Вторник, 02 Июнь 2015 12:38

Біоклей липосам- ефективний вітчизняний біопрепарат для збереження врожаю ріпаку

Біоклей липосам- ефективний вітчизняний біопрепарат для збереження врожаю ріпакуЦей унікальний біопрепарат працює на ринку України вже більше 10 років. Компанія «БТУ-Центр» виробляє дві товарні форми Липосаму, а саме: Липосам-прилиплювач (носій) та Липосам-біоклей. Про його властивості ми поговоримо з провідним фахівцем компанії «БТУ-Центр», начальником вимірювальної лабораторії відділу технічного контролю Алевтиною Михайлівною Благодір.

– Розкажіть, будь ласка, Алевтино Михайлівно, чим же відрізняється Липосам-біоклей від Липосаму-носія?

– Завдяки своїй унікальній формулі, до складу якої входять природні полімери різної молекулярної маси у відповідних співвідношеннях, біопрепарат Липосам може виконувати функції як носія, так і біоклею для стручків ріпаку та інших хрестоцвітих, зокрема гірчиці, бобових культур, льону та інших.

Липосам-носій-прилиплювач застосовується для передпосівної обробки насіння з метою закріплення біопрепаратів та інших засобів захисту та живлення на посадковому матеріалі або вегетуючих рослинах. Але останнім часом все частіше до нас звертаються виробники ріпаку.

Дійсно, ріпак – це цінна стратегічна культура. Зараз на перше місце вийшла його властивість давати високоякісну олію, яка є сировиною для біопалива. Ринковий попит на ріпак постійно підвищується. Критичними у технології вирощування ріпаку є боротьба з приморозками, хворобами, шкідниками.

Проте найбільшої шкоди завдає саме біологічна властивість стручків до розтріскування і висипання насіння ще до збору врожаю та під час його збирання. Таким чином втрачається до 50% урожаю, але є дані, що в окремі роки, внаслідок спеки, суховію, злив гине навіть до 80% стиглого насіння!

– Яка роль Липосаму-біоклею у вирішенні цієї проблеми?

– Необхідно за 2-4 тижні до збирання насіння, коли стручки починають буріти, але ще вигинаються у дугу «U», обприскати посіви ріпаку розчином Липосаму-біоклею. На 1 га достатньо витратити від 0,7 л до 1,5 л біоклею, який розчиняють у воді. Кількість робочого розчину залежить від способу обробки і вказується в інструкціях на препарат. Обприскувати посіви ріпаку робочим розчином Липосаму можна як за допомогою авіації, так і наземним обприскувачем. Найбільш ефективна обробка – це обприскування з вертольоту. У разі його використання обробка в один слід сприяє покриттю Липосамом як верхніх, так і нижніх та середніх ярусів стручків, завдяки турбулентності повітря з завихренням вертикально вгору. Саме таким чином відбувається склеювання стручків та збереження врожаю.

– Багато аграріїв користуються зарубіжним препаратом для склеювання стручків, який утворює суцільну плівку, але при цьому відмічено, що не всі стручки мали дозріле насіння. Чи не приведе до такого ж обробка Липосамом?

– Ні, ми це гарантуємо! Липосам, на відміну від деяких відомих плівкоутворювачів, утворює не суцільну плівку, а сітку на зразок еластичного бинта. Саме це можливо завдяки високомолекулярній структурі полімерних волокон Липосаму, які до того ж дуже еластичні і разом з тим пружні завдяки своїй просторовій структурі. Вони м’яко обгортають рослину та її стручки і тим самим не заважають її росту, диханню та фотосинтезу, а стручкам як верхнім, так і нижнім – рівномірно достигати, накопичувати олію та висихати природнім шляхом.

– За яких погодних умов можна використовувати Липосам-біоклей, як довго триває його дія?

– Звичайно, обробляти посіви слід у суху погоду, хоча б за 30 хвилин до дощу, бо для висихання біопрепарату необхідний саме такий час. При авіаобробці необхідно враховувати температуру навколишнього середовища, щоб виключити втрати від випаровування в повітрі водного розчину Липосаму, адже сам Липосам не випаровується і не руйнується під дією світла чи тепла. Після обробки ним дія по захисту стручків зберігається до самого збирання врожаю.

– Чи можете Ви назвати конкретні приклади застосування Липосаму-біоклею в господарствах та його ефективність?

– Багато господарств успішно застосовують Липосам-біоклей при вирощуванні сільськогосподарських культур. Наведені в таблиці дані підтверджують позитивний вплив застосування біопрепарату Липосам на озимому ріпаку.

