Вторник, 29 Июль 2014 11:34

Фунгіцидні та інсектицидні протруйники. Як захистити озимину?

Фунгіцидні та інсектицидні протруйники.  Як захистити озимину?(Початок, продовження в №14’14)

Через кілька тижнів у хліборобів розпочнеться новий цикл робіт – сівба озимих культур. В цей час важливо не тільки вчасно покласти насіння в ґрунт, але й забезпечити майбутньому урожаю надійний старт: отримати здорові та дружні сходи, не допустити неконтрольованого розвитку хвороб.

І тут з усією серйозністю стає питання вибору протруйників – препаратів фунгіцидно-інсектицидної дії, без яких отримання дружних рівномірних сходів практично неможливе.

Фахівці – фітопатологи, розглядаючи питання вибору препаратів для захисту насіння, в основу покладають проведення попередньої фітоекспертизи насіннєвого матеріалу. Добір препаратів за діючими речовинами повинен здійснюватись саме з огляду на результати фітоекспертизи: склад виявлених патогенів і ступінь зараженості насіння. Досвідчених виробників переконувати у правильності цього постулату немає потреби, а тих, хто ще не пересвідчився, у якийсь момент навчить саме життя.

Але насіннєва інфекція – не єдине, що загрожує життєздатності проростків. Навіть якщо насіння достатньо чисте, не заражене збудниками хвороб, велику загрозу може являти собою інфекційне начало в ґрунті та на нерозкладених рослинних рештках.

Крім скорочення сівозмін і викликаного цим накопичення шкідливих організмів, в останні роки з’явився ще один важливий чинник, який негативно впливає на фітосанітарний стан озимих і висуває додаткові вимоги при виборі протруйників. Це – специфічні погодні умови осені. А саме, мова йде про тривале утримання плюсових температур восени і, як результат, подовження осінньої вегетації рослин, а разом з тим – і подовження активності ґрунтової мікрофлори та шкідників. За таких умов дуже важливо, наскільки довго «працює» застосований хімічний захист. Як свідчить досвід цих років, саме якісні протруйники з більш тривалим строком дії відігравали велику роль у збереженні нормальної густоти сходів.

Компанія «Нертус» пропонує для протруювання насіння зернових препарати виробництва угорського Агрохімічного Холдингу Peters&Burg Ltd, різні за своїм складом та дією на різних патогенів.

Але продукт, що відповідає найсуворішим вимогам виробництва у сучасних умовах – це трикомпонентний протруйник АНТАЛ®, основними характеристиками якого є:
  • ефективність проти широкого спектру хвороб озимих зернових за рахунок кумулятивної дії трьох діючих речовин (тіабендазол, 80 г/л + імазаліл, 125 г/л + тебуконазол, 60 г/л);
  • виключна ефективність дії проти снігової плісняви;
  • тривалий контроль розвитку кореневих гнилей у зернових;
  • відсутність негативного впливу на польову схожість насіння та на розвиток рослин на початкових етапах росту та розвитку.
Фунгіцидні та інсектицидні протруйники.  Як захистити озимину?Дослідження дії АНТАЛУ® на збудників хвороб озимої пшениці, проведені в Інституті рослинництва ім. В.Я. Юр’єва, довели його високу ефективність проти сажок, кореневих гнилей, снігової плісняви та ранньосезонної аерогенної інфекції. Цей результат досягається завдяки взаємодоповнюючій дії компонентів препарату: тебуконазол (з групі триазолів) ефективно діє на збудників сажкових хвороб, пліснявіння насіння і кореневих гнилей різної природи; імазаліл (група імідазолів) має високу довгострокову активність щодо гельмінтоспоріозної і фузаріозної кореневих гнилей та аерогенної інфекції; тіабендазол (з групи бензимідазолів) виявляє захисну дію щодо широкого спектру патогенів, зокрема, збудників різних видів пліснявіння, фузаріозів, ризоктоніозу, а завдяки високій хімічній стабільності і здатності пересуватись вгору по рослинах та довго в них зберігатись – забезпечує захист від септоріозів, іржі, борошнистої роси на початкових етапах вегетації.

