Среда, 18 Июнь 2014 13:03

Особливості біології та система захисту пасльонових культур від південноамериканської томатної молі

 

Особливості біології та система захисту пасльонових культур від південноамериканської  томатної моліПівденноамериканська томатна міль (Tuta absoluta) – небезпечний карантинний шкідник овочевих культур відкритого та закритого ґрунту. Батьківщиною молі є Південна Америка, де в 1980-х роках вона почала завдавати серйозну шкоду томатам. В Європі Tuta absoluta вперше була виявлена в Іспанії у 2006 році. На сьогоднішній день міль присутня в таких країнах як Франція, Великобританія, Португалія, Італія, Росія, Німеччина, Греція, Туреччина. В Україні міль вперше була виявлена у 2010 році в Криму, а вже за три роки перше вогнище шкідника зафіксоване і в Миколаївській області. Тобто за дуже короткий час томатна міль поширилася на більшій частині території Європи та проникла у нашу державу. Зважаючи на таку швидкість розповсюдження та надзвичайно велику шкодочинність комахи, що подекуди за кордоном сягає 80-100% втрат врожаю, – південноамериканська томатна міль незабаром може стати дуже серйозною проблемою в Україні та Миколаївській області зокрема.

Отже, основною кормовою рослиною молі є томати, також шкідник охоче живиться й іншими пасльоновими (перець, картопля, баклажани). Розповсюджується міль у всіх стадіях свого розвитку з розсадою, плодами, інвентарем, ґрунтом, рослинними рештками, пакувальним матеріалом та безпосередньо при перельоті метеликів.

Метелики молі невеликі, до 10-12 мм у розмаху крил, сріблясто-сірого кольору з чорними плямами. Яйце білого кольору, овальне. Молода личинка зеленувата, у старшому віці вона набуває червоного відтінку, довжина до 12 мм. Характерною ознакою личинки є наявність чорної поздовжньої смуги за головою. Лялечка коричневого кольору майже 6 мм.

Нижній температурний поріг розвитку шкідника +9°С. При температурі 25-30°С томатна міль дає до 12 поколінь в рік. В природних умовах одна генерація розвивається в середньому впродовж 30-60 днів.

Особливості біології та система захисту пасльонових культур від південноамериканської  томатної моліTuta absoluta має досить високий репродуктивний потенціал – одна самиця може відкласти до 300 яєць. Літ метеликів розпочинається на початку травня та триває до жовтня. Вони активні в сутінки, ввечері та рано вранці, а в денний час тримаються в нижній частині листка. Вихід гусениць з яєць відбувається в середньому за 4-6 днів. Тривалість життя гусениць становить майже 12-15 днів, стадія лялечки – до 10 днів. На території Миколаївської області прогнозовано розвивається 4 покоління шкідника.

Живлення гусениць проходить всередині листка, де вона робить галерею ходів, при цьому утворюються міни неправильної, плямоподібної форми. Що в свою чергу приводить до некротизації та подальшої загибелі листка. Також шкідник пошкоджує стебла, у які зазвичай проникає через черешки листків. При значному заселенні міль знищує за 2 тижні площі томатів до 1 га.

Гусениці здатні переходити на інші листки чи плоди. В плодах вони роблять звивисті, глибокі ходи, захоплюючи внутрішню частину плоду, що являється причиною зниження товарних якостей. Вторинне інфікування патогенами викликає загнивання плодів. Подібні пошкодження можуть викликати й інші комахи – мінери, совки, інші молі. Так, личинки мух мінерів роблять довгі, тонкі, звивисті ходи, на противагу великим плямовидним, двостороннім мінам молі. Гусениці совок грубо об’їдають листя, а при пошкодженні плоду вигризають великі (до 10 мм в діаметрі) отвори, при цьому середина часто буває повністю виїдена. Характерною ознакою пошкоджень Tuta absoluta є наявність екскрементів біля вхідних отворів.

Особливості біології та система захисту пасльонових культур від південноамериканської  томатної моліПершочергові заходи боротьби з Tuta absoluta повинні бути направлені на недопущення поширення шкідника та локалізацію його вогнищ. З цією метою потрібно здійснювати постійний фітосанітарний контроль, в першу чергу це стосується посадок пасльонових культур відкритого та закритого ґрунту. Обстеження проводять на всіх етапах розвитку рослини – від розсади до збирання врожаю. Присутність молі виявляється візуально, орієнтуючись на характер пошкоджень (листя, плоди). Висока ефективність досягається при використанні феромонних та жовтих клейових пасток.

Боротьба зі шкідником повинна включати комплекс заходів:

  • дотримання сівозміни та системи обробітку ґрунту, що обов’язково повинна включати в себе глибоку оранку на 25-30 см;
  • своєчасне видалення рослинних решток та бур’янів у посадках овочів, біля полів, знищення уражених плодів, листя;
  • ефективність хімічного методу обмежене особливостями розвитку молі, а також здатністю швидко виробляти стійкість до інсектицидів. Враховуючи прихований спосіб життя томатної молі, доречним є використання інсектицидів системної дії, з обов’язковим чергуванням препаратів. При застосуванні пестицидів необхідно керуватися «Переліком дозволених до використання пестицидів в Україні» з дотриманням норм та періодів очікування. Перші обробки рекомендовано проводити після початку льоту метеликів. Подальші обробки проводять з інтервалом в 10-15 днів. Досить дієвим є використання інсектицидів разом з поливною водою при крапельному зрошенні. За рекомендаціями закордонних спеціалістів, хімічні препарати застосовують при потраплянні більше 10 метеликів за тиждень в одну феромонну пастку, при меншій кількості слід обмежуватися застосуванням біологічних заходів;
  • серед біологічних препаратів рекомендовано застосовувати лепідоцид, з інтервалом 8-10 днів;
  • перспективним є використання деяких видів трихограми та ентомофагів.

При виявленні ознак пошкоджень південноамериканською томатною міллю необхідно повідомити Державну фітосанітарну інспекцію.

А.І. ШАПОВАЛОВ,
Державна фітосанітарна інспекція Миколаївської області
Тел.: (0512) 58-25-63, 48-40-26

 
 
 

 

Прочитано 3944 разів
Інші матеріали у цій категорії: « Щоб був якісний врожай Аномальна погода »