Четверг, 19 Февраль 2015 12:26

Гібриди кукурудзи і система захисту для півдня України від компанії «Сингента»

Гібриди кукурудзи і система захисту для півдня України від компанії «Сингента»Кукурудза – одна з основних зернових культур в Україні та світі. Інтенсифікація технології вирощування дозволила отримувати високі врожаї, а відтак і прибутки. Завдяки вирощуванню нових високоврожайних гібридів зросла площа вирощування кукурудзи, відповідно зріс і експортний потенціал країни. Україна ввійшла до трійки найбільших експортерів зерна кукурудзи у світі, посівши в 2014 році друге місце.

Урожайність кукурудзи залежно від агрокліматичних умов і технології вирощування в господарствах становила від 50 до 150 ц/га. Такий розрив у врожайності пояснюється не лише погодними умовами, які для кукурудзоводів півдня нашої країни складалися не дуже сприятливо, чи особливостями локальних технологій вирощування, а передусім правильним підбором гібридів, які максимально підходили б для погодних умов Одещини, Миколаївщини та Херсонщини і відповідали б рівню інтенсифікації конкретного господарства.

Вибір конкретного гібрида – відповідальна й нелегка справа, адже в умовах одного господарства поля відрізняються родючістю ґрунтів, попередниками, вологозабезпеченням. Тому слід використовувати кілька гібридів з різною стиглістю, типом зерна, густотою стояння, чутливістю до добрив, стійкістю до ураження збудниками хвороб, посухо- та жаростійкістю тощо. Навіть у зонах, де можна вирощувати генотипи з високим ФАО, аграрії дуже часто обирають для сівби гібриди з ранніми строками дозрівання. Це дозволяє їм зменшити ризики недобору врожаю за рахунок несприятливих погодних чинників під час цвітіння й наливу зерна, та оптимізувати терміни сівби і збирання культури, залежно від рівня вологозабезпечення обрати стратегію вирощування кукурудзи, за якою врожай формуватиметься або на осінньо-зимових запасах вологи, або на весняно-літніх.
Згідно з даними Міністерства АПК України, в 2014 році площа під посівами кукурудзи на зерно в господарствах усіх категорій становила 4,7 млн. га, це 17,3% від загальної кількості землі в обробітку. На півдні України, попри високі ризики у зв’язку з несприятливими погодними умовами для вирощування кукурудзи, під цією культурою було зайнято 351 тис. га, що дорівнює 7,5% від загальної кількості посівів кукурудзи в Україні (Одеська обл. – 168,1 тис. га (3,6%); Миколаївська обл. – 139 тис. га (2,9%); Херсонська обл. – 43,9 тис. га, де більшість площ на зрошенні).
Компанія «Сингента», світовий лідер з розробки новітніх технологій та засобів сільськогосподарського виробництва, пропонує товаровиробникам широкий вибір насіння сучасних гібридів кукурудзи для будь-якої зони й умов вирощування. Важливий критерій при виборі гібрида – ступінь його адаптивності до умов росту і розвитку або, іншими словами, реакція на абіотичні та біотичні чинники. Безумовно, гібриди інтенсивного типу мають набагато кращі показники врожайності, але й потребують повного дотримання приписів інтенсивного землеробства. Якщо ж вони не отримають усіх потрібних ресурсів (елементів живлення, світла, вологи, захисту від бур’янів тощо), то врожайність буде істотно нижчою за їхній генетичний потенціал.

Гібридам кукурудзи «Сингенти» властиві висока врожайність, швидка віддача вологи зерном під час дозрівання, високий компенсаційний потенціал (здатність утворювати додатковий качан у зріджених посівах), толерантність до хвороб, стійкість до стресових умов середовища тощо.

