• Головна
  • Статті
  • Рослинництво
  • Запровадивши досвід фермерського господарства «Богдан і К» з Прикарпаття – підвищимо родючість землі та врожайність сільськогосподарських культур
Четверг, 16 Июль 2015 13:53

Запровадивши досвід фермерського господарства «Богдан і К» з Прикарпаття – підвищимо родючість землі та врожайність сільськогосподарських культур

Запровадивши досвід фермерського господарства «Богдан і К» з Прикарпаття – підвищимо родючість землі  та врожайність сільськогосподарських культурВрахувавши дорожнечу міндобрив та пестицидів, а також те, що з кожним роком катастрофічно знижується родючість ґрунтів, ПФ «Богдан і К» Івано-Франківської області вже п’ятий рік на площі 2400 гектарів впроваджує біотехнології – це посів сидератів, деструкція соломи озимих, кукурудзи, соняшнику та інших культур біодеструктором «Вермистим-Д», допосівна обробка насіння регулятором росту «Вермистим» та дворазове обприскування біостимуляторами «Вермимаг» або «Вермийодіс». І все це дало змогу на бідних прикарпатських землях щорічно збирати по 80-120 ц/га зерна кукурудзи, по 35-40 ц/га соняшнику та сої, а також на 30-50% зекономити кошти на придбання міндобрив та пестицидів.

На прохання нашого кореспондента заступник директора ПФ «Богдан і К» кандидат сільськогосподарських наук Олександр ТИМОФІЙЧУК поділився з читачами досвідом своєї роботи.

Усім нам відомо, що існуюча традиційна технологія використання соломи та інших рослинних решток на добрива шляхом загортання їх в ґрунт (оранка або дискування) має істотні недоліки, деструкція їх проходить впродовж довгого періоду, при цьому проходить споживання вільного азоту целюлозоруйнуючими мікроорганізмами, в результаті чого знижується родючість ґрунтів. Крім того, в ґрунті накопичуються патогенні мікроорганізми та шкідники, які у майбутньому будуть знижувати врожайність сільськогосподарських культур.

Недоліком традиційної технології загортання соломи в ґрунт є і те, що необхідно вносити значну кількість азотних добрив, які підвищують родючість ґрунту, але мало впливають на засвоєння поживних речовин, які містяться в соломі, а також є дорогими. Раніше ми подрібнену солому безпосередньо приорювали, але від такого внесення в перший рік ефекту не було, тому що солома, особливо кукурудзяна, перегниває впродовж 2-3 років.

З метою прискорення деструкції соломи й інших рослинних решток вченими асоціації «Біоконверсія» розроблено та запатентовано технологію використання соломи та інших рослинних решток на органічні добрива, яку ми впровадили в своєму господарстві.

Поставлене завдання досягнуто за рахунок обприскування подрібненої соломи й інших рослинних решток перед заробкою в ґрунт деструктором «Вермистим-Д» та мінімальними дозами азотних добрив. Норми внесення «Вермистим-Д» наступні: солома та рослинні рештки (пшениця, жито, ячмінь, гречка, овес) – 6-8 л/га; кукурудза, соняшник, сорго – 8-10 л/га; зернобобові (соя, горох, боби, вика, люпин) – 4-5 л/га; сидеральні культури (олійна редька, гірчиця, ріпак та інші) – 3-4 л/га. В залежності від кількості соломи на гектарі в робочий розчин додаємо 8-15 кг/га карбаміду або аміачної селітри, на окремих площах замість азотних добрив використовуємо гноївку або барду спиртозаводу. Після закінчення збирання зернових та інших культур солому та інші рослинні рештки подрібнюємо наявними в господарстві подрібнювачами, рівномірно розподіляємо на поверхні ґрунту і зразу ж проводимо обприскування. На гектар достатньо 200-300 л води, в якій розчиняємо необхідну кількість деструктора та азотних добрив, з одночасним загортанням в ґрунт на глибину 8-12 см.

Після озимих та ярих зернових ріпаків, одночасно проводимо посів сидеральних культур, висіваємо в основному білу гірчицю, олійну редьку та гречку.

Так в 2013 році деструкцію ми провели на площі 700 га в т.ч. з посівом сидератів на площі 510 га, в 2014 році деструкція проведена на площі 1800 га, в т.ч. з посівом сидератів 760 га, в цьому році буде відповідно 2100 га та 840 га.

В минулому році ми посіяли озиму вику на насіння, яке використаємо в суміші з житом на сидерати, а після збирання озимого ячменю сіємо в стерню гречку, яка не тільки очищує землю від бур’янів та хвороб, але й забезпечує додатковий врожай (не менше 1 т/га), а зразу після її збирання проводимо деструкцію, вносимо 10-15 т/га барди та заробляємо всі рештки в ґрунт.

При внесенні «Вермистиму-Д» одночасно з деструкцією соломи, проходить стимуляція росту і розвитку ґрунтової мікробіоти, яка заселяється на рослинні рештки. Вона та аборигенна мікрофлора разом руйнують рослинні рештки, тобто живляться ними, забезпечуючи ґрунт азотфіксуючою, фосфатмобілізуючою, бактерицидною та фунгіцидною мікрофлорою, природними вітамінами, гормонами росту рослин, амінокислотами та мікроелементами. У результаті утворюється гумус та розчинні, доступні форми необхідних для рослин макро- та мікроелементів.

Всі корисні мікроорганізми «Вермистиму-Д» та аборигенної мікрофлори, розмножуючись, утворюють до 4-6 т/га власної біомаси на рік, яка після відмирання стає цінним джерелом живлення для наступних мікроорганізмів та рослин.

Одна тонна соломи зернових культур після деструкції за вмістом органічної речовини, азоту, фосфору та калію рівноцінна 3-5 т гною, а посів сидератів одночасно з деструкцією соломи рівнозначний внесенню 15-25 тоннам високоякісного гною.

Кожен кілограм діючої речовини NPK нітроамофоски вартує 23 грн, а на гектарі, після деструкції 4 т соломи та стерні, до ґрунту надходить усіх елементів живлення NPK (за діючими речовинами) не менше 60 кг, їхня вартість – 1380 грн/га, тобто на 100 га економія завдяки деструкції соломи становить 138 тис. грн, тобто ці кошти ми економимо на придбання міндобрив.

Використання соломи сумісно з сидератами та їх деструкцією (хоча б на половині площ зернових) дасть можливість внести в країні додатково (у перерахунку на гній) 150-250 млн. тонн органіки, необхідної для бездефіцитного балансу гумусу. Особливо це важливо для малих та середніх фермерів.

Незабаром розпочнеться посів озимих ріпаків та зернових, наш агроном Степан Никифору, у якого стаж понад 30 років, не посіє жодного гектара озимих без обробки насіння «Вермистимом» (8 л/т), адже гектарна вартість обробки рівнозначна вартості 7-10 кг зерна, а це гарантія доброї перезимівлі та приросту зерна мінімум 3-5 ц/га, скористайтесь нашим досвідом.

Детальну інформацію можна отримати ПФ «Богдан і К» або в Асоціації «Біоконверсія»:
м. Івано-Франківськ, вул. Гаркуші, 2; тел.: (0342) 3-11-30, факс (0342) 71-62-38 
моб. т. (067) 343-45-27, (067) 342-21-88; e-mail: vermos2007(a)/ukr.net
Прочитано 2708 разів