Среда, 18 Июнь 2014 13:11

Увага: бавовникова совка (Helicoverpa armigera)

 

Увага: бавовникова совка  (Helicoverpa armigera)В останні роки спостерігається наростання чисельності та шкодочинності листогризучих совок, серед яких домінуючим видом на посівах багатьох сільськогосподарських культур є бавовникова совка.

Бавовникова совка пошкоджує понад 120 видів рослин. Найбільшої шкоди вона завдає бавовнику, кукурудзі, сорго, соняшнику, нуту, помідорам тощо.

Оптимальними умовами для розвитку совок є відносна вологість повітря 70-100% та середньодобова температура 18-24°С. Однак такі несприятливі умови як висока температура (понад 28°С) та низька відносна вологість повітря (30-40%) не обмежують розвиток та розмноження деяких видів совок, в т.ч. і бавовникової.

Бавовникова совка впродовж року у нашій зоні має три генерації. Особливо шкодочинні друге та третє покоління. Метелик з довжиною тіла 12-18 мм, розмахом крил – 30-40 мм; передні крила – від сірувато-жовтого до коричнево-бурого, задні крила світліші, жовтувато-білі з широким темним краєм і темною місяцевидною плямою посередині.

Зимує шкідник у ґрунті на глибині 4-8 см в стадії лялечки, яка має довжину 15-22 мм, темно-бурого кольору і має на кремастері два гачкоподібних шипа.

Виліт метеликів весною починається коли температура ґрунту на глибині 10 см становить 16-17°С і розтягується до 40 і більше днів.

Самка відкладає яйця врозкид по 1-3 шт. Період відкладання яєць триває майже 20 днів. Всього самка може відкладати 400-600 яєць і навіть більше – до 2700. Яйце спочатку жовте, пізніше зеленувате, має форму приплюснутої знизу кулі.

Увага: бавовникова совка  (Helicoverpa armigera)Через 3-4 дні відроджується гусениця, розвиток якої триває 13-20 днів. Гусениця довжиною до 35-40 мм, від зеленувато-жовтого до коричнево-чорного кольору, з чотирма темними хвилястими смужками; голова, передньоспинка та ноги коричневі; тіло вкрите шипиками. Гусениця має шість віків. Закінчивши живлення дорослі гусениці уходять в ґрунт, де і заляльковуються. Стадія лялечки влітку триває 12-14 днів.

Система захисту від листогризучих совок, у т.ч. і бавовникової, базується на науково обґрунтованому поєднанні агротехнічних, біологічних та хімічних заходів:

  • глибока зяблева оранка, культивація міжрядь просапних;
  • знищення бур’янів на полях та навколо них;
  • випуск трихограми на початку та під час масового відкладання яєць совками (50-100 тис. особин на 1 га);
  • обприскування посівів інсектицидами: Децис Профі, Золон та іншими, які дозволені «Переліком…» за наявності гусениць першого та другого віку в кількості вище порога шкодочинності.

Н.М. ШАХОВА,
кандидат біологічних наук,
Миколаївська державна сільськогосподарська дослідна станція

Прочитано 4533 разів