Пятница, 30 Октябрь 2015 11:30

Вирощуємо коріандр

Вирощуємо коріандрНа сьогоднішній день коріандр є однією з культур, яка може принести сільгоспвиробнику відчутний дохід. Так, ціна на тонну товарного коріандру коливається в межах 20-30 тис. грн. В залежності від сезону. Ці прянощі закуповують виробники готових спецій, хлібокомбінати, люди, що виготовляють соління, тощо. Крім насіння коріандру, користується попитом і зелень, зібрана у фазі розетки, – кінза.

Коріандр – теплолюбна рослина, тому зона її вирощування приурочена до Півдня України і врожайність культури у наших умовах може сягати 30 ц/га. Однак у більшості випадків середній збір коливається у межах 6-12 ц/га. Агротехніка культури має низку нюансів та тонкощів, нехтування якими і призводить до втрат врожаю. По-перше, коріандр може висіватись підзимнім посівом на початку грудня і у такому випадку зимують сходи, що дає можливість культурі раніше почати вегетацію навесні, що підвищує врожайність на 25%. Коріандр добре зимує під снігом у наших умовах, однак при відсутності снігового покриву проростки витримують морози тільки до мінус10°С, а при більш низьких температурах посіви зріджуються або повністю гинуть.

Ранньовесняний посів по строках припадає на березень-квітень. Сіють коріандр як суцільним, так і рядковим способом з міжряддями 45 см. Останній спосіб сівби дає дещо нижчу врожайність, проте дозволяє проводити міжрядний обробіток. При суцільній сівбі норма висіву сягає 2,5 млн. насінин на га, тобто 25-30 кг в залежності від маси 1000 насінин. При широкорядному посіві витрачається 10-12 кг/га насіння.

Головним чинником, що обмежує врожайність культури, є бур’яни, адже коріандр характеризується повільним ростом на ранніх стадіях – сходи отримують через дві-три декади, а повноцінну розетку через 2 місяці після сівби. Забур’яненість посівів знижує врожайність на 80%. Тому рекомендовано боронування посівів до та після отримання сходів, а також міжрядна культивація, а при умові вологої теплої погоди і дві культивації для широкорядних посівів. Більш перспективним є використання гербіцидів на основі прометрину та метрибузину (Гезагард, Зенкор та їх аналоги) в період від фази повних сходів до двох справжніх листків культури. Шкідники та хвороби на коріандрі не мають економічного значення.

Сіяти коріандр можна після озимих колосових – у цьому плані він є альтернативою посівам соняшнику без зниження рентабельності виробництва, крім того культура не так сильно виснажує грунт, а строки збирання, що припадають на кінець червня, дозволяють якісно підготувати поле. Щодо потреби у поживних речовинах, то бажано вносити щонайменше 100 кг/га аміачної селітри, так як коріандр є азотофілом.

Не менш важливо правильно зібрати коріандр – адже насіння на гілках різних порядків достигає нерівномірно. Тому рекомендовано збирати культуру роздільним способом – посіви косять у валки, які підбирають через 3-4 дні після зменшення вологості вороху. Також можна застосувати десикацію посівів так, як це виконується для соняшнику.
Таким чином, вирощування коріандру є досить перспективним, особливо у невеликих фермерських господарствах Півдня України, що дозволяє і розширити чергування культур, і отримати високі прибутки.

г. Николаев, ул. Кировоградская, 23-В
(0512) 42-45-39, 42-44-49, 58-95-07
(093) 394-29-00, (093) 394-28-60
Прочитано 9418 разів