Липосам-біоклей ефективно використовувався і в інших господарствах:

ТОВ «Агрофірма Колос» (2011 р.), с. Пустоварівка Сквирського району Київської обл. На площі 95 га було закладено дослід по використанню Липосаму-біоклею. Контроль – на площі 5 га. Озимий ріпак посіяно 20 серпня 2011 р. За 3 тижні до збирання врожаю проводилась обробка Липосамом-біоклеєм. Середня врожайність озимого ріпаку в господарстві становила 46 ц/га. Урожайність в досліді була на 1,5-2,0 ц/га вища, ніж в контролі.

Уманська філія ПрАТ «Райз-Максимко» (2013 р.), с. Рижівка, Уманський р-н, Черкаська обл.

Дослід: обробка стручків озимого ріпаку у фазі біологічної активності на посівах насіннєвого призначення. Контроль: без обробки. Дата обробки: 25.06.2013. Норма витрат: Липосам біоклей – 1 л/га, робочий розчин – 110 л/га. Дата збирання: 11.07.2013.

Врожай: контроль – 23,6 ц/га, дослід – 34,5 ц/га (+10,9 ц/га).

Підтверджено високий економічний ефект та рівень врожайності, завдяки цілісності стручків у фазі біологічної стиглості і зменшенню втрат насіння під час дозрівання і обмолоту.

Калинівська філія ПрАТ «Райз-Максимко» (2013 р.), с. Комунарівка, Калинівський р-н, Вінницька обл.

Дослід: на предмет вивчення впливу препарату біоклею Липосам на попередження розтріскування стручків ріпаку. Норма витрат: Липосам біоклей – 1 л/га. Дата обробки 01.07.13., робочий розчин – 120 л/га. Дата збирання: 09.07.13.

Врожай: контроль: 21 ц/га. Дослід з Липосамом: 36 ц/га, на 15 ц/га більше, ніж контроль!

Особливо було відмічено, що стручки не розтріскалися, було збережено врожай і вологість зерна не потребувала досушування. З біоклеєм Липосам достатньо обробки лише в один слід. Інші склеювачі потребують подвійної перехресної обробки.

ТОВ «Насіння Ставропілля», Росія. Дослід: ефективність біоклею Липосам на посівах озимого ріпаку гібрида Ембле селекції Евраліс Семанс в порівнянні з препаратом Авентрол. Дата обробки: 11.06.2013. Дата збирання: 25.06.13. Норма витрат: Липосам біоклей – 1 л/га, Авентрол – 1 л/га. Витрати робочої рідини: 100 л/га.

ТОВ ПК «Дон», Росія. Дослід: ефективність біоклею Липосам на посівах озимого ріпаку сорту Лабрадор в порівнянні з препаратом Грипіл. Дата обробки: 17.06.2013. Норма витрат: Липосам біоклей – 1 л/га, Грипіл – 1 л/га.

– А чи потрібно використовувати якусь спеціальну техніку для збирання врожаю?

– Ні. Завдяки еластичній структурі сітчастої плівки Липосаму, збирання врожаю не завдає ніяких труднощів, тому можливе використання традиційних технічних засобів.

– Чи можна на інших культурах застосовувати Липосам-біоклей?

– Так, можна. Його використовували для обробки гороху, гірчиці. Мінімальне збереження врожаю було 20%. При гарній ефективності Липосам давав можливість збирати продукцію з меншим вмістом хімічних домішок. Біопрепарат Липосам сертифікований в Компанії «Органік Стандарт» і може застосовуватися в органічних аграрних технологіях.

Таблиця.Ефективність використання біоклею Липосам при вирощуванні озимого ріпаку в господарствах України (2010 р.)

Назва господарства

Варіант

Площа висіву, га

Середній урожай,

ц/га

Прибавка врожаю в порівнянні з контролем,
ц/га, %
ТОВ «Аграрні технології», Одеська обл.

Контроль

100

16-22Липосам-біоклей

2000

21-30

4-6 (20-40%)

«ІнтерагроІнвест», смт Ставище Київської обл.

Контроль

100

16-22Липосам-біоклей

1500

19-27

3-7 (20-40%)

«Ободівка Агро», Вінницька обл.

Контроль

100

19-21Липосам-біоклей

300

24-26

3-5 (20-30%)

ТОВ АПК «Розкішна» Кіровоградської обл.

Контроль

50

17-19Липосам-біоклей

5000

22-24

2-3 (10-20%)

Виробник: ПП «БТУ-Центр» тел./факс: (04343) 6-02-94
Консультації агронома: тел.: (04343) 6-40-15, (096) 910-91-95
Відділ реалізації: (044) 594-38-83, (096) 155-89-89, (066) 155-98-89
www.btu-center.com, e-mail: info@btu-center.com
Прочитано 1872 разів