Суббота, 15 Август 2015 20:08

Швейцарський захист – помірна ціна

Швейцарський захист – помірна цінаСьогодні наша країна переживає складні часи. Це стосується як політики, так і економіки. Зараз важко зустріти людину, яка впевнено дивилася б у майбутнє. Нестабільність, тривоги, побоювання – все це призводить до режиму економії як у приватній сфері, так і у виробничій. І сьогодні кожен аграрій дуже ретельно підходить до побудови системи захисту і вибору засобів для неї. Необхідно тільки, щоб економія обов’язково була розумною. Тобто не треба витрачати зайвих коштів, проте слід усвідомлювати, що кожен препарат, який ви включаєте до системи захисту вашого агроценозу, повинен не частково, не на 50-75%, а на всі 100% вирішувати проблеми саме вашого господарства.

П
ерший етап захисту зернових культур – вибір протруйника. Сучасні науковці керуються висловом: «Коли сівалка залишає поле – 80% майбутнього врожаю вже закладено». І з цим не можна не погодитися. Тільки зі здорової насінини виросте здорова рослина, яка потім нагодує як вас, так і ваших дітей. Отже, економити на початковому етапі розвитку рослин треба з розумом. Обираючи протруйник, надавайте перевагу продуктам надійного, перевіреного часом виробника, якості яких довіряють як у нашій країні, так і за її межами. У сезоні посівної кампанії 2015 року рекомендуємо звернути увагу на якісний та недорогий протруйник Сертікор® 050 FS, т. к. с.

Рекомендуємо використовувати цей протруйник, коли найважливішою є проблема захисту насіння і сходів від сажкових хвороб та пітіозних кореневих гнилей (викликаються недовершеними грибами з роду Pythium), пліснявіння насіння (гриби родів Alternaria, Mucor та Penicillum), а також потрібно заощадити кошти. Препарат зареєстрований на ярому та озимому ячмені, озимій та ярій пшениці. До складу цього протруйника входять дві діючі речовини: 30 г/л тебуконазолу та 20 г/л металаксилу-М (мефеноксаму). Тебуконазол – це добре відомий триазол, котрий, окрім високої ефективності проти сажок, має певну дію проти кореневих гнилей, викликаних збудниками з родів Fusarium і Helmintosporium. Період захисної дії – початкові стадії розвитку рослин. Застосовується в суміші з металаксилом-М (мефеноксамом) для економного захисту на початкових стадіях розвитку неінтенсивних посівів зернових культур або у випадку невисокого рівня інфекції на насінні та в полі.

Швейцарський захист – помірна цінаНа жаль, нам невідома ідеальна діюча речовина, яка б забезпечувала абсолютний захист проти всіх фітопатогенів. До речі, це й неможливо, тому що велика різниця в біології хвороб та шкідників вимагає дуже різних властивостей – деякі види хвороб краще контролюються діючими речовинами, які вирізняються високою швидкістю переміщення по рослині, для контролю інших захворювань необхідно, щоб препарат тривалий час міг зберігати свою високу концентрацію та активність у кореневій зоні. Саме тому більшість сучасних високоефективних протруйників є сумішами різних за дією хімічних сполук.

Звичайно, треба почати з сажкових захворювань, найбільш шкодочинними з яких є (для нашої зони) летюча сажка ячменю та тверда і летюча сажки пшениці. Боротьба з даними патогенами доволі проста, так як це вузькоспеціалізовані специфічні паразити, які нездатні існувати без господаря. Майже єдиним шляхом їх розповсюдження є насіння, тому якісне його протруєння вирішує цю проблему на 100%. Але тут є деякі особливості. Наприклад, для ефективного контролю летючої сажки, спори якої знаходяться в зародку, обов’язкове використання системних діючих речовин, здатних проникати всередину, а от тверду сажку (її спори знаходяться на поверхні насіння) легко подолати будь-яким фунгіцидом, потрібно лише забезпечити якісну обробку насіння з повним покриттям поверхні.

