Четверг, 16 Апрель 2015 15:02

Перепели - маленькі, але корисні птахи

Перепели - маленькі, але корисні птахи
Перепелами називають деякі види невеликих птахів, що належать до двох підродин: куріпчастих та зубчатоклювих куріпок.

Обидві ці підродини відносяться до відріддя куроподібні. Живляться перепели переважно рослинною їжею, яку розшукують на землі. Тваринні корми є додатковими, однак у кормовому раціоні молодняку вони займають значне місце. Перепели належать до птахів, які мають змішаний тип годівлі. У класифікацію за родом використання входять: яєчні, м’ясні, бійцівські, декоративні породи і одомашнені види перепелів. В Україні частіше розводять перепелів чи то яйценосних, чи м’ясних порід. У Європі вирощують також ще й спеціалізовані м’ясні кроси.

Несучість самок японських перепелів перебільшує показник багатьох породистих курей і становить у середньому майже 290 яєць на рік від кожної самки. У порівнянні з іншими видами промислової птиці, у перепелів найбільше співвідношення маси яйця до маси тіла. Недовгий термін інкубації перепелиних яєць дозволяє рідше здійснювати її помилки.

Дуже смачне і поживне м’ясо перепелів, перші відомості про користь якого дійшли до наших днів ще з давнього Єгипту, часів правління фараонів. Є відомості, що розведенням перепелів займалися римляни ще у першому столітті нової ери. За смаковими якостями м’яса, стійкості до захворювань, відсотку виводу молодняку та деяким іншим показникам перепели перевершують більшість видів іншої домашньої птиці. Завдяки дрібним порам їх шкаралупи до перепелиних яєць рідше проникають мікроби.

Перепели у меншій мірі схильні до захворювання пташиним грипом, так як утримують їх найчастіше у закритих, добре ізольованих приміщеннях.

До колишнього Радянського Союзу японські перепели були завезені з Югославії у 1964 році. Крім цього, у 1967 році з Японії, на теплоході «Росія» таємно були вивезені 400 перепелів для Сочинської експериментальної перепелиної ферми «Приморська». У США японських перепелів завезли раніше – у 1870 році. Ще у минулому столітті, починаючи з 1990 року, перепели неодноразово побували у космосі.

Трохи історії. Перепели у космосі

Перший, пробний «перепелиний запуск» був здійснений у 1978 році. Тоді на борту біосупутника «Космос-1129» перепелині яйця вперше були доставлені на орбіту Землі. Правда, той перший експеримент закінчився не зовсім вдало, так як приземлення вийшло занадто жорстким і майже всі яйця, побувавши у космосі, розбилися. Але тим не менш до рук учених потрапили ембріони перепелів, які дали однозначну відповідь: зародження у космосі можливо.

Космічним кораблем «Союз-34» на станцію «Салют-6» були доставлені одинадцять перепелиних яєць. Вони були розміщені до спеціального інкубатору-термостату, де була успішно здійснена їх інкубація. У 1999 році експеримент повторили. На орбіту були відправлені 60 яєць, вилупилися 37 пташенят, 3 з яких повернутися на Землю живими.

Вчені розглядають перепелів і як продукт харчування космонавтів у майбутніх далеких космічних подорожах.

Перепелині яйця. Користь перепелиних яєць

Корисні властивості перепелиних яєць стали відомі людям багато століть тому. Перепелині яйця згадуються і в єгипетських папірусах, і в рецептах китайської народної медицини.

Одного разу японці вивезли з Китаю партію перепелів. Японців зацікавили властивості і користь перепелиних яєць та м’яса, які використовуються у китайській народній медицині.

Японці завжди славилися вмінням з малого витягувати велику користь. Після бомбардування міст Хіросіма і Нагасакі у 1945 році, японські лікарі активно зайнялися пошуком продуктів, що сприяють ефективному виведенню радіонуклідів з організму. Виявилося, що перепелині яйця також позитивно впливають на розвиток розумових здібностей дітей. Тому уряд Японії звело в ранг одного з 12 основних законів країни «...обов’язкове щоденне вживання перепелиних яєць (2-3 штуки) у харчовому раціоні дітей і по можливості дорослих (особливо чоловічої статі)».

Японський досвід застосовувався медиками після Чорнобильської аварії при складанні меню для дітей, вивезених із зони трагедії. Під час цього курсу не було відмічено абсолютно ніяких побічних алергічних реакцій, навіть у дітей з бронхіальною астмою. В результаті у дітей нормалізувався апетит, зникла стомлюваність і біль у серці, скоротилися скарги на запаморочення і носові кровотечі.

