Вторник, 31 Март 2015 12:57

Захистити озиме зернове поле від шкідливих організмів

Захистити озиме зернове поле  від шкідливих організмівДля збереження посівів необхідно постійно проводити моніторинг розвитку та розповсюдження шкідливих організмів, щоб своєчасно та ефективно використовувати заходи захисту проти них.

Успішна боротьба з бур’янами можлива лише при комплексному поєднанні агротехнічних та хімічних заходів. Навесні для знищення зимуючих та озимих бур’янів в посівах озимих культур, в залежності від їх стану, щільності та механічного складу ґрунтів проводять боронування середніми або важкими боронами. Досить ефективними на ґрунтах усіх типів є застосування голчастих борін. Затягувати строки боронування не слід, тому що бур’яни, які відновлюють вегетацію раніше культури, добре укорінюються і ефективність агроприйому значно знижується.

Якщо після боронування чисельність бур’янів перевищує ЕПШ (12-16 шт./м2 однорічних та 2 шт./м2 багаторічних) проводиться хімічне прополювання посівів. Перед застосуванням гербіцидів необхідно обов’язково визначити фазу розвитку культури, видовий склад, щільність бур’янів. Найнебезпечніший період на посівах пшениці та ячменю – фаза кущіння. Для застосування в цей період рекомендована переважна більшість гербіцидів.

До появи прапорцевого листка можна використовувати гербіциди: Гроділ Максі 375 ОД, о.д. – 0,09-0,1 л/га; Гранстар Про 75, в.г. – 20-25 г/га + ПАР Тренд 90; Калібр 75, в.г. – 30-60 г/га; Мушкет 20 WG, в.г. – 50-60 г/га; Пік 75 WG, в.г. – 15-20 г/га та інші.

З метою поширення спектру дії гербіцидів використовують їх суміші. При застосуванні бакових сумішей треба чітко дотримуватись регламенту використання кожного з них.
Захистити озиме зернове поле  від шкідливих організмівДля збереження посівів від мишоподібних гризунів треба тримати під контролем їх розмноження на кожному полі. Несвоєчасне проведення боротьби з ними може призвести до підвищення чисельності шкідників. За наявності 3-5 жилих колоній на гектарі застосовують препарати: Антимиша – 10 г, Бродісан А – 3 г, Крисолов – 10-20 г, Смерть щурам № 1 – 10 г на нору, Шторм 0,005% воскові брикети, 1 брикет на нору та інші.

З метою попередження пошкодження озимих посівів хлібним туруном необхідно в ранньовесняний період обстежити їх, а перш за все – по колосових попередниках ранніх та оптимальних строків сівби, насамперед площі, на яких не проводилась боротьба з шкідником восени. При підсіві озимих ярими колосовими личинки туруна переходять до живлення на сходах ярих культур. Відсутність обробки на таких полях веде до масового розповсюдження шкідника та істотної втрати врожаю. При плануванні обприскування посівів інсектицидом необхідна інформація по кожному полю не тільки про чисельність шкідників, але й характер їх поширення. При наявності 3-4 личинок на квадратному метрі застосовують: Борей, КС – 0,12-0,14; Нурелл Д 55% к.е. – 0,75-1,0; Пірінекс 480, КЕ – 1,2 л/га та інші.

Клоп шкідлива черепашка – один з небезпечних фітофагів, за сприятливих погодних умов у період масової яйцекладки та відродження личинок слід очікувати зростання його чисельності та шкодочинності. Строки міграції клопів, що перезимували, на посіви цілком залежать від погодних умов, найчастіше вони настають за середньодобової температури 13-17°С. Спочатку основна маса клопів зосереджується по краях посівів, прилеглих до місць зимівлі. Поступово вони розселяються по всій площі. Цю особливість черепашки слід враховувати при хімічному захисті посівів від клопів, що перезимували. До розселення шкідника по всій площі можна обмежитися обприскуванням крайових смуг завширшки 100-150 м. При чисельності на одному квадратному метрі два і більше клопів посіви обробляють одним із інсектицидів: Актара 25WG, в.г. 0,10-0,14 л/га; Карате 050 ЕС, к.е. – 0,15-0,20 л/га; Карате Зеон 050 СS, мк.с. – 0,2 л/га; Нурелл Д 55%, к.е. – 0,75-1,1 л/га; Протеус 110 ОД, о.д. – 0,50-0,75 л/га; Сумі-альфа 5%, КЕ – 0,3 л/га; Фастак 10%, к.е. – 0,1 л/га та інші. Ефективне використання й суміші піретроїдних інсектицидів з фосфорорганічними при умові половинної від рекомендованих «Переліком…» норми їх витрат. Застосування піретроїдів розраховано на високу початкову їх токсичність, а фосфорорганічних – на тривалу дію та за високих температур повітря.

Захистити озиме зернове поле  від шкідливих організмівУ період формування – молочна стиглість при загрозі пошкодження зерна личинками клопа (ЕПШ для пшениці: 2 – посіви сильних та цінних сортів, 4-6 решта посівів; 8-10 екз./м2 – в насіннєвому ячмені) обприскування посівів треба повторити. Ця обробка буде згубна і для пшеничного трипсу (ЕПШ – 40-50 екз./колос) та злакових попелиць (20-30 екз./колос).

Проти хвороб: борошниста роса, бура листкова іржа, гельмінтоспоріозні плямистості (за інтенсивності ураження – 1%), септоріоз листа (5%) у фазу виходу в трубку посіви обробляють одним із рекомендованих фунгіцидів: Альто Супер 330 ЕС, к.е. – 0,4-0,5 л/га; Амістар Тріо 225 ЕС, КЕ – 1,0-1,2 л/га; Дерозал 500 SC, КС – 0,5 л/га; Імпакт 500, КС – 0,25 л/га; Рекс Дуо к.е. – 0,4-0,6 л/га, Тілт 250 ЕС, КЕ – 0,5 л/га; Фалькон 460 ЕС, КЕ – 0,6 л/га та інші.

З метою підвищення врожаю зерна, поліпшення його якості, підвищення стійкості рослин до стресових умов доцільне використання регуляторів росту рослин.
При проведенні захисних заходів слід чітко дотримуватися регламенту застосування пестицидів та правил техніки безпеки.

Н.М. ШАХОВА,
кандидат біологічних наук,
Миколаївська державна сільськогосподарська дослідна станція


Прочитано 2547 разів