Четверг, 22 Май 2014 11:46

Переваги культивації безсекційним КРН

Переваги культивації безсекційним КРН

Кожний хлібороб вибирає собі власну систему землеробства, яка найбільш відповідає його переконанням. Але якою б не була його власна модель (за винятком нульової), одним з основних хліборобських інструментів є культиватор.

В наш час продається багато типів культиваторів, з-поміж яких необхідно вибрати найбільш оптимальний з точки зору ціна-якість. Для того щоб перейти до питання, яким же саме має бути культиватор, необхідно спочатку перерахувати його всі можливі недоліки.

Напевне, кожен мав змогу бачити, як під час культивації забиваються пожнивними рештками моделі з двохрядним розташуванням робочих органів, особливо в районі розташування опорних коліс, як починає горнути зубова борона, не справляючись з великим об’ємом рослинних решток, як постійні вертикальні рухи стійок спричиняють недотримання глибини обробітку, як лапи на розбитих гряділях, або їх недостатнє перекриття, зводять нанівець всю працю. Результатом такого обробітку є нерівномірна глибина та весело зеленіюче смугами поле вже через 3-5 днів.
Багато хто застосовує важкі культиватори замість післяжнивного лущіння на пересохлому ґрунті, де внаслідок підвищеного опору підпружинена лапа відтягується назад (працюючи вже не плоскістю, а носком), а потім, при спрацьовуванні пружини, вивертає на поверхню грудки, що є неприпустимим для якісної культивації.
Взагалі основні вимоги до культиватора сформував більш ніж 130 років тому І.Є. Овсінський, який глузував з підпружинених робочих органів, а на своїх культиваторах «лапы крепко осаживал».

Саме такий культиватор, перевірений 10 роками роботи у власному господарстві, ви й бачите на фото.

Які його переваги?

 • Розташування робочих органів в чотири ряди.
 • Висока стійка (560 мм від носка лапи до рами) зменшує забивання рослинними рештками.
 • Унікальна форма лапи забезпечує мінімальний опір та забивання.
 • Перекриття між лапами – 10 см, це гарантує якість.
 • Транспортна висота становить 25 см.
 • Можливість працювати від 5 до 18 см.
 • Цей культиватор заміняє лущення стерні на якісну культивацію.
 • Робоча ширина 4 м. Можливе виготовлення від 4 до 12 м.Для безгербіцидної технології вирощення просапних культур дуже важливим є вибір міжрядного культиватора. Кожен мав змогу спостерігати, як під час першого обробітку в умовах кам’яніючого від сонця після довгожданого дощу ґрунту не витримується глибина обробітку, а про якість обробітку по сліду трактора не доводиться навіть говорити.

У того ж, хто має поля на схилах, душа болить ще й від вирізання культурних рослин внаслідок зносу. Відомо, що найбільш ефективним в боротьбі з бур’яном у рядку є підгортання під час другого міжрядного обробітку при безгербіцидній технології. Проте багато землеробів свідомо відмовляються від нього.

Аргументи тут наступні:

 • Часто під час підгортання кількості землі не вистачає для повної загибелі бур`янів у рядку.
 • Крім цього, підгортальник (окучник) загрібає ґрунт та оголює міжряддя, внаслідок чого міжряддя починають виблискувати на сонці, а згодом передчасно розтріскуватися.
 • Інколи для повного пригортання в рядку доводиться повторювати обробіток.

Переваги культивації безсекційним КРНДо недоліків традиційного КРН можна віднести й витрати на заміну втулок, підшипників та коліщат. У себе в господарстві я відмовився від паралелограмних секцій і застосовую безсекційний КРН.
На перший міжрядний обробіток ставлю одну універсальну лапу-бритву шириною 435 мм. Можна заперечити, що широкою буде захисна зона, але хто має змогу витримати 10-сантиметрову зону? Лише одноосібники, яким не шкода витратити 2-3 дні на культивацію 10-15 га, решта господарів все одно звужує робочі органи на користь продуктивності.

При підгортанні кількість землі достатня для загибелі бур’янів, а міжряддя залишається не голим під гарячим сонцем, а присипаним 1-3-сантиметровим шаром ґрунту за рахунок того, що верхній шар не згрібається секцією, яка весь час підскакує, а підгортальник (окучник) працює на стабільній глибині, розрізаючи засихаючий ґрунт на земляну мульчу, яка прикриває надійно міжряддя від сонця. При цьому глибина обробітку при першому та другому обробітку залишається стабільною навіть по сліду трактора, а всі побоювання прихильників секційного КРН про погану якість обробітку залишаються безпідставними.

Очевидно, кожен, хто ходить ногами по полю, а не дивиться на нього з вікна автомобіля, помічав під час міжрядної культивації при висоті культури 50-70 см, як часто рослини травмуються від тяг трактора, а інколи виникає необхідність міжрядного обробітку за висоти культурних рослин 80-90 см. Зазвичай при такій висоті за трактором вони просто ламаються.

При встановленні на наший культиватор спеціального навісного пристрою, це питання вирішується.

Безсекційний КРН має ще один плюс для власників схилових земель – відсутність вирізання культурних рослин. А для любителів нульового обробітку він цікавий ще й тим, що за відсутності достатньої кількості пожнивних решток і опадів на початкових етапах розвитку рослин відбувається інтенсивне випаровування і передчасне розтріскування міжрядь і, внаслідок цього, відставання культури в розвитку. За таких обставин безсекційний КРН єдиний зможе виправити ситуацію.

Всі, кого зацікавив міжрядний та суцільний культиватори, прохання дзвонити (067) 277-04-72 після 18,00.

З повагою, В.С. БРОДОВСЬКИЙ

 

 

 

 

Прочитано 2825 разів