Понедельник, 31 Август 2015 10:20

Поради агронома

Поради агрономаБагато хто з наших колег-агровиробників часто вагається: якщо сіяти озимий ріпак, то сорти чи гібриди? Іноземні чи наші?

В насінницькому господарстві ТОВ «Золотий Колос» озимий ріпак є обов’язковою ланкою сівозміни – попередником для насінницьких посівів озимої пшениці, тому ми багато приділяємо уваги цій культурі, агротехніці вирощування та підбору сорту. Врожайність ріпаку навіть у товарних посівах, для яких використовуємо насіння нижчих репродукцій, сягає 20-25 ц/га. Багато років поспіль у господарстві проводився науково-виробничий дослід – сіяли різні сорти та гібриди як іноземної, так і вітчизняної селекції.

Слід відмітити, що іноземні сорти продаються інкрустованими, тобто, крім багатокомпонентного протруювача, містять комплекс мікроелементів, тож, щоб зрівняти шанси, ми протруюємо насіння вітчизняних сортів з додаванням мікроелементів, стимуляторів росту та плівкоутворювача. Результат досліду перевершив наші очікування – вітчизняні сорти увійшли в зиму більш підготовленими та перезимували краще, ніж іноземні, і дали кращий врожай: сорт Чемпіон України – 35,6 ц/га, Сенатор Люкс – 35,1 ц/га, Стілуца – 34,5 ц/га, Анна – на рівні 37 ц/га. У той час як сорти німецької та американської селекції вродили на рівні 26-28 ц/га. По-друге, ціна на закордонне насіння у декілька разів вища за українське (сьогодні ціна на гібриди F1 може сягати 100-220$ за п.о.). Тому ми для себе остаточно вирішили, що немає сенсу переплачувати за насіння з далеких країн.

Наукова література теж підтверджує наш досвід. Незважаючи на величезні кошти, що вкладено в іноземну селекцію ріпаку, створення цих сортів проходить в агрокліматичних та ґрунтових умовах, що досить різняться з українськими, тому їх важко адаптувати для вирощування, особливо в зоні Степу, де мало вологи та снігу, тому головне для ріпаку у нашій зоні – це зимо – та посухостійкість. За цими якостями найбільш цінними, на наш погляд, є сорти Інституту олійних культур НААН (м. Запоріжжя) та Інституту землеробства УААН (смт Чабани), тому ми вирощуємо саме їхні сорти і рекомендуємо нашим клієнтам щороку.
ІЛЛЯ ТРОІЦЬКИЙ,
агроном-насіннєвод, ТОВ «Золотий колос
г. Николаев, ул. Кировоградская, 23-В
(0512) 42-45-39, 42-44-49, 58-95-07
(093) 394-29-00, (093) 394-28-60
Прочитано 3360 разів