Понедельник, 20 Октябрь 2014 09:36

Комфортна перезимівля озимих з препаратом «Антистрес»

Комфортна перезимівля озимих з препаратом «Антистрес»Пошкодження та загибель рослин у період зимівлі обумовлені замерзанням води у міжклітинному просторі та клітинах, яке супроводжується дегідратацією, осмотичним шоком та механічним травмуванням мембран.

У клітинах меристематичних тканин рослин мороз порушує нормальний обмін речовин та функціональну активність мембран внаслідок переходу їх насичених жирних кислот із рідинно-кристалічного стану в стан гелію, а у міжклітинному просторі та судинах кислеми проходить формування кришталиків льоду.

З метою підвищення адаптації рослин до несприятливих умов на основі фосфорно-калійної солі (КН2РО4) створено вітчизняний препарат з підвищеною кріопротекторною та адаптогенною дією під назвою «Антистрес». Препарат комплексний, його можливо використовувати як в складі бакової суміші «Дефенс С» для передпосівної інкрустації насіння, так і сумісно з інсектицидами та фунгіцидами при проведенні позакореневого підживлення рослин у початкових фазах їх онтогенезу.

Препарат «Антистрес» створений із восьмі компонентів, кожний з яких має свою функцію. Так, аніон дигідрофосфату, а також, біологічно активні речовини препарату сприяють інтенсивному зростанню зародкових коренів первинної кореневої системи молодих рослин, прискорюючи тим самим появу сходів на поверхні грунту. Особливо це є актуальним за умов посушливої осені, коли верхній шар грунту пересихає.
Комфортна перезимівля озимих з препаратом «Антистрес»Однак, в даному випадку мова йде про ефективність препарату «Антистрес» при застосуванні його у фазі кущення рослин. Після нанесення препарату на поверхню вегетативних органів рослин: по-перше, – йде інтенсивний поділ клітин меристематичних тканин молодих рослин; по-друге, – проходить нагромадження у клітинах вузла кущіння водорозчинних вуглеводів, що викликає підвищення концентрації клітинного соку з 10,4% на контролі до 11,3% на варіанті, що запобігає його замерзанню. Вміст моноцукрів у кінці січня (29.01) у середньому за два роки становить: на контролі 9,38%, а на варіанті – 10,15%; у квітні (07.04) вміст моноцукрів становив на контролі 3,12%, а на досліді – 4,15%; по-третє, – підвищується гідрофільність колоїдів, зменшується кількість вільної води; по-четверте, – затримується руйнування біооксидантів в умовах низькотемпературного стресу, підвищується гнучкість та еластичність мембран.

Всі ці перераховані позитивні моменти сприяють кращій перезимівлі рослин. Так, виживання рослин після застосування препарату «Антистрес», порівняно з контролем, стало вищим на 35,6%, що врешті-решт позитивно вплинуло на врожайність, особливо в несприятливі роки, збільшивши на 4,5 ц/га.

Ефективність даного препарату вивчалася впродовж п'яти років на Ерастівській дослідній станції Інституту сільського господарства степної зони НААН України.Прочитано 2987 разів