Вторник, 15 Июль 2014 11:26

Селест Макс - збалансований захист і збалансована ціна

Селест Макс - збалансований захист і збалансована цінаНезважаючи на політичні та економічні негаразди, а також на відмінності у поглядах, є все ж речі, які в нашій країні незмінні. І одна з них – це любов до землі. Всупереч усьому аграрії України працювали на повну потужність, за що їм низький уклін і велика повага. Якщо до землі ставитися з любов’ю, вона обов’язково віддячить. І сьогодні ми вже маємо певні сподівання на цьогорічний урожай. Але часу на перепочинок немає, адже саме зараз уже потрібно замислюватися над плануванням технології вирощування майбутнього врожаю.

Сьогодні вже не є новиною, що планування технології захисту озимих зернових культур починається з вибору протруйника. І це не так просто, як здається на перший погляд. Багатьом господарствам властивий такий підхід: декілька років тому я скористався протруйником Х і вже протягом якогось часу мене абсолютно задовольняє його ефективність. Звичайно, виробничий досвід, декілька разів перевірений практикою, – це невід’ємна складова успіху, але треба пам’ятати про те, що ми маємо справу з біологічною системою, а це відкрита модель багатофакторного експерименту і кожного разу вона реагує на наші заходи. Не завжди ми спостерігаємо цю реакцію, і коли вже помічаємо, то дуже часто виявляється запізно, що призводить до втрати грошей. Нині досить багато хімічних компаній говорять про антирезистентну програму використання засобів захисту рослин.

Мабуть, сьогодні термін «антирезистентна програма» чув кожний сільгоспвиробник. А чи кожен до кінця розуміє його значення і те, які саме висновки щодо цього треба зробити? Якщо говорити коротко і, так би мовити, по-шкільному, то резистентність – це реакція певного біологічного виду на конкретну концентрацію тієї чи іншої діючої речовини або певний баланс діючих речовин за рахунок створення нових стійких рас чи патотипів патогену. Це якщо говорити коротко і дещо спрощено. Якщо прив’язати це до кожного конкретного господарства, то відбувається приблизно наступний процес: при постійному використанні одного й того ж протруйника в межах конкретного господарства через певний час настає момент, коли видовий склад збудників хвороб стає все менш і менш чутливим до сталих концентрацій діючих речовин. Спочатку буде здаватися, що погодні умови склалися таким чином, що добре перевірений протруйник спрацював не досить вдало, потім прийде розуміння того, що він абсолютно неефективний і ми втратили певну суму грошей. А втратили ми її тому, що патоген набув резистентність.

Щоб цього не сталося, треба розробляти систему захисту від шкідливих організмів, особливо від хвороб, з урахуванням фітосанітарного стану кожного конкретного агроценозу, вірулентної здатності збудників хвороб в агроценозі, хімічних груп і механізмів дії діючих речовин, які використовуються впродовж сезону на кожному конкретному полі, тощо. Необхідно чітко розуміти, що побудова технологічної схеми захисту зернових культур – це кропітка робота, яка вимагає постійної корекції в залежності від багатьох факторів, і сталого рецепту тут немає і бути не може.

Компанія «Сингента» пропонує своїм клієнтам новий трикомпонентний протруйник зернових колосових культур, розроблений спеціально для умов України, – Селест® Макс 165 FS, т.к.с. До складу препарату входять флудиоксоніл 25 г/л, тебуконазол 15 г/л та тіаметоксам 125 г/л. Розглянемо детально спектр та механізм дії всіх складників.

Флудиоксоніл після висіву рівномірно розподіляється у ґрунті навколо насіння (близько 65% д.р.) і закріплюється в ґрунтово-поглинаючому комплексі, що забезпечує повний захист від ґрунтової інфекції, яка буде контактувати з висіяним насінням. Близько 20% д.р. проникає в перикарп і ембріон, майже 15% – в первинні корені та колеоптиль. Флудиоксоніл впливає на утворення клітинних мембран і синтез амінокислот грибів. Це характерно тільки для фенілпіролів і забезпечує унікальну біологічну ефективність.

Фінілпіроли – це хімічна група, яка існує на ринку Європи тільки у складі протруйників, і тому використання вказаної діючої речовини є невід’ємною складовою антирезистентної програми захисту рослин від хвороб. Крім того, на сьогодні флудиоксоніл – діюча речовина, яка дозволяє максимально ефективно захищатися від грибів роду Fusarium, і саме тому вона користується таким попитом у Європі (30% насіння зернових колосових культур протруюється протруйниками, до складу яких входить флудиоксоніл). Якщо порівнювати з відомими препаратами, які достатньо довго використовуються на ринку України і мають перевірену ефективність, зокрема з Максим® Стар, то вміст флудиоксонілу у Селест® Макс збільшений в 1,35 раза, що не дасть змогу сформувати стійкі до конкретної діючої речовини раси патогенів.