Зараз перепелині яйця ефективно застосовуються у дитячому харчуванні. Через високу температуру тіла (42 градуси), перепели стійкі до інфекційних захворювань, зокрема, вони ніколи не хворіють на сальмонельоз. А отже, перепелині яйця, на відміну від курячих яєць, можна вживати сирими і отримувати весь комплекс поживних речовин, які при тепловій обробці значно руйнуються.

Якщо у дитини діатез, то перепелині яйця – те, що вам потрібно. До речі, діти, які відмовляються їсти курячі яйця, приходять у повний захват від перепелиних яєць. У дітей, які вживають перепелині яйця, знижується потреба у кальції. Вони менше втомлюються, стають більш рухливими, у них меншає проблем з підготовкою уроків до школи.

Перепелині яйця за багатьма поживними речовинами перевершують курячі. У п’яти перепелиних яйцях, за масою рівних одному курячому, міститься у п’ять разів більше калію, у 4,5 раза – заліза, у 2,5 раза – вітамінів В1 і В2. Значно більше у перепелиних яйцях вітаміну А, нікотинової кислоти, фосфору, міді, кобальту, інших амінокислот (див. табл.). Крім того, у перепелиних яйцях більше білка, ніж у інших виводкових птахів.

Яйця перепелів відрізняються підвищеним умістом лізоциму, а ця речовина поповнює свій ендогенний запас, нормалізує мікрофлору. Разом з цим лізоцим перешкоджає розвитку в яйцях небажаної мікрофлори, і вони тривалий час зберігають свою свіжість у кімнатних умовах.

На відміну від курячих, яйця перепелів не викликають алергію у дітей і дорослих. Навпаки, присутній у них білок овомукоїд здатний пригнічувати алергічні реакції, тому на їх основі виготовляється медичний препарат (овомукоїдний екстракт), який використовується для лікування алергії. Овомукоїдний екстракт виконує функцію постачання пацієнтам додатковим інгібітором трипсину, якого їм не вистачає в силу генетичних причин.

І найголовніше те, що при вживанні перепелиних яєць у сирому вигляді, всі корисні речовини засвоюються організмом майже на 100%.

Перепелині яйця не викликають діатезу та інших алергічних реакцій, володіють тонізуючими властивостями. Лікарі рекомендують вводити їх до раціону харчування грудних дітей при штучному вигодовуванні.

Корисні властивості шкаралупи перепелиних яєць
Перепели - маленькі, але корисні птахи
Дослідження медиків показали, що шкаралупа перепелиних яєць, яка складається на 90% з карбонату кальцію, легко засвоюється організмом, і додатково містить всі необхідні для організму мікроелементи, у тому числі мідь, фтор, сірку, кремній, цинк та інші (всього 27 елементів). Склад яєчної шкаралупи перепелиних яєць разюче збігається зі складом кісток і зубів людини, і більше того, стимулює кровотворну функцію кісткового мозку, приносить користь всьому організму. Особливо важливо значний вміст в ній кремнію і молібдену – цими елементами вкрай бідна наша повсякденна їжа, але вони абсолютно необхідні для нормального протікання біохімічних реакцій в організмі.

У старовинних лікарських порадниках у складі багатьох цілющих сумішей згадуються як яйця разом зі шкаралупою, так і сама шкаралупа. Угорський лікар Кромпехер з групою медиків і біологів зацікавився корисними для здоров’я властивостями шкаралупи яєць. Більш ніж 10-річні дослідження показали, що яєчна шкаралупа – ідеальне джерело кальцію, який легко засвоюється організмом.

Як відомо, нестача кальцію, особливо в кістках, – одне з найпоширеніших порушень обміну речовин. Це рахіт і неправильний ріст зубів у дітей, викривлення хребта і зіпсовані зуби, крихкість кісток у літніх людей. Розлад кальцієвого обміну часто супроводжується недокрів’ям, схильністю до застуд, алергією, герпесом на губах, зниженням опірності дії радіації. У жінок до цього додаються біль, слабкість родових потуг, атонія мускулатури матки. Виправити порушення обміну кальцію вдається важко, тому що застосовувані медициною препарати – хлористий кальцій, гіпс, крейда – погано засвоюються організмом.

Перепели - маленькі, але корисні птахиВведення до їжі подрібненої шкаралупи перепелиних яєць показало її високу терапевтичну активність і відсутність будь-яких побічних ефектів, у тому числі бактеріального зараження. Приймаючи яєчну шкаралупу, можна не побоюватися, що надлишок кальцію відкладеться на кістках і суглобах, не побоюватися сечокам’яної хвороби. Якщо в кальції немає необхідності – він ідеально виводиться з організму.