Норма використання препарату Сертікор 050 FS, т.к.с. – 0,75-1,0 л/т насіння ячменю та пшениці. У такій нормі він забезпечить безпомилковий контроль будь-якого виду сажки як на пшениці, так і на ячмені. Контроль різних кореневих гнилей у цьому випадку на задовільному та доброму рівні, залежно від фітопатогенного навантаження й очікуваного строку захисту. До того ж наявність металаксилу-М у складі Сертікору 050 FS, т.к.с. через контроль пітіуму забезпечує непряме покращення ефективності протруйника проти інших кореневих гнилей. Треба лише пам’ятати, що завдяки високій системності тебуконазолу і досить невеликому періоду напіврозкладу в ґрунті та рослині період захисту від кореневих гнилей коротший порівняно з, наприклад, Максим Стар, і тому Сертікор краще проявляє свої захисні властивості саме навесні або восени за умови пізніх строків посіву.

Швейцарський захист – помірна цінаПліснявіння насіння і проростків у ґрунті активно розвивається в умовах затяжної безсніжної осені, при висіванні насіння в недостатньо зволожений або прогрітий ґрунт, заглибленні насіння при висіванні, за умови неякісного обробітку ґрунту, недостатньої аерації та низького рівня забезпеченості органічними добривами. Пліснявіння насіння – одна з головних причин зниження польової схожості зернових культур, особливо в зоні ризикованого землеробства. Інфекційний початок збудників пліснявіння міститься в ґрунті або на поверхні насіння.

Пліснявіння насіння викликає комплекс збудників, таких як Penicillium, Aspergillus, Mucor, Botrytis, Cladosporium, Cephalosporium, Trichothecium та ін. Як правило, ці збудники є скрізь і завжди, тому фактично викликають інфекцію й визначають швидкість її наростання тільки вологість і температура. Внаслідок пліснявіння насіння послаблюється енергія росту рослин, знижується схожість, зріджуються посіви. Основний симптом – формування на поверхні зернівок нальоту грибів різного кольору (рис. 1).

Основні ознаки головних пліснявих грибів:

Penicillium sp. Fr. утворює зеленувато-сизий наліт із китицеподібними розгалуженими верхівковими гілочками, на яких розташовуються ланцюжки дрібних округлих безбарвних спор діаметром 2-4 мкм.

Aspergillus spp. Fr. утворює рихлий жовтувато-зелений наліт. Конідієносці нерозгалужені, розширені з верхівки і несуть стерігми, які радіально розходяться й відмежовуються на кінцях у вигляді ланцюжка. Спори дрібні, кулеподібні, зі щетинками, зелені, діаметром 7-15 мкм.

Triehothecium roseum Fr. утворює густий повстяний наліт. Конідієносці нерозгалужені, на кінцях голівок розташовуються грушоподібні двоклітинні спори розміром 12-18×8-10 мкм.

Mucor mucedo Fres. утворює білий пухкий наліт із темними крапками (спорангіями). Спорангієносці поодинокі, спорангії спочатку жовті, пізніше темно-сірі, 100-200 мкм у діаметрі, спори циліндричні, розміром 12-15×5,5 мкм.

До другої, більш численної та різноманітної групи інфекцій зернових відносяться кореневі та прикореневі гнилі. Боротьба з цими захворюваннями набагато складніша, оскільки тут представлені збудники різних класів та біології з дуже багатоманітним рівнем чутливості до різних діючих речовин і, крім того, більшість із них є факультативними патогенами, тобто здатні уражати не тільки зернові, але й цілий ряд інших культурних та диких рослин. Ще однією важливою особливістю цієї групи грибів, яка ускладнює боротьбу з ними, є те, що вони здатні передаватися як через насіння, так і через ґрунт.

Зазвичай розрізняють 6 видів головних і найбільш характерних для нашої зони кореневих/прикореневих гнилей. Це фузаріозні, гельмінтоспоріозні, церкоспорельозні, офіобольозні, пітіозні та ризоктоніальні гнилі.

