Пятница, 30 Май 2014 13:54

І знову про шкідливу черепашку

І знову про шкідливу черепашкуОдним із найшкідливіших фітофагів зернових колосових культур, особливо озимої пшениці, в умовах нашого регіону є клоп шкідлива черепашка. Цей шкідник пошкоджує рослини з моменту появи його на посівах
і до вильоту на зимівлі.

 

Враховуючи добрий фізіологічний стан клопів, які перезимували, за сприятливих погодних умов в період відкладання яєць та відродження личинок очікується зростання чисельності та шкодочинності фітофагів в поточному році.

Календарні строки міграції клопів з місць зимівлі цілком залежать від погодних умов у весняний період, найчастіше вони настають за середньодобової температури повітря +13…+17ºС, що майже завжди збігається з завершенням фази кущіння – початком виходу в трубку озимих колосових культур. В цьому році початок заселення шкідниками озимих колосових культур в південних регіонах відмічено в кінці другої декади квітня. Спочатку більша частина клопів концентрується по краях посівів, потім вони розселяються по всій площі поля. Цю особливість шкідливої черепашки необхідно ураховувати при захисті посівів від клопів, які перезимували.

Характер пошкодження рослин клопом залежить від часу і місця його нанесення. Спочатку фітофаг пошкоджує листя рослин, пізніше стебло та колос. Укол в стебло в період трубкування озимої пшениці призводить до пожовтіння та усихання центрального листка. За даними наукових установ, пошкодження стебла в цей період може призвести до зниження врожаю на 50-54%. Пошкодження стебел клопами перед колосінням викликає часткову або повну білоколосицю. Пошкодження самого колосу призводить до щуплозерності і зменшення кількості зерен у колосі та його маси.

І знову про шкідливу черепашкуЧерез 1-2 тижні після перельоту клопів починається спарювання і відкладання яєць. Потенційна плодючість самки від 100 до 350 і більше яєць. Період яйцекладки – до 40-50 днів. В цьому році перші яйцекладки були виявлені в кінці третьої декади квітня. В залежності від погодних умов ембріональний розвиток триває від 6 до 17 днів. Початок відродження личинок у наших умовах майже завжди відбувається з початку другої декади травня. Тривалість стадії личинок – 25-40 днів, оптимальна температура для їх розвитку – 24-26ºС. Личинка в своєму розвитку проходить 5 віків.

Шкода, яку наносять посівам личинки, залежить від вікового стану їх розвитку. Так, за пошкодженості зернівки личинками молодших віків в період їх формування та наливання – зерно деформується, стає легким, а маса зменшується на 50-70%. Більша частина легковагового зерна відходить в полову і втрачається при збиранні врожаю. Шкідливість личинок старших віків та клопів нового покоління менше впливає на кількість врожаю, але при цьому значно погіршуються технологічні показники зерна.

наслідок позашлункового травлення ці комахи вводять у зернівку слину, яка містить фермент для розщеплення рослинного білку, потім всмоктують таким чином перетравлену їжу. У підсумку в зерні знижується вміст і якість клейковини. Крім того, погіршуються й посівні якості насіння, які визначаються не тільки інтенсивністю, але і місцем цих пошкоджень. Найбільш небезпечні пошкодження зародка.

І знову про шкідливу черепашкуГосподарська доцільність боротьби з клопами, які перезимували, з’являється при чисельності 2-4 екз./м2, личинками – 2 і більше екз./м2 у посівах сильних та цінних пшениць, 4-6 екз./м2 – на решті посівів, 8-10 екз./м2 – на насіннєвому ячмені. Оптимальним строком проведення обприскування є поява на посіві 20-30% личинок третього віку. До цього часу на посіві проходить повне відродження личинок із відкладених шкідником яєць.

При проведенні хімічних обробок посівів слід суворо дотримуватись регламентів застосування препаратів.

Н.М. ШАХОВА,
Миколаївська державна
сільськогосподарська дослідна станція

 

 

Прочитано 1936 разів