Вторник, 15 Сентябрь 2015 10:26

Перевага твердої пшениці

Перевага твердої пшениціХто бачив зерно твердої пшениці, той, думаю, безумовно, погодиться зі мною, що порівняти це зерно можна з бурштином. Жовто-восковий колір разом з загадковою напівпрозорістю...

Тверда пшениця, на жаль, не є досить поширеною культурою, на відміну від її сестри пшениці м’якої – деякі фермери навіть не впізнають в ній пшеницю, коли вона потрапляє їм у руки. Перевага твердої пшениці полягає у високому вмісті та якості білку, що може сягати 19%, а також з меншим вмістом вуглеводів. Із зерна твердої пшениці виготовляють борошно вищого ґатунку, що головним чином використовується для виробництва макаронних виробів.

Більшість агра­ріїв-скептиків скаже, що тверда пшениця недостатньо врожайна, бо головне ж – це вал. Але ми в насіннєвому господарстві ТОВ «Золотий колос» вже більш як 10 років тому переконались, що це не відповідає істині. Ось цього року на ділянках вирощування супереліти, по пару, сорт Гардемарин дав врожай 93 ц/га, а сорт Аргонавт – 91! На полях по непарових попередниках, де ми вирощуємо насіння більш нижчих репродукцій, врожайність сягала 54,3 ц/га.

Запорука успіху – це використання новітніх, адаптованих до наших посушливих степових умов сортів. Ми вирощуємо тверду пшеницю одеської селекції. Це такі сорти як: Таврида, Гардемарин, Аргонавт. Найбільші площі – 470 га в цьому році були засіяні саме Гардемарином, це надійний перевірений часом сорт, що характеризується найвищою врожайністю, стійкістю до хвороб та до несприятливих погодних умов. Трішки менші площі – майже 200 га – були зайняті сортом Аргонавт, що є неперевершеним по якості зерна – вміст клейковини може сягати до 40%, а вміст білку – 18% при натурі 770-810 г/л.

Агротехніка вирощування твердої пшениці практично така сама як і звичної м’якої. Єдиний сумнів: навряд чи вдасться виростити високі врожаї належної якості без внесення добрив, як основних, так і мікроелементів. Ми, висіваючи 4-4,5 млн. насінин на га, вносимо до 90 кг азоту та 60 кг фосфору, з обов’язковим підживленням по листу у фазі наливу зерна.

Щодо економічної складової вирощування, то слід згадати те, що закупівельна ціна на зерно твердої пшениці вища, ніж ціна на м’яку, тому отримуючи навіть 25-30 ц/га твердої пшениці, ви залишитесь у більшому виграші, ніж ті, хто зібрав 35-40 ц/га м’якої. Закуповують тверду пшеницю у більшості на експорт, хоча й українські виробники макаронів щороку збільшують об’єми заготівель.

І.М. ТРОЇЦЬКИЙ,
агроном-насіннєвод ТОВ «Золотий колос»

г. Николаев, ул. Кировоградская, 23-В
(0512) 42-45-39, 42-44-49, 58-95-07
(093) 394-29-00, (093) 394-28-60
Прочитано 3662 разів