпружинений низ косарки відхиляється назад, уникаючи аварії, після чого знову автоматично повертається в робоче положення. Агрегатується косарка з тракторами ПМЗ, МТЗ та подібними, які мають частоту обертання вала відбору потужності (ВВП) 1000 об/хв. В транспортне положення косарка переводиться гідроциліндром. Привід косарки здійснюється карданним валом з оригінальною обгінною муфтою, щоб уникнути інерційних перевантажень при вимиканні ВВП.

Косарка випробовувалась на природних злакових, бобових травах та злаково-бобових сумішах як з урожайністю 150-200 ц/га, так і на маловрожайних, низькорослих і показала високі результати.

Нова косарка якісно і упорядковано вкладає скошену траву у валок за трактором або між роторами: в залежності як накласти пас на ближній ротор. Так робити стало можливим тому, що траєкторії кінців ножів роторів не перетинаються. При наступному проході скошена трава не притоптується колесами трактора і за сприятливої погоди такий валок можна підібрати на сіно або сінаж без додаткового згрібання-перевертання. На рівній площі робоча поступальна швидкість агрегату сягала 18 км/год, а в основному косарка працювала на досить високій швидкості 15 км/год, що дозволяє механізатору контролювати процес скошування і встигати реагувати та змінювати режим роботи.

Задіяні півперехресні клинопасові передачі працюють надійно і паси зі шківів не спадають і не перекручуються. Ресурсу пасів вистачає на сезон інтенсивної роботи. Суттєвого намотування скошеної маси на вали роторів, яке б впливало на надійність технологічного процесу, не спостерігається.

Скошування та формування здвоєних валків гороху розробленою роторною косаркоюПри зважуванні маса косарки не перевищує 400 кг і має резерви до зменшення за рахунок шківів, підшипникових корпусів роторів та іншого.

В процесі апробації були перевірені різні схеми руху та режими роботи косарки. При односторонньому обертанні роторів і формуванні валка за трактором можна отримати здвоєний валок із п’ятиметрової ширини поля. Це коли трактор їде по траві і складає скошену масу під стінку нескошеної, а потім розвертається і якісно скошує прим’яту траву, додаючи її до попередньо складеного валка і формуючи таким чином потужний валок.

Можна скошувати траву такою косаркою і їдучи трактором назад, не приминаючи травостій. Спочатку, їдучи назад, трактор із косаркою скошує траву під стінку нескошеної, а потім рухаючись вперед, як і в попередньому випадку, формує здвоєний валок. Таким способом пробували скошувати у валок дозріваючий горох і отримали позитивний результат.

Для розширення функціональних можливостей косарки і використання її як граблі-ворушилки передбачено встановлення на ротори замість трьох ножів шести граблин, в якості яких застосовуються пружини від підбирачів валків трав кормозбиральних комбайнів та прес-підбирачів. Окрім цього, ВВП трактора потрібно переключити з 1000 на 540 об/хв та працювати при низьких обертах двигуна. Це дозволяє відмовитись від купівлі граблів і зекономити значні кошти. При ворушінні граблини надійно підривали навіть пророслі валки Чотирироторна косарка в агрегаті з комбайномтрав, які можна було як здвоювати, так і строювати.

Сформовані валки підбираються в залежності від потреби та стану на сіно або сінаж. Відгуки механізаторів та спеціалістів про нову косарку позитивні.


Розроблено, виготовлено та апробовано подібні двороторні косарки з шириною захвату 2,2 та однороторна – 1,9 метра. Однороторна косарка розрахована також на агрегатування з трактором Т-40 з приводом від ВВП на 540 об/хв.

З подібним принципом роботи і уніфікована за роторами виготовлена чотирироторна з чотириметровою шириною захвату фронтальна косарка до комбайнів, яка одразу формує валок посередині косарки. Її дослідний зразок пройшов трирічну виробничу перевірку. В кожному сезоні цією косаркою скошувалось майже 150 га.

Конструкція розробленої інноваційної косарки захищена 20-ма патентами на винаходи, що свідчить про світову новизну впроваджених технічних рішень та її конкурентоспроможність. Укрпатент назвав винаходи на інновацію «Косарка Карпенка».

Виготовлення дослідних зразків косарок обійшлося від 15 тис. грн. Закордонні аналоги дорожчі, складніші за конструкцією та в обслуговуванні. Розроблені косарки дешевші поширених в Україні імпортних польських аналогів на 25-30%. Тому доцільно і економічно вигідно організувати серійне виробництво розроблених роторних безредукторних косарок в Україні.

Михайло Іванович Карпенко,
кандидат технічних наук,
автор 30 наукових розробок, 83 винаходів 
і двох ліцензій на їх продаж, близько 
300 публікацій та 500 впроваджень.
Адреса: вул. Вокзальна, 39/42,
смт Глеваха-1, Васильківський р-н,
Київська обл., 08631
Моб: 066-7007-106
Прочитано 5029 разів