Вторник, 01 Июль 2014 14:39

Десикація озимого ріпаку

Десикація озимого ріпакуУ багатьох країнах світу десикація – обов’язковий захід у технології вирощування озимого ріпаку. Десикацію проводять передусім з метою запобігання втрат під час збирання, а отже, це останній штрих у збереженні врожаю.
Неважливо, яким був вегетаційний рік – вологим чи сухим. Десикація дозволяє зробити достигання рівномірним, а в разі сильної засміченості ще й знищити небажану трав’янисту рослинність, що надалі полегшить збирання врожаю і підвищить його якість.
Оптимальними терміни для проведення десикації – побуріння 70% стручків ріпаку. На цьому етапі стручки здатні, не розтріскуючись, згинатися в кільце навколо пальця. Слід пам’ятати, що надто рання десикація – за вологості насіння понад 30% – може зашкодити та спричинити зниження врожайності і втрати олії, адже культура досі продукує суху речовину в насінні, вона чутлива до механічних пошкоджень. Тому при наземному обприскуванні, щоб зменшити механічні пошкодження, краще використовувати техніку з високим кліренсом.

Практика й досвід умілих сільгоспвиробників доводять, що серед розмаїття десикантів на ринку України номер один – це Реглон. До речі, вже з минулого року компанія «Сингента» пропонує два десиканти – Реглон Супер та Реглон Ейр.

Реглон Супер – це найвідоміший десикант, зареєстрований на багатьох культурах: його широко застосовують на товарних і насіннєвих посівах. Реглон Ейр – це теж контактний десикант, але з більшим вмістом діючої речовини (диквату), розроблений спеціально для десикації соняшнику й ріпаку авіаметодом. До його складу входить оптимізована система ад’ювантів, які забезпечують кращу якість при авіазастосуванні. Реглон Ейр не проникає у зародок насіння, його дія проявляється тільки у тканинах паренхіми, що забезпечує збирання врожаю з найменшими втратами і кращими показниками якості. Тому Реглон Ейр можна застосовувати як на товарних, так і на насіннєвих посівах.

Проводити десикацію краще ввечері або в похмуру погоду. Це пов’язано з тим, що при потраплянні препарату на рослини утворюються хімічні сполуки, які швидко розкладаються під дією ультрафіолету. Тому обробка не в сонячну погоду покращує ефективність препаратів Реглон Супер і Реглон Ейр. Починати збирати врожай можна через п’ять-сім діб після обприскування.

Які переваги від застосування препаратів Реглон Супер та Реглон Ейр?

Насамперед зниження збиральної вологості насіння. Дуже часто на полі видно, що насіння ріпаку вже достигло, а стебла ще зелені (на фото). Якщо чекати, доки підсохнуть стебла, насіння зі стручків почне осипатися; якщо не чекати і починати збирати, це може ускладнити обмолот. Вологіші частини стебел знижують пропускну здатність комбайна, відповідно підвищується вміст зелених домішок, що призводить до багатьох негативних наслідків. Скажімо, вологіше насіння й зелені домішки віддають свою вологу сухому насінню, таке зворотне зволоження може сягати 4% і більше, а кожен господарник знає, скільки коштує один тонно-процент на елеваторі. Тому зниження збиральної вологості навіть на кілька відсотків за рахунок обробки десикантом Реглон коштуватиме суттєво менше, ніж зниження вологості з використанням сушарок.

По-друге, прискорення дозрівання насіння. Усім добре відомо, що насіння ріпаку достигає нерівномірно, стручки середнього й нижнього ярусів достигають пізніше, ніж верхнього. Якщо чекати, коли вся рослина буде готова до збирання, багато насіння осиплеться. І навпаки, якщо почати збирати на початку дозрівання, багато насіння буде некондиційним. В обох випадках це великі втрати. Застосування ж десиканту Реглон не лише припиняє розвиток рослини, починаючи з кореневої системи і закінчуючи генеративними органами, а й витягує вологу з обробленої рослини. Висушування рослин відбувається завдяки порушенню фізіологічних та біохімічних процесів, що призводить до послаблення водоутримання тканин і загибелі клітин, а відтак до висихання рослин. Отже, при застосуванні препаратів Реглон Супер або Реглон Ейр досягається головна мета десикації – різко зменшується вологість насіння.

По-третє, передзбиральна підготовка. При збиранні без десикації на полі може бути чимало зеленої маси – бур’яни, зелені стебла самого ріпаку тощо. Усе це дуже заважає ефективному збиранню врожаю, виникає потреба в роздільному комбайнуванні, а це додаткові витрати й ризики, що за погодних умов насіння може осипатися у валках. При проведенні десикації препаратами Реглон Супер або Реглон Ейр відбувається швидке висушування стебел і листя, що сприяє пришвидшенню збирання врожаю і зменшенню втрат.

По-четверте, покращення якості врожаю. Застосування препарату Реглон дозволяє покращити якість урожаю насіння і збільшити вміст олії. Це відбувається коштом кращого достигання, пришвидшення фізіологічних процесів, зменшення поширення хвороб, особливо білої і сірої гнилей.

Отже, проведення десикації препаратами Реглон дозволить зменшити забур’яненість, пришвидшити й вирівняти дозрівання, зменшити збиральну вологість насіння. Це полегшить збирання врожаю у стислі терміни та сприятиме отриманню додаткового прибутку.


О.Л. ЗОЗУЛЯ, канд. біол. наук, керівник групи технічних експертів
Г.В. МАЛИНА, канд. с.-г. наук, технічний партнер з підтримки й розвитку олійних культур

Контактні телефони

Наталя Василівна Пшець, директор Південного БР – (050) 443-73-77

Одеська область:

  • Андрій Ненартович – (095) 275-72-03
  • Андрій Лапа – (050) 335-05-05
  • Іван Войцеховський – (050) 410-34-18

Миколаївська область:

  • Андрій Тимошенко – (050) 419-58-94
  • Володимир Зубенко – (050) 108-24-06;

Херсонська область:

  • Олександр Каплін – (050) 440-16-13
  • Олександр Крикун – (050) 344-30-30


Ігор Бойко, менеджер по роботі з ключовими клієнтамиПівденного регіону – (050) 469-43-94

Прочитано 5527 разів