Особливої уваги заслуговує дієвість АНТАЛУ® проти снігової плісняви (рис. 1), яка досягається за рахунок сукупної дії імазалілу та тіабендазолу. Снігова пліснява – надзвичайно шкідливе та небезпечне захворювання озимих зернових. За літературними даними, поширення цієї хвороби щорічно спричиняє випадання до 10-15 % від загальної кількості рослин, а на деяких площах в Україні в окремі роки зафіксовано загибель до 70 % рослин. Особливістю захворювання є те, що ураження відбувається в осінній період, а результат ураження ми спостерігаємо вже після сходу снігу. При цьому, застосування фунгіцидів по вегетуючих рослинах навесні є малоефективним та в переважній більшості польових ситуацій неможливе. Єдиний шлях боротьби з сніговою пліснявою озимих зернових – застосування протруйника, який би повністю убезпечив культурні рослини від ураження в осінній період. Тому виключна ефективність АНТАЛУ® проти снігової плісняви – в дослідах 96,5 % проти максимум 74 % при застосуванні інших протруйників – є незаперечною перевагою препарату.

Про тривалість дії АНТАЛУ® свідчать дані, отримані за результатами весняних обліків. Якщо восени передпосівна обробка насіння озимої пшениці зменшувала ураження проростків кореневими гнилями (рис. 2) на 93-95 %, то навіть після перезимівлі ефективність протруйника щодо кореневих гнилей складала 80-85 %, проти пеніцильозного пліснявіння насіння і сходів – 90-92 %. Тобто високий ефект застосування АНТАЛУ® зберігається навіть до весняного відновлення вегетації. Подовжена тривалість дії АНТАЛУ® вигідно вирізняє цей протруйник з-поміж багатьох інших препаратів. На користь АНТАЛУ® свідчить і те, що застосування його з встановленою нормою 0,3-0,4 л/т не спричиняє негативного впливу на культурні рослини, не стримує їх росту та розвитку. Відсутність токсичної дії на проростки і молоді рослини доведена спеціальними дослідами, у варіантах з обробкою і без обробки насіння, за кількома критеріями. Зокрема, польова схожість насіння (обліки через два тижні після посіву) після протруювання АНТАЛОМ® була вищою; а вага рослин з 1 метра погонного була на 12-21 % більше, ніж у варіанті без застосування протруйника, і на 5-32 % більше, ніж у варіантах з протруйниками-еталонами.

А результуючий показник – урожайність – при застосуванні АНТАЛУ® становив 6,8 т/га, що перевищувало варіант без протруйника на 0,7 т/га.

Важливою характеристикою АНТАЛУ® є зручність у застосуванні. Порівняно невеликі норми витрати протруйника від 0,3 до 0,4 л/т не тільки полегшують його застосування, але й справляють мінімальне хімічне навантаження на насіння, що обробляється, проростки та оточуюче середовище.
І. С. Лучна, канд. с.-х. наук, Ін-т рослинництва ім. В. Я. Юр’єва, Харків
С. М. Лебединський, І. М. Черняєва, Т. Ю. Маркова, агрономи ТОВ «Нертус»
 
РЕГІОНАЛЬНІ ПРЕДСТАВНИЦТВА
Харків: (057) 719-61-42
Київ: (044) 529-78-12
Миколаїв: (067) 573-54-64
Дніпропетровськ: (067) 575-46-30
Кіровоград: (067) 573-96-62
Полтава: (095) 274-96-99
Черкаси: (096) 234-13-82
Одеса: (067) 540-81-80
Сквира (регіональний агроцентр):(067) 540-40-16
www.nertus.ua
 
Прочитано 3002 разів