Пятница, 16 Октябрь 2015 15:05

Шкідники ріпаку у весняно-літній період

Шкідники ріпаку у весняно-літній періодПосіви ріпаку після відновлення весняної вегетації потребують застосування ряду заходів з метою створення всіх умов для інтенсивного росту та цвітіння рослин. Важливу роль в цьому відіграє захист від шкідників – головний фактор, що впливає на майбутній врожай ріпаку.

Шкідники завдають як пряме пошкодження рослин, так і сприяють ураженню рослин грибними хворобами через порушення епідермісу.

З осені та навесні після відновлення вегетації коріння та кореневу шийку пошкоджують личинки пластинчатовусих – травневих хрущів та хлібних жуків.

В кінці березня – на початку квітня з місць зимівлі (під рослинними рештками) виходять хрестоцвіті блішки (родина Phyllotreta) і при високій чисельності вони можуть значно пошкоджувати як листя озимого ріпаку, так і сходи ярого ріпаку та гірчиці – особливо шкідливі блішки за умови весняної посухи.

При масовому заселенні блішками сходів хрестоцвітих культур (особливо на фоні посухи) застосовують захист інсектицидами – 
Контадор Дуо, к.с., з нормою 
0,05-0,06 л/га.
Шкідники ріпаку у весняно-літній періодВ період початку стеблування посіви ріпаку заселяють довгоносики, личинки яких потім розвиваються всередині стебел. Зимують жуки в ґрунті, під рослинними рештками на полях після ріпаку, навесні при температурі 9-12°С перелітають на посіви ріпаку і відкладають яйця у вигризені ямки на стеблах. Личинки проточують ходи в стеблах та пагонах, пошкоджені рослини відстають у рості, стебла вигинаються, розтріскуються вздовж (рис. 1, 2). Найбільша шкідливість спостерігається у випадку відкладання яєць у період від початку росту головного пагона до висоти 30 см.

Місця пошкодження личинками довгоносиків можуть інфікуватися збудниками фомозу, білої та сірої гнилей.

Рис. 1. Прихованохоботник ріпаковий:

а – жук; б, в – яйцекладка; г – личинка
Рис. 2. Стеблоїд хрестоцвітий:

а – жуки; б – яйцекладка; в – личинка

Листя ріпаку впродовж вегетації пошкоджують багато видів шкідників. З листогризучих найбільш шкідливі личинки ріпакового пильщика, гусениці капустяної молі, совки-гами, капустяного та ріпного біланів, листоїди (рис. 3-7).

Тетяна Юріївна МАРКОВА,
агроном-консультант
Шкідники ріпаку у весняно-літній періодПродовження у номері 9’15

Рис. 3. Несправжня гусениця пильщика ріпакового

Рис. 4. Міль капустяна:

а – метелик; б – гусениці

Рис. 5. Гусениці біланів: а – капустяного; б – ріпного

Рис. 6. Совка-гамма:

а – імаго; б – яйцекладка; в – гусениця

Рис. 7. Листоїди:

а – гірчичний листоїд; б – ріпаковий листоїд

Агроцентр «Нертус»
(067) 579-68-62
agrocentr2002@mail.ru
www.nertus.ua
Прочитано 4647 разів