Тебуконазол має чітко виражену системну дію, проникає в кореневу систему, проросток і надземну частину рослини. Завдяки переміщенню в зародок діюча речовина знищує сажкову інфекцію, потім пересувається до точки росту, захищаючи сходи та кореневу систему від ураження ґрунтовими патогенами. Основна перевага тебуконазолу на фунгіцидному ринку – це максимальна ефективність проти сажкових хвороб (як твердої, так і летючої). Протягом тривалого часу сажкові хвороби на території нашої країни майже не проявлялися, і тому ми хибно вирішили, що навчилися повністю їх контролювати. І даремно. Сьогодні сажкові хвороби все частіше дають про себе знати, проявляючись у різних регіонах і залишаючи по собі нові раси і патотипи (рис. 1).

Досвід вирощування зернових колосових культур показує, що сьогодні неможливо отримати добрий врожай як озимих, так і ярових без використання у протруйнику інсектицидної складової. Комплекс комах, які завдають шкоди посівам озимої пшениці та ячменю з осені, настільки широкий, що передбачити всі фактори неможливо. Це і багатоїдні ґрунтові шкідники: дротяники (рис. 2), несправжні дротяники, хлібний турун, хрущі тощо; скритноживучі шкідники: злакові мухи (рис. 3), стеблова хлібна блішка; сисні шкідники: попелиці, цикадки, трипси тощо.

Тіаметоксам – високосистемна діюча речовина, яка швидко проникає в рослину і пересувається по судинній частині, максимально концентруючись у меристемах (точках росту проростка або кореня), захищаючи таким чином як підземну, так і надземну частини рослин від ґрунтових сисних та скритноживучих шкідників. Діюча речовина також активує синтез антистресових білків у проростках, з чим пов’язаний прояв ефективної ріст стимуляції – «вігор-ефект» (VIGOR® EFFECT), який виражається в швидкому старті, накопиченні підземної маси і підвищенні врожайності.

Формуляція протруйника Селест® Макс розроблена з урахуванням новітніх досягнень у галузі захисту рослин. Вказаний препарат має формуляцію під назвою «Формула М». За рахунок зниження абразивності обробленого насіння значно зменшується кількість пилу, а це перш за все безпечніші умови праці персоналу, скорочення часу на очищення обладнання, зменшення піноутворення при приготуванні робочого розчину для більшої зручності. Крім того, якісніше покриття насіння для забезпечення максимальної ефективності, навіть за екстремальних умов, інтенсивніше забарвлення для кращого візуального контролю. Для того щоб максимально заощадити ваші витрати, технологія «Формула М» гарантує, що ваш препарат буде знаходитися там, де повинен – на насінні.

Досліди, проведені на території України, підтверджують беззаперечну ефективність протруйника Селест® Макс (рис. 4). Використання препарату збільшує коефіцієнт кущення озимої пшениці після перезимівлі в 2,2-3,8 раза.

У якості висновків можна сформулювати наступне:
  • Селест® Макс – новий протруйник від компанії «Сингента», який забезпечує надійний збалансований захист від комплексу основних шкідників та хвороб на початковому етапі росту рослин.
  • Ефективність компонентів, що входять до складу препарату, перевірена часом та досвідом і повністю вкладається в рамки антирезистентних програм.


 
Світлана ЧОНІ, канд. с.-г. наук,
технічний партнер з підтримки фунгіцидів, протруйників та насіння
зернових культур ТОВ «Сингента»
Контактні телефони
Наталя Василівна Пшець, директор Південного БР – (050) 443-73-77
Одеська область: Андрій Ненартович – (095) 275-72-03
Андрій Лапа – (050) 335-05-05
Іван Войцеховський – (050) 410-34-18
Миколаївська область: Андрій Тимошенко – (050) 419-58-94
Володимир Зубенко – (050) 108-24-06
Херсонська область: Олександр Каплін – (050) 440-16-13
Олександр Крикун – (050) 344-30-30
Ігор Бойко, менеджер по роботі з ключовими клієнтами
Південного регіону – (050) 469-43-94

Прочитано 2698 разів