Вторник, 30 Июнь 2015 15:48

Коренерізка на радість селянину

Коренерізка на радість селянинуХто хоч раз сік коренеплоди для годівлі тварин, той знає, наскільки це марудна справа. Але мусимо цим займатись, бо тварини із задоволенням поїдають коренеплоди і суттєво додають у кількості та якості молочка, м’ясця, яєчок і подібного. І це не дивно, бо більшість коренеплодів – це вщерть заповнена комора вітамінів, без яких неможливе органічне екологічно чисте високопродуктивне тваринництво. Наприклад, в раціоні корів з добовим надоєм 15 літрів передбачено 5 кг буряків.

Коренебульбоплоди потрібно подрібнювати з мінімальними втратами соків при товщині часток до 15 мм для корів і до 10 мм для свиней.

Придумано багато конструкцій коренерізок, але практично реалізуються у різних варіантах звичайні тертушки, дискові та роторні коренерізки. Перші – малопродуктивні, другі – складні у виготовленні, а треті – не завжди забезпечують потрібну якість подрібнення. Крім того, дискові та роторні коренерізки металомісткі, енергоємні та дорогі, що не по кишені більшості сільгоспвиробників.

Автор розробив, спроектував та виготовив просту барабанну коренерізку (фото 1) продуктивністю 15 т/год. при встановленій потужності електродвигуна 1,5 кВт, масі 50 кг та виконанні зоотехнічних вимог до якості подрібнення, що в кілька разів перевищує показники відомих аналогів. Основу такої коренерізки становить вертикальний прямокутний канал з перетином 220×230 мм, всередині якого розміщено гладкий барабан, посаджений на вал електродвигуна, який фланцем кріпиться зовні до каналу (див. схему). Зверху на канал встановлено бункер розміром 58×60 см, а знизу причеплено рукав. На барабані розміщені чотири ряди гвинтів з потайною голівкою (фото 2), верх якої відступає від поверхні на 10 мм, що гарантує отримання потрібної якості подрібнення як для корів, так і для свиней.

При роботі в бункер засипають коренеплоди та вмикають електродвигун. Барабан, який обертається, голівками гвинтів шар за шаром зрізає зверху матеріал і подрібнені частинки, що надходять, під дією відцентрових сил спрямовуються через рукав на купу, або в підставлену ємність (див. фото 1).

Коренерізка на радість селянинуПри частоті обертання вала електродвигуна 930 обертів за хвилину такий робочий орган спроможний за одну секунду подробити стовп маси висотою 62 см, а за хвилину – майже 37 метрів. Мішок буряків дробиться практично миттєво, від чого споживачі у захваті. Якщо насипна маса буряків становить приблизно 0,5 тонни в кубічному метрі, то теоретично продуктивність може сягати 56 тонн за годину. Реально ж продуктивність розробленої коренерізки дорівнює 15 т/год., що для практики цілком достатньо. Для порівняння, серійний подрібнювач коренеплодів ИК-Ф-1 при потужності електродвигуна 3,0 кВт, масі 98 кг і розмірі частинок 12,5 мм на випробовуваннях показав продуктивність всього 3,0 т/год.

Подрібнена інноваційною коренерізкою маса буряків досить однорідна (фото 3). Універсальність цієї коренерізки дозволяє подрібнювати і капусту для закваски (фото 4) та яблука для сушіння (фото 5). Мої друзі використовують апарат і для подрібнення яблук на вижимання соку для консервації та виноробства. В такому випадку зменшують параметри різальних елементів і отримують кашоподібну масу з високим виділенням соку.

Обслуговування коренерізки дуже просте. При зношуванні одного боку потайних голівок гвинтів досить змінити напрям обертання барабана, оскільки робочий орган реверсивний. Для цього досить поміняти місцями дві фази. В якості різальних елементів використовуються стандартні гвинти, що суттєво підвищує ремонтопридатність у виробничих умовах. Запускання та захист електродвигуна від перевантаження здійснюється автоматом-вимикачем. При бажанні та відповідних навиках цю коренерізку можна виготовити і самому.

Дослідна партія коренерізок вже багато років успішно працює у виробничих умовах і має схвальні відгуки споживачів. Влаштовує виробничників і порівняно невелика ціна 8000 грн.

Маса представленої коренерізки – 50 кг, а висота – 1,3 м, що при знятих ніжках, коли висота зменшується до 73 см, дозволяє транспортувати її навіть легковиком, або відомими перевізниками.

Впровадження таких інноваційних коренерізок та інших вітчизняних конкурентних розробок дозволить Україні створити нові робочі місця в промисловості та сільськогосподарському виробництві й підняти рівень життя українців.

Михайло Іванович Карпенко,
автор інноваційної коренерізки, кандидат технічних наук
(066) 7007-106.
 
Прочитано 4899 разів