Понедельник, 19 Май 2014 11:43

Біологічні препарати в технології вирощування кукурудзи

Біологічні препарати в технології вирощування кукурудзи

Кукурудза – одна з найважливіших та найрентабельніших сільськогосподарських культур, яка за врожайністю перевищує всі зернові та має надзвичайно різнобічне використання у харчовій та переробній промисловості.

Якщо насіння кукурудзи посіяне в оптимальні строки, при належному догляді за посівами і підживленні – це гарантія доброго врожаю. Кукурудза росте на добре аерованих (повітряно-ємких) ґрунтах, оскільки при нестачі кисню гальмується ріст кореневої системи, порушується засвоєння поживних речовин та води.

Кукурудзу сіють, коли ґрунт прогріється до 9-10°С. При плюсовій температурі краще проростає насіння і засвоюються елементи живлення, особливо фосфор, для засвоєння якого температура має бути не нижче 12°С. Перед посівом потрібно провести протруювання насіння проти хвороб та шкідників. Доброю альтернативою хімічному протруйнику проти хвороб є біологічний препарат фунгіцидної дії – Фітоцид-р виробництва компанії ПП «БТУ-Центр». Препарат захищає від широкого спектру збудників грибкових та бактеріальних хвороб, стимулює проростання насіння, зміцнює імунну систему, знімає стрес від застосування хімічних засобів захисту. При обробці насіння біопрепаратами компанія ПП «БТУ-Центр» рекомендує застосовувати біологічний прилиплювач Липосам. Він покращує нанесення засобів захисту на насіння, підвищує ефективність дії хімічних та біологічних засобів захисту.

Кукурудза дуже вибаглива до елементів мінерального живлення. При цьому важлива не кількість внесених добрив, а строки їх внесення відповідно до фаз росту та формування врожаю культури. Важливе також запобігання втрат поживних речовин. Приблизна потреба кукурудзи в азоті, в залежності від запланованого врожаю, становить 180-250 кг/га. На перших фазах росту кукурудза розвивається дуже повільно, основна потреба в азоті починається з фази 6-8 листків. Починаючи з дев’ятого листка і до висихання квіткових стовпчиків на качанах, кукурудза засвоює 85% загальної потреби азоту. Важливо знати, що азот засвоюється разом з сіркою, при дефіциті 1 кг сірки не засвоїться 10 кг азоту.

Для інтенсивного росту кукурудзи на ранніх фазах росту обов’язкова наявність фосфору. Потреба в фосфорі має два критичні періоди. Перший – від проростання насіння до появи 3-4 листочків. Другий – цвітіння і наливання зерна.

Кукурудза дуже вибаглива до вмісту доступного калію. Достатнє забезпечення калієм необхідне для накопичення в зерні крохмалю, цукрів, вуглеводів, загального обміну речовин, підвищення стійкості до стеблового вилягання, формування качанів. Під впливом біологічних препаратів розвивається розгалужена коренева система з симбіотичною мікрофлорою, що дає змогу рослині краще засвоювати елементи живлення, особливо сполуки фосфору та калію.

Головна проблема широкого застосування мінеральних добрив зумовлена насамперед низьким коефіцієнтом використання їх рослинами, а сполуки фосфору та калію в ґрунті малодоступні для рослин і, як наслідок, відбувається зміщення екологічної рівноваги. Разом з мінеральними добривами в ґрунт надходить невелика кількість сполук важких металів, які поступово накопичуються в ґрунті і негативно впливають на навколишнє середовище. Як баласт ці сполуки вбираються коренями рослин і потрапляють в біомасу, погіршуючи якість врожаю зерна.

Противагою цьому є використання біопрепаратів на основі асоціативних мікроорганізмів, які, крім покращення загального стану рослин, їхнього живлення, підвищують коефіцієнт використання поживних елементів з добрив та ґрунту. Це значною мірою поліпшує азотне, фосфорне та калійне живлення рослин, зменшує використання мінеральних добрив, нейтралізує токсичну дію сполук важких металів.

В широкому асортименті продукції ПП «БТУ-Центр» є такий препарат як Біокомплекс-БТУ. Це рідке мікробіологічне добриво на основі азотфіксуючих бактерій, фунгіцидних бактерій широкого спектру дії, фосфор- і каліймобілізуючих ґрунтових бактерій, активних метаболітів, фітогормонів, вітамінів, фунгіцидів, амінокислот, макро- і мікроелементів.

Застосування Біокомплексу-БТУ обприскуванням по листу покращує фізіологічні процеси в тканинах рослин, підвищує вміст хлорофілу у листі, що позитивно впливає на краще накопичення цукрів рослини кукурудзи та більш триваліший вегетаційний період, обумовлює вищі біометричні показники та кращу якість зерна.

На кінцевий урожай кукурудзи та його якість великий вплив також має відсутність шкідників на кукурудзяних полях. Тому дуже важливо попереджати їх розповсюдження та нанесення шкоди посівам.
Одним з основних шкідників кукурудзи є стебловий метелик.

Стебловий кукурудзяний метелик розповсюджений у всіх регіонах вирощування кукурудзи. Початок цвітіння цієї культури зазвичай збігається із початком льоту метелика і відкладання яєць. Це основний шкідник на кукурудзі в цей період, чисельність якого не має тенденцій до зменшення. Метелик із червня по серпень відкладає яйця на нижню поверхню листків кукурудзи. Гусениці швидко проникають у стебла та качани. Шкодочинність його сягає до 40%.

Окрім прямої шкоди, метелики також викликають ламання стебел, підвищену враженість рослин стебловими гнилями й пліснявінням. Економічний поріг шкодочинності для кукурудзи на зерно становить 60-80 гусениць на 100 рослин. Боротися зі стебловим кукурудзяним метеликом досить важко через те, що складно визначити оптимальний строк обприскування при дуже розтягнутому періоді вильоту метелика – впродовж 45 днів. Тому одночасно зустрічається гусінь старших і молодших віків. Крім того, личинки ведуть прихований спосіб життя і стають важкодоступними для дії інсектицидів.

Як же знищити цього шкідника ефективно та з найменшими витратами? Наявні в арсеналі сільгоспвиробників системні інсектициди не мають високої ефективності проти гусениць лускокрилих, до яких відноситься цей шкідник. Компанія ПП «БТУ-Центр» знайшла вихід: застосування біоінсектицидів Бітоксибацилін-БТУ – препарат, що захищає рослини від комах-шкідників різного віку, та Лепідоцид-БТУ – від гусениць лускокрилих комах. Обприскування слід проводити у період масового відродження личинок кукурудзяного стеблового метелика, що дає змогу обійтися однією обробкою посівів. Більш ефективним способом знищення шкідників є сумісне використання біологічних та хімічних інсектицидів. Біологічні препарати мають властивість до кращої проникності у тканини рослин і «протягують» за собою хімічні у важкодоступні місця, де приховуються шкідники. Знищення одного з найбільш шкодочинних шкідників кукурудзи – стеблового кукурудзяного метелика – запорука врожайності та якості. Ми впевнені, що запропоновані заходи зможуть вирішити цю проблему, а значить отримати добрий прибуток від одержаного врожаю.

О. РОСТОЦЬКИЙ,
агроном-консультант

 

Прочитано 3932 разів