Четверг, 22 Май 2014 10:10

Як економити на пестицидах, не втрачаючи ефективність

Як економити на пестицидах,  не втрачаючи ефективністьСкладна економічна ситуація, що склалася в Україні, торкнулася і сільськогосподарського виробництва. Із зростанням курсу долара виросли ціни на добрива, насіння, засоби захисту рослин та інші матеріальні засоби, що збільшують витрати на виробництво сільськогосподарської продукції.

В таких умовах існує два способи зберегти виробництво рентабельним. Треба або збільшувати валове виробництво за рахунок підвищення врожайності, або скоротити виробничі витрати. І це, здається, прості істини. Але як це зробити практично – велике питання для виробників сільгосппродукції.

Багато аграріїв знають, що стати на шлях так званого «мінімалізму» – означає привести своє підприємство до банкрутства, бо відмова від якісних товарів на користь дешевих та неефективних позначиться в першу чергу на кількості та якості врожаю. Тому треба обирати іншу стратегію, застосовувати засоби для збільшення врожайності. Бо екстенсивне виробництво призводить до неминучого зниження валової продукції, погіршення його якості і підвищення собівартості.

Основні чинники, які впливають на підвищення врожайності, це, по-перше, – мінеральні добрива, по-друге, – інтенсивні сорти і гібриди, і третій важливий чинник – засоби захисту рослин, які захищають рослини від шкідливих об'єктів, дозволяючи розкрити їх біологічний потенціал. Що стосується ефективного використання засобів захисту рослин, то існує багато способів це робити. Спробуємо нагадати деякі з них.

  • Передусім, це застосування препаратів комплексної дії – контактної, системної, кишкової, фумігантної.
  • Важливе значення має застосування препаратів в ранні фази, або у фази найбільш сприйнятливі для знищення патогенів, шкідливих комах, бур’янів.
  • Зменшити об’єм вживаних гербіцидів на просапних культурах можна за рахунок смугового їх застосування в зоні культурних рослин.
  • Також ефективні крайові обробки полів при заселенні їх шкідливими комахами, що не дає можливості їх подальшому розселенню і розмноженню.

Також хотілося б загострити увагу на одному прийомі, який часто застосовується на практиці і безпосередньо впливає на ефективність використання засобів захисту рослин. Це так звані профілактичні обробки фунгіцидами. Чому «так звані»? Тому що ефективна профілактика – це тільки та профілактика, яка проводиться за сприятливих умов для розвитку патогена. А на практиці, при недотриманні цих умов, обробка є не профілактичною, а завчасною, тобто перетворюється на неефективний прийом. Відбувається це найчастіше через поєднання внесення гербіцидів і фунгіцидів. Це вважається правильним, якщо співпадає фаза розвитку бур’янів і умови для розвитку патогенів. При цьому виробники сільгосппродукції економлять засоби на додаткову обробку (паливо, воду, оплату праці).

Як економити на пестицидах,  не втрачаючи ефективністьАле найчастіше при обробці посівів орієнтуються на фазу бур’янів, ігноруючи відсутність умов для розвитку хвороб. В результаті несвоєчасного внесення фунгіцидів «економія» витрат на додаткове внесення стає уявною, оскільки нівелюється вартістю неефективно використаного фунгіциду.

Добру економію можна отримати, використовуючи генеричні засоби захисту рослин. Ефективність цих ЗЗР знаходиться на тому ж рівні, що і препаратів від оригінатора, але за вартістю вони на 20-30% дешевше, ніж оригінальні.
А це істотно в економічних умовах, що склалися. Саме генеричні препарати рекомендують фахівці «Агроцентру Нертус», що мають великий досвід проведення порівняльних випробувань різних засобів захисту рослин.

Ще одна порада від «Агроцентру Нертус» – використання бакових сумішей як способу підвищення ефективності СЗР. Приклад цьому – традиційна схема боротьби з бур’янами в посівах сої, що включає препарати на основі д.в. Бентазон, 480 г/л (3 л/га) – для знищення дводольних бур’янів і препарату на основі д.в. Квизалофоп-П-тефурил, 40 г/л (1,25 л/га) – як спосіб боротьби з однорічними злаковими бур’янами. Вартість препаратів для такої обробки становить більше 70 $/га. Тоді як бакова суміш препаратів на основі д.в. Бентазон, 480 г/л (1,5 л/га) та Імазетапір, 100 г/л (0,5 л/га) вирішує ту ж проблему боротьби з бур’янами, але як мінімум в два рази дешевше. Врожайність сої при такій схемі захисту становила 26,3 ц/га у фазу 2-3 листків і 28,7 ц/га у фазу первинного листя.

Отже, способів підвищити ефективність засобів захисту рослин багато, і від того, як ними зуміють скористатися агрономи та керівники сільгосппідприємств, залежить рентабельність їх виробництва.   

 

Прочитано 1836 разів