Особливо корисна шкаралупа перепелиних яєць для маленьких дітей. Починаючи з однорічного віку, в їхньому організмі процеси утворення кісткової тканини йдуть найінтенсивніше і вимагають безперебійного надходження кальцію. Шкаралупа, включена до дитячого харчування, вкрай благотворно діє при рахіті й анемії, що розвивається паралельно рахіту. Спостерігалося прискорене загоєння при таких ортопедичних захворюваннях, як вроджений вивих стегна, остеопороз (розм’якшення кісток).

І у дітей, і у дорослих застосування шкаралупотерапії позитивно позначається при ламкості нігтів і волосся, кровотечі з ясен, запорах, дратівливості, безсонні, сінній лихоманці, астмі, кропивниці. Яєчна шкаралупа – прекрасний засіб для виведення з організму радіонуклідів, вона перешкоджає накопиченню у кістковому мозку Стронцію-90.

На основі своїх досліджень доктор Кромпехер дає наступні рекомендації:

  • обов’язкова шкаралупна профілактика при вагітності;
  • надзвичайно бажана для дітей від 1 року до 6 років;
  • бажана у підлітковому і юнацькому віці (до 19-20 років);
  • профілактика двічі на рік корисна для дорослих з метою попередження захворювань хребта, карієсу зубів і остеопорозу;
  •  прийом порошку зі шкаралупи особливо корисний на початку року, коли кальцієвий обмін в організмі сповільнюється.

Дуже часто батьків цікавить питання: як приймати порошок – натщесерце або після їжі? У даному випадку це не має суттєвого значення. Можна і одночасно, додаючи його в їжу. Ефект буде набагато більшим, якщо перепелячий порошок споживати з 3-5 краплями лимонного соку, а також риб’ячим жиром, де багато вітаміну D і йоду.

Так, наприклад, бельгійці товчену шкаралупу заливають невеликою кількістю лимонного соку, лимонної або яблучної кислоти, витримують, потім безпосередньо перед споживанням цю приправу змішують з розчавленим часником і додають до їжі.

Ще краще кальцій та інші мікроелементи засвоюються розчиненими у воді. Кальцієвий розчин готується наступним чином. На дно банки насипається порошок (з розрахунку на 1 літр 1 чайна ложка порошку з шкаралупи перепелиних яєць), настоюється впродовж 5 годин. Така вода використовується для пиття і приготування чаю, трав’яних настоїв, кави, супів, при цьому ми насичуємо свій організм іонами кальцію та інших мікроелементів.

До речі, шкаралупа очищає воду від хлору і важких металів, відновлює кислотно-лужний баланс. Порошок зі шкаралупи перепелиних яєць здатний за десять днів зняти хронічні болі у шлунку, прискорити загоєння шкіри на місцях опіків і виразок. Модницям можна дати окрему пораду – приймайте перепелину шкаралупу один раз на день на ніч по 1/3 чайної ложки і 2 капсули риб’ячого жиру, починаючи c листопада по березень – і волосся, і нігті у вас будуть просто відмінними!

Приймаючи порошок з перепелиної шкаралупи, абсолютно без допомоги медичних або хімічних препаратів, можна відновити здоров’я, підвищити імунітет і поліпшити загальний стан без шкоди для свого організму!

Таблиця. Вміст деяких вітамінів, мінеральних елементів та амінокислот у перепелиних та курячих яйцях

Показник

Перепелині

Курячі

Перепелині у

% до курячих

Суха речовина, %

25,4

22,4

113

Протеїн, %

12,8

11,6

110,3

ВІТАМІНИ, мкг

B1

137

49

280

B2

1100

500

219

PP

110

99

111

A

1180

780

151

Каротиноїди

670

640

104

МІНЕРАЛЬНІ РЕЧОВИНИ, мг

Кальцій

76

52

146

Фосфор

213

185

115

Калій

620

124

500

Залізо

404

88

429

Мідь

17

9,6

117

Кобальт

6,6

3,8

173

АМІНОКИСЛОТИ, г

Лізин

1,05

0,75

140

Цистин

0,43

0,28

153

Метіонін

0,72

0,38

190

Аспарагінова

1,16

0,79

146

Глутамінова

1,72

1,44

119

Триптофан

0,24

0,20

120В.П. ХВОСТИК, 
канд. с.-г. наук,
Державна дослідна станція птахівництва НААН


Прочитано 4810 разів