Понедельник, 22 Февраль 2021 12:14

Світовий попит на молочку зростає, але Україна не може цим скористатися

Залишків молока для експорту в Україні стає все менше, виробництво молока не перестає падати. Це підтверджують дані Держстату щодо надходження молока на промпереробку в минулому році.

Як зазначається, молочні заводи придбали в 2020 році лише 3,5 млн т молока, що на 7% менше в порівнянні з 2019. В цілому за п'ять років надходження молока на заводи зменшилася на 17%, хоча аналітики більш оптимістичні в оцінках. Виходячи з перерахунку виробництва молочних продуктів в еквівалент молока, «Інфагро» схиляється до варіанту зростання пропозиції сировини від сільгосппідприємств, що на тлі падіння надходжень від господарств населення, дозволило зберегти обсяги переробки сирого молока в Україні в 2020 році.

«В результаті за цей період довелося скоротити експорт молокопродуктів в еквіваленті молока в два рази, приблизно до 0,6 млн т. У той же час імпорт молокопродуктів за п'ять років зріс майже в п'ять разів, до 0,5 млн т», - констатують експерти.

Як прогнозують в «Інфагро», в поточному році молочний баланс краще точно не стане. Але, можливо, в далекій перспективі Україна знову зможе стати великим експортером молокопродуктів. Є аналітики, які пророкують світле майбутнє української молочної галузі.

«Наприклад, Міжнародна Фінансова Корпорація (IFC) провела глобальне дослідження і зробила висновки, що для цього необхідно побудувати лише один завод, який перероблятиме на рік до 2 млн т сировини і створити до 20 ферм з поголів'ям по 10 тис. корів з продуктивністю 10 т / рік і собівартістю виробництва молока в 20 центів. Залишилося тільки знайти того, хто захоче і зможе втілити такий казковий проект в життя», - відзначають фахівці.

Ну, а поки подібного інвестора на горизонті не видно, потрібно виходити з поточних реалій, вважають аналітики.

«Переробники вже другий місяць живуть в напрузі, чекаючи остаточного підписання Закону про зниження ПДВ на молоко до 14%. Якщо президент його днями затвердить, то з 1 березня заводам доведеться працювати в нових реаліях. Однозначно їм це абсолютно невигідно і доведеться приймати кардинальні рішення: або знижувати ціну на молоко, або збільшувати вартість готової продукції, або шукати схеми для отримання додаткового податкового кредиту», - підсумували фахівці.


infagro.com.ua
Прочитано 36 разів