Вторник, 21 Апрель 2020 15:13

Кабмін розробив проект детінізації сільгоспземель

1558527575 1067Кабінет міністрів України в рамках боротьби з детінізацією сільськогосподарських земель пропонує впровадити проект «Контроль в сільському господарстві» (з використанням інтерактивного програмного забезпечення).

Розробником програмного забезпечення виступило ТОВ «Менора-Агро».

«Обсяг тіньової обробки на території України становить від 12 до 16 млн га сільгоспземель. Тільки в 2019 року обсяг тіньової оренди сільгоспземель становив від 19 до 69 млрд грн, при цьому втрати бюджетів всіх рівнів досягають 6-22 млрд грн на рік », - відзначають експерти.

Перше обговорення проекту між представниками Кабінету міністрів, Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, Державної податкової служби та ТОВ «Менора-Агро» відбулося 18 лютого 2020 р а технічно розроблений він був 4 березня. 16 квітня цей документ з'явився на сайті МінРЕТС для ознайомлення і вирази всіх зауважень і коментарів до нього з боку галузевих асоціацій. У разі відсутності будь-яких зауважень до проекту, він буде схвалений.

Мета цього проекту:

1. Впровадження контролю за дотриманням аграріями достовірної статистичної та фінансової звітності:

- посіяних і оброблених площах;

- обсягах отриманого врожаю;

- дотримання прав сівозміни та ін.

2. Установка на кожному комбайні або іншої сільгосптехніки, яка використовується для збору врожаю, обладнання, яке дозволяє реєструвати і враховувати:

- землі, з яких збирають урожай;

- кількість зібраного кожним комбайном врожаю і вид культури для установки в процесі контролю виконання робіт статистичних даних та фінансову звітність з реальними обсягами оброблюваних земельних ділянок, площ, посівів і зібраного врожаю.

Термін пілотного проекту: липень-жовтень 2020 р

Для реалізації проекту, Кабміном пропонується прийняти окремий закон про регулювання застосування спеціального обладