Суббота, 15 Август 2015 19:05

Тифон – справжня знахідка для фермера

Тифон – справжня знахідка для фермераТифон – це унікальний та найбільш низько затратний, з погляду одержання одиниці маси врожаю, гібрид озимого типу. Культура була отримана унаслідок схрещення китайської капусти та турнепсу у 80-ті роки в Нідерландах і була названа ім’ям одного з персонажів грецької міфології.

Зелене кормовиробництво може забезпечувати тварин повноцінним та дешевим кормом. Однак підбирати культури слід так, щоб зелена маса була збалансована за більшістю показників, а період її надходження був максимально розширений, тобто з ранньої весни до пізньої осені. Тифон є найбільш продуктивним гібридом інтенсивного типу серед капустяних культур. Він вирощується на зелений корм, а в суміші зі злаками з нього можна готувати силос та сінаж. Має високу отавність, чудову скоростиглість і витримує короткочасне зниження температури навіть до –20ºС. Підвищена гібридна сила й невибагливість дозволяють вирощувати цю культуру повсюдно: починаючи від північних регіонів і закінчуючи зоною степів.

Умови для вирощування тифону в степовій і лісостеповій зонах в останні два десятиліття суттєво поліпшилися у зв’язку з потеплінням. Слід зазначити, що введення до сівозмін цієї культури відкриває унікальну можливість впродовж вегетаційного періоду зменшити засміченість поля багаторічними дводольними та злаковими бур’янами, забур’яненість наступних культур знижується на 40-50%. Крім того, в сівозмінах, насичених зерновими культурами, ураженість рослин кореневими гнилями зменшується на 15-25%. Так само, як і всі капустяні, тифон залишає у ґрунті з кореневими рештками до 60-65 ц/га рослинної біомаси, що є екологічно чистим природним добривом. Усе це робить його прекрасним попередником для інших польових культур, насамперед зернових.

Тифон висівають у польових, кормових та спеціалізованих сівозмінах. В умовах півдня України озимий тифон розміщують після озимих і ярих зернових (ячмінь, пшениця, зернові на зелений корм), а також інших культур, що рано звільняють поле. Тифон не можна розміщувати після хрестоцвітих культур, по буряку й соняшнику раніше ніж через 4 роки у зв’язку з нагромадження спільних шкідників та хвороб. Ріст вегетативної маси тифону триває до фази повного цвітіння. У результаті до цього часу нагромаджується до 1000-1200 ц/га зеленого корму, в якому міститься від 10 до 16% сухих речовин. Слід зазначити, що по рівню цукру тифон не має собі рівних серед відомих хрестоцвітих та гібридів. Якщо згодовувати до 30 кг маси трифону, то у раціон тварин потрапляє майже 1000 г цукру. Це допоможе встановити необхідний рівень цукрово-протеїнового співвідношення до норми та реакції удійної корови не доведеться довго чекати. Вже на 3-5 добу після початку годування тифоном корова відповідає збільшенням надоїв на рівні 2-5 л додатково синтезованого молока.

Технологія вирощування:

 • Посів – 2-3 декада серпня.
 • Норма висіву 2-3 млн. шт. (6-8 кг). Для Степу 2-2,5 млн., для Полісся та Лісостепу 2,5-3 млн. шт.
 • Ширина міжряддя 15 або 45 см, обов’язкове прикочування.
 • Глибина заробки 2-3 см.
 • Для перезимівлі тифон повинен мати 6-8 листків у прикореневій розетці, потрібно 50-60 днів осінньої вегетації.
 • Навесні відростає дуже рано, на 1-2 тижні раніше за ріпак та на 1 тиждень раніше озимого жита.
 • Скошування розпочинається при висоті 25-35 см у 1-2-й декаді квітня.
 • При сприятливих погодних умовах можна провести навіть 2-3 укоси.
 • Не містить алкалоїдів (як ріпак) і його можна скошувати від фази початку бутонізації до появи стручків.
 • Можна використовувати як на зелений корм, так і на сінаж.
 • Стійкий до весняних шкідників, так як починає вегетацію дуже рано і уникає їхньої появи.
 • Для збалансованого корму можна висівати в суміші із озимим житом, тритікале, озимим ячменем, озимою викою у розрахунку 75 на 25%.
 • Збирання тифону проводять традиційними роторними косарками або за допомогою самохідних кормозбиральних комбайнів.

Ще одним фактором на користь цієї культури є те, що вона не потребує великих затрат на насінництво й підготовку насіння до висіву. Господарство може використовувати насіння власного виробництва, яке зберігає добру схожість навіть після 2-4-річного очікування.

Насіння Тифону, очищене та доведене до ідеальних посівних кондицій, ви можете придбати у наші компанії «КАМРУД-АГРО»
м. Полтава, пров. Спортивний, 13-в.
Тел.: (0532) 508-119, (050) 575-38-20, (067) 535-16-17;
e-mail: semena-pol@ukr.net, www.agro-semena.com
Прочитано 5085 разів