Понедельник, 31 Август 2015 13:01

Озимий ріпак: гібриди, в яких можна бути впевненим

Озимий ріпак: гібриди, в яких можна бути впевненимРіпак – високоінтенсивна олійна культура, яка дає віддачу при максимумі вкладень. Попит на ріпак зумовлений зростанням потреби в рослинних жирах. Ріпакову олію можна порівняти з оливковою, вона має тривалий термін зберігання, придатна для виробництва маргарину та майонезу. Наявність в ній жирних кислот Омега 3 та низький вміст насичених жирних кислот роблять цей продукт просто незамінним для харчових цілей. Ще одним перспективним напрямом використання ріпакової олії є у виробництві біодизелю, мастил та пластику. Отже, вирощування ріпаку озимого для українських виробників є досить актуальним, оскільки добрі ґрунти та сприятливі кліматичні умови дозволяють отримувати високі врожаї.

Але можна перерахувати низку чинників, які можуть стати причиною зниження врожайності – це погана структура ґрунту, його ущільнення, які можуть призвести до 30% втрат; висока забур’яненість (8%) та високий рівень впливу хвороб та шкідників (12%); недостатня забезпеченість поживними речовинами (15%) тощо. Проте визначним і першочерговим фактором на шляху до отримання високих врожаїв є вибір гібриду, який би дав можливість аграріям бути впевненими у його потенціалі. При цьому слід враховувати його зимостійкість, генетичний потенціал, біологічні особливості та адаптивність до різних умов вирощування.

При виборі насіння озимого ріпаку слід звертати увагу на такі чинники:

  • За умов високого агрофону, доцільніше надавати перевагу саме гібридам, оскільки вони мають більш високий потенціал урожайності з більш високими показниками якості.
  • Кожен гібрид володіє певним рівнем адаптивності до конкретних умов вирощування. Тому, при виборі гібриду слід перш за все враховувати умови в яких він буде вирощуватись. Деякі гібриди краще реалізовують свій потенціал в умовах дефіциту вологи в період весняно-літньої вегетації, що характерно для південних регіонів України, тоді як інші потребують більшої кількості вологи для формування високих урожаїв.
  • У посушливих умовах найбільший потенціал мають ранні та середньоранні гібриди та сорти, які формують урожай до початку періоду ґрунтової та повітряної посухи.
  • Слід враховувати інтенсивність розвитку рослин різних гібридів восени. Для запобігання переростання рослин ріпаку, та як наслідок – зниження їх зимостійкості, не слід висівати в надто ранні строки гібриди із швидким осіннім розвитком. При вирощуванні гібридів із інтенсивним розвитком восени слід обов’язково планувати осіннє внесення регуляторів росту.

На даний час одним із пріоритетних напрямків селекції гібридів ріпаку озимого компанії «Сингента» є підвищення рівня врожайності за рахунок поліпшення їх стабільності та адаптивності до несприятливих умов вирощування. Особлива увага приділяється підвищенню рівня таких характеристик як зимостійкість, посухостійкість, стійкість до таких хвороб як кила та фомоз.

Озимий ріпак: гібриди, в яких можна бути впевненимОдеська обл.

Незважаючи на малу кількість опадів за літній період аграрії все ж таки планують посів ріпаку та ретельно підбирають гібриди, враховуючи умови, які склалися. При виборі гібриду, насамперед, потрібно враховувати генетичний потенціал, біологічні особливості та мету використання.

Для вирішення цього питання компанія «Сингента» пропонує товаровиробникам наступні гібриди:

НК Октан – середньоранній гібрид, демонструє високу та стабільну врожайність в умовах посухи. Характеризується середньоінтенсивними темпами росту восени. Добре реагує на внесення регуляторів росту за умови раннього висіву. Висота рослин – 160-170 см (рис. 1). Високий рівень зимостійкості, підвищена стійкість до фомозу. Рекомендований до вирощування в центральних і південних регіонах України.

НК Петрол – середньоранній гібрид. Пластичний до різних умов вирощування (зареєстрований у 25 країнах). Потребує внесення регуляторів росту за умови висіву в ранні строки. Висота рослин – 160-170 см. Має підвищену стійкість до ураження альтернаріозом, високу зимостійкість. Адаптивний до стресових чинників вирощування. Рекомендований до вирощування на всій території України.

НК Технік – середньоранній гібрид, високий і стабільний рівень урожайності. Характеризується інтенсивним розвитком восени, тому потребує внесення регуляторів росту за умови раннього висіву. Висота рослин – 150-160 см. Надзвичайно високий рівень зимостійкості та адаптивність до стресових чинників вирощування, стійкий до вилягання. Рекомендований для вирощування у центральних та західних регіонах України.

Озимий ріпак: гібриди, в яких можна бути впевненимГладіус (НОВИНКА) – середньоранній гібрид, має відмінне поєднання високої врожайності та зимостійкості. Характеризується середньоінтенсивним темпами розвитку восени та в період відновлення вегетації. Висота рослин 160-170 см. Зимостійкий, стійкий до вилягання. Рекомендований для вирощування в усіх регіонах, особливо з достатнім рівнем зволоження.

Торес (НОВИНКА) – середньопізній гібрид, чудово адаптований до умов посухи. Демонструє високу та стабільну врожайність за низького забезпечення вологою. Дуже інтенсивно розвивається восени, тому потребує внесення регуляторів росту. Характеризується швидкими темпами росту в період відновлення вегетації. Висота рослин 160-170 см. Зимостійкий, посухостійкий, стійкий до вилягання. Рекомендований для вирощування в усіх регіонах, особливо з нестійким рівнем зволоження.

Дані гібриди були висіяні на демонстраційних ділянках Одеської області, результати яких наведено в табл. 1.

Таблиця 1

Особливості формування врожаю ріпаку залежно від генетичного потенціалу в умовах СВК «Дружба» Саратського району Одеської області, 2015 р.

Назва 
гібриду

Площа 
ділянки, га

Урожайність 
з ділянки, кг

Вологість, %

Урожайність, ц/га

Гладиус

0,5

2430

9,2

48,6

НК Октан

0,5

2460

10,5

49,2

НК Петрол

0,5

2340

8,8

46,8

НК Техник

0,5

2650

9,6

53,0

Торес

0,5

2660

14,6

53,2


Для зменшення ризиків, пов’язаних з вимерзанням, фінансовим відділом компанії розроблена програма страхування ріпаку. За більш детальною інформацією звертайтесь до представників компанії «Сингента».

Геннадій МАЛИНА,
менеджер з маркетингу;
Іван ВОЙЦЕХОВСЬКИЙ
менеджер з продажів ТОВ «Сингента»


Контактні телефони:
Наталя Василівна Пшець, директор Південного БР – (050) 443-73-77
Одеська область: Андрій Ненартович – (095) 275-72-03
Іван Войцеховський – (050) 410-34-18
Миколаївська область: Володимир Зубенко – (050) 108-24-06
Херсонська область: Олександр Каплін – (050) 440-16-13
Олександр Крикун – (050) 344-30-30
Ігор Бойко, менеджер по роботі з ключовими клієнтами
Південного регіону – (050) 469-43-94
Прочитано 2843 разів