Якщо говорити про їх географічний розподіл на території України, то маємо таку картину:

  • фузаріозні кореневі гнилі (к. г.) зустрічаються на більшій частині території нашої країни, але переважають на Заході, Півночі та в Центрі;
  • гельмінтоспоріозні к. г. зустрічаються всюди, але переважають на Півдні та Сході України;
  • церкоспорельозні к. г. поширені всюди, але найбільш шкодочинні на Поліссі, Західному та Центральному Лісостепу, в Степу на зрошенні;
  • офіобольозні кореневі та прикореневі гнилі зустрічаються в зоні достатнього зволоження в західній частині Полісся й Лісостепу;
  • пітіозні к. г. є будь-де, але найбільш шкодочинні на Півночі, в Центрі та Заході України;
  • ризоктоніальні прикореневі гнилі (очкова плямистість) – Степ, Південний Степ, зони достатнього зволоження.

Гельмінтоспоріозна коренева гниль (Bipolaris sorokiniana Shoem., синонім Helminthosporium sativum Pamel., King Bakkel, Drechslera sorokiniana Subram., телеоморфа Cochliobolus sativus (Ito et Kurib.) уражає пшеницю, ячмінь, жито, овес, а також багаторічні злакові трави та бур’яни.

Симптоми: на сходах з’являється темно-бура штрихуватість на колеоптилі й перших листках, побуріння і деформація проростків, можливе їх відмирання ще до виходу на поверхню ґрунту, недорозвиненість первинних корінців (часто один замість трьох), у дорослих рослин бурі штрихи, смужки та плями на коренях, обгортках нижніх листків й основі стебла, побуріння вузла кущіння та першого надземного міжвузля, у вологу погоду хвороба проявляється як базальна гниль: на нижніх листках з’являються спочатку темно-бурі, потім світло-бурі подовжені плями з темною облямівкою, основи стебел загнивають (рис. 3), рослина вилягає, на уражених органах утворюється темний оксамитовий наліт спороношення гриба, загальне пригнічення рослин (у загальному посіві виділяються осередки низькорослих рослин темного забарвлення), загибель продуктивних стебел або білоколосиця, можливі щуплість та побуріння зерен у колосі (чорний зародок).

Ефективність Сертікор® проти інфекційного початку гельмінтоспоріозу в ґрунті й на насінні доведена низкою науковців як нашої крани, так і за кордоном.

Компанія «Сингента» рекомендує використовувати протруйник Сертікор® в умовах, коли попередник не сприяє накопиченню у ґрунті великої кількості інфекційного початку специфічних збудників хвороб, а саме після соняшнику, ріпаку, багаторічних трав тощо. Також рекомендуємо звернути увагу на цей протруйник для посівів озимих культур, особливо озимого ячменю в пізні строки. І нагадуємо, що він забезпечить максимальний захист ячменю від сажкових хвороб та гельмінтоспоріозних кореневих гнилей.

Шановні колеги по боротьбі за урожай високої якості!

З якісним протруйником від швейцарського виробника ви отримуєте європейську якість захисту насіння та сходів за помірною ціною. Гадаю, ми не настільки багаті, щоб «підживлювати» ґрунт насінням, тож давайте дотримуватися розумного гасла: «Одна насінина – одна рослина!» А це можливо лише за умови використання якісних та безпечних препаратів.

Світлана ЧОНІ,
кандидат с.-г. наук, ТОВ «Сингента»Контактні телефони:
Наталя Василівна Пшець, директор Південного БР – (050) 443-73-77
Одеська область: Андрій Ненартович – (095) 275-72-03
Іван Войцеховський – (050) 410-34-18
Миколаївська область: Андрій Тимошенко – (050) 419-58-94
Володимир Зубенко – (050) 108-24-06;
Херсонська область: Олександр Каплін – (050) 440-16-13
Олександр Крикун – (050) 344-30-30
Ігор Бойко, менеджер по роботі з ключовими клієнтами
Південного регіону – (050) 469-43-94
Прочитано 2636 разів