На Півдні України компанія пропонує гібриди з різними характеристиками ФАО, групи стиглості, типу зерна та інтенсивності вирощування.
 • НК Джитаго. ФАО 210, середньоранній, кременисто-зубовидний тип зерна, екстенсивний. Лідер з посухостійкості у своїй групі стиглості, характеризується швидким початковим ростом.
 • НК Фалькон. ФАО 220, середньоранній, кременисто-зубовидний тип зерна. Висока стійкість до вилягання та основних хвороб, має високу врожайність і якість зерна.
 • СИ Енігма. ФАО 230, новий, середньоранній, кременисто-зубовидний тип зерна. Поєднує високу стійкість до посухи в період вегетації і високу толерантність до зниження температур (нижче за +7°С) на початкових фазах розвитку.
 • СИ Новатоп. ФАО 240, середньоранній, кременисто-зубовидний тип зерна, інтенсивний. Високий потенціал урожайності.
 • СИ Респект. ФАО 240, середньоранній, кременисто-зубовидний тип зерна. Високопродуктивний, лідер з посухостійкості та жаростійкості не лише у своїй групі стиглості, а й узагалі серед гібридів компанії.
 • СИ Еладіум. ФАО 280, середньоранній, зубовидний тип зерна. Посухостійкий, один з найкращих у своїй групі стиглості.
 • НК Кобальт. ФАО 320, середньостиглий, зубовидний тип зерна. Характеризується високою врожайністю і посухостійкістю.
 • НК Термо. ФАО 330, середньостиглий, зубовидний тип зерна. Посухостійкий, високий і стабільний рівень урожайності.
 • НК Люціус. ФАО 340, середньостиглий, зубовидний тип зерна. Толерантний до вилягання, має середній рівень посухостійкості, швидку віддачу вологи зерном під час дозрівання.
 • Селест. ФАО 390, середньостиглий, зубовидний тип зерна, екстенсивний. Висока посухостійкість, має високу здатність утворювати другий качан.
 • Сіско. ФАО 400, середньопізній, зубовидний тип зерна. Високоврожайний гібрид з підвищеною стійкістю до посухи.
 • НК Пако. ФАО 440, середньопізній, зубовидний тип зерна, інтенсивний. Один з найкращих гібридів для вирощування на зрошенні в південних регіонах. Високотолерантний до стресових умов середовища.
Отже, слід правильно підібрати гібрид з огляду на ресурси поля. Наприклад, у сезоні 2014 року с. Зелені Кошари Первомайського р-ну Миколаївської обл. в господарстві ДП ДГ «Зелені Кошари» вирощували гібриди кукурудзи ТОВ «Сингента». В умовах підвищених температур вони показали високу врожайність, а саме:
 • НК Кобальт ФАО 320 – 91,3 ц/га;
 • НК Термо ФАО 330 – 89,7 ц/га;
 • НК Люціус ФАО 340 – 87,4 ц/га.

В Одеській області маємо такі результати (у дужках зазначено вологість зерна при збиранні):
1. Любашівський р-н, с. Янишівка,господарство ФГ «Олена і К»
 • НК Люціус ФАО 340 – 113,1 ц/га (13,6%);
 • НК Термо ФАО 330 – 120,2 ц/га (14,1%);
 • НК Кобальт ФАО 320 – 123 ц/га (15,2%);
 • СІ Еладіум ФАО 280 – 118,4 ц/га (14,9%).
2. Савранський р-н, с. Глубочок, господарство ПП «Добробут»
 • СІ Еладіум ФАО 280 – 82,4 ц/га (16%);
 • НК Термо ФАО 330 – 82 ц/га (16%);
 • Сіско ФАО 400 – 82,4 ц/га (18%).

Терміни сівби і глибина загортання насіння. Згідно з даними багаторічних досліджень науково-дослідних установ зон кукурудзосіяння, оптимальний термін сівби кукурудзи – стійке прогрівання ґрунту до +10...12°С на глибині загортання насіння. Надто ранні і так само пізні терміни сівби можуть знизити врожай культури. Проте експериментальні досліди свідчать, що при ранніх термінах сівби (за умови прогрівання ґрунту до +8...10°С) цвітіння волотей у рослин кукурудзи настає раніше, ніж при пізніх термінах, що дозволяє кукурудзі у найважливіші фази розвитку раціональніше використовувати ґрунтові запаси вологи і певною мірою зменшити ризик негативного впливу посухи та високих температур на рослини. Треба також ураховувати рівень холодостійкості гібрида і використовувати для сівби насіння, спеціально оброблене протруйником Максим Кватро 382,5 FS ТН у суміші з Форс Зеа 280 FS т.к.с. Протруйники дозволяють уберегти насіння і молоді рослини від ґрунтових шкідників і хвороб, які розвиваються при високих і відносно низьких температурах.

Встановлено, що у разі пізнього висіву ранньостиглі й середньоранні форми, як правило, несуттєво змінюють урожайність, а от пізньостиглі гібриди краще реалізують свій генетичний потенціал, якщо їх сіяти у ґрунт, який прогрівся до +8...10°С. За сприятливих умов проростання насіння (стійке прогрівання ґрунту до +8...10°С) і відсутності бур’янів рання сівба кукурудзи має суттєву перевагу над пізньою.

Визначаючи терміни сівби кукурудзи, треба ще врахувати ймовірність повернення холодів та настання приморозків на початкових фазах розвитку рослин, адже вони можуть спричинити суттєві пошкодження надземної вегетативної маси або й узагалі повну загибель рослин.

Для одержання гарантованих дружних сходів кукурудзи надзвичайно важлива наявність продуктивної вологи у посівному шарі ґрунту. Запаси продуктивної вологи під час сівби культури в шарі 0-10 см вважаються недостатніми, якщо її вміст – 7-8 мм, задовільними – 9–13 мм, добрими – 14-15 мм і більше.

Глибина загортання насіння кукурудзи істотно залежить від фізико-механічних властивостей ґрунту, його вологості і температурного режиму. Оптимальна глибина загортання насіння кукурудзи при сівбі на важких суглинкових ґрунтах становить 4-5 см, на легких суглинкових – 5-6, на чорноземних – 5-7, на супіщаних – 6-8 см. У разі пересихання верхнього шару глибину загортання насіння збільшують на 1-2 см.

Протруйники. Особливу увагу слід звернути також на обробку насіння. Компанія «Сингента» пропонує широкий спектр протруйників для насіння кукурудзи, зокрема Максим 025 FS, т.к.с., Максим ХL®, Максим Кватро 382,5 FS, ТН (новий), Круїзер 350 FS, т.к.с., Форс®Зеа. Ранні посіви, як правило, зазнають більшої шкоди від ґрунтових шкідників (дротяників, несправжніх дротяників, личинок хрущів, озимої совки). Обробка насіння інсектицидним протруйником Форс®Зеа попереджує втрати не лише від ґрунтових шкідників, а й від шкідників сходів, як-от шведська муха, попелиці, чорниші та ін. Тіаметоксам у складі препарату забезпечує ще одну важливу перевагу для покращення умов проростання – стимулює кореневу систему. Насіння, оброблене Форс®Зеа, проростає швидше, а проростки мають краще розвинену кореневу систему. Це важливий чинник для запобігання негативним наслідкам при швидкому висиханні верхнього шару ґрунту. Корені мають більше шансів швидко потрапити у краще зволожений нижній прошарок ґрунту. Застосування Форс®Зеа дозволяє не лише захистити насіння від шкідників з моменту його висівання, а й забезпечити отримання дружних вирівняних сходів, точніше розрахувати густоту стояння рослин на період збирання.

Гербіциди. Правильне застосування на посівах кукурудзи високоефективних ґрунтових та післясходових гербіцидів дозволяє відмовитися від механічних заходів догляду за посівами, які спричиняють деградацію ґрунту в умовах півдня, та втрати надзвичайно безцінної вологи.

Під час закладання зародкових елементів продуктивності критичні періоди у формуванні високого врожаю кукурудзи – це фаза 2-3 листки, під час якої відбувається диференціація зачаткового стебла, і фаза 6-7 листків, коли закладається потенційна продуктивність зародкового качана. Тому добір і використання гербіцидного захисту має важливу роль для отримання майбутнього врожаю.

Найкращий старт без бур’янів забезпечить ґрунтовий гербіцид Примекстра Голд 720 SC к.с. і Примекстра TZ Голд 500 SC к.с. Особливість цих гербіцидів те, що вони найбезпечніші для культури, тобто з ними можна створити найсприятливіші умови для розкриття генетичного потенціалу кукурудзи.

Сегмент ранньопіслясходових гербіцидів представлено препаратом Люмакс 537,5 SE, с.е., який можна застосовувати до сходів і після сходів аж до п’ятого листка кукурудзи. Препарат дозволяє контролювати однорічні злакові і дводольні, а також зимуючі і багаторічні дводольні бур’яни. Завдяки унікальному поєднанню трьох діючих речовин (мезотріону, тербутилазину і S-метолахлору) спектр контрольованих бур’янів найширший серед наявних на ринку ґрунтових гербіцидів, з високою швидкістю знищення бур’янів. Захисна дія препарату зберігається впродовж 70-80 днів, це найдовше серед ґрунтових гербіцидів. Головна ж перевага гербіциду Люмакс® – те, що за його допомогою ми знищуємо вже пророслі бур’яни і контролюємо їх наступні хвилі впродовж 10-12 тижнів. Найкращий орієнтир для внесення препарату – фаза 2 листочки у злакових бур’янів.

При використанні ґрунтових гербіцидів треба звертати увагу на запаси вологи в ґрунті, через брак якої може знижуватися ефективність препаратів. Люмакс® дозволяє обрати найсприятливіший період для застосування ґрунтового гербіциду з урахуванням вологості ґрунту, стадії розвитку культури і бур’янів.

Сегмент післясходових (страхових) гербіцидів представлено ще більшим асортиментом з можливістю підібрати потрібний продукт залежно від виду забур’яненості і фази розвитку культури. Безумовно, перший представник цієї групи препаратів – Мілагро 240 SC, к.с. – протизлаковий післясходовий гербіцид з широким вікном застосування (3-10 листків культури). Для підсилення дії Мілагро® проти дводольних бур’янів, залежно від фази розвитку культури і виду небажаної рослинності, можна застосовувати гербіциди Пріма 911 SE, с.е., Естерон 600 ЕС, к.е., Пік 75 WG, в.г., Ланцелот 450 WG, в.г., Каллісто 480 SC, к.с.

Вершина захисту кукурудзи від бур’янів – гербіцид Елюміс 105 OD, о.д. – двокомпонентний препарат з найширшим спектром контролю однорічних і багаторічних злакових та дводольних бур’янів серед усіх гербіцидів, представлених на ринку ЗЗР України. Завдяки збалансованому поєднанню двох діючих речовин Елюміс™ здатний контролювати слабочутливі та стійкі до інших гербіцидів дводольні бур’яни, як-от гірчак березковидний, паслін чорний і навіть ваточник сирійський, який сьогодні практично не контролюється жодними хімічними засобами захисту рослин і трапляється у сівозмінах українських аграріїв дедалі частіше.

Елюміс™ добре контролює хрестоцвіті, види щириці, лободи, дурман звичайний, паслін чорний, падалицю соняшнику й ріпаку, галінсогу, осоти (жовтий, рожевий, городній), види фіалок, портулак городній, нетребу звичайну та багато інших. Серед злакових бур’янів Елюміс™ високоефективний проти багаторічних видів – пирію, гумаю, та цілої низки однорічних злакових бур’янів – видів мишію, курячого проса, лисохвосту, пальчатки кровоспинної.

Безперечна перевага препарату Елюміс™ – найширше серед післясходових гербіцидів вікно застосування і потужна ґрунтова дія за рахунок мезотріону, тобто здатність контролювати кілька можливих наступних хвиль дводольних бур’янів, які можуть виникнути на полі, особливо після опадів. М’якість до кукурудзи дозволяє застосовувати препарат у пізніші фази розвитку культури, коли будь-які інші гербіциди можуть спричинити негативну дію на культуру, що надалі вплине на врожай.

Інсектициди. До найнебезпечніших шкідників зернової кукурудзи належить стебловий кукурудзяний метелик (Ostrinia nubilalis Hbn.). Велику потенційну загрозу шкідника зумовили масштабний ареал його поширення та його здатність масово накопичуватися у відповідних агрокліматичних умовах. Зимують гусениці кукурудзяного метелика в стеблах пошкоджених рослин, у травні-червні заляльковуються. Літати метелики починають саме тоді, коли кукурудза викидає волоть. Самки відкладають яйця на нижній бік листків. Після відродження гусениці якийсь час живуть на поверхні рослин і живляться паренхімою, а потім через піхву листків проникають усередину стебла, де живуть майже місяць. Вони пошкоджують листки, стебла, качани, волоть. По закінченні живлення гусениці залишаються зимувати у нижній частині пошкодженого стебла. Втрати врожаю зерна від стеблового метелика вельми суттєві й можуть становити в середньому 12-15% урожаю, а в роки масового розмноження можуть сягати 25% і більше. Крім прямої шкоди, кукурудзяний метелик, ушкоджуючи рослини кукурудзи, створює сприятливі умови для поширення таких небезпечних захворювань, як фузаріоз і цвіль качана, що істотно збільшує втрати врожаю зерна. У результаті пошкодження рослин гусеницями ламаються стебла і ніжки качанів, це ускладнює механізоване збирання і є однією з причин додаткових утрат урожаю.

Для боротьби з цим шкідником компанія «Сингента» має у своєму портфелі Ампліго 150 ZC,ФК – інсектицид з контактно-кишковою дією. Висока ефективність Ампліго® проти шкідників досягається завдяки його складникам – хлорантраніліпролу та лямбда-цигалотрину. Серед основних переваг препарату – висока ефективність проти шкідників у ширшому діапазоні температур, ніж в інших інсектицидів. Формуляція Ампліго® забезпечує стійкість до УФ-випромінювання і запобігає змиванню дощем уже через годину після обробки. Різний механізм дії попереджує виникнення резистентності і дозволяє контролювати всі рухомі стадії шкідників, а також стадію яйця.

Отже, залежно від умов вирощування, агротехніки і потенціалу поля правильний підбір гібридів і препаратів дозволяє одержати прогнозований урожай, захистити культуру, не зашкодивши самій рослині, використати генетичний потенціал конкретного гібрида кукурудзи та отримати високий урожай і високі прибутки.

Ольга ДИГУН,
керівник групи регіонального
маркетингу компанії «Сингента».

Іван ВОЙЦЕХОВСЬКИЙ,
кандидат с.-г. наук, менеджер з продажу
компанії «Сингента» в Одеській обл.
Контактні телефони
Наталя Василівна Пшець, директор Південного БР – (050) 443-73-77
Одеська область: Андрій Ненартович – (095) 275-72-03
Іван Войцеховський – (050) 410-34-18
Миколаївська область: Андрій Тимошенко – (050) 419-58-94
Володимир Зубенко – (050) 108-24-06;
Херсонська область: Олександр Каплін – (050) 440-16-13
Олександр Крикун – (050) 344-30-30
Ігор Бойко, менеджер по роботі з ключовими клієнтами
Південного регіону – (050) 469-43-94
Прочитано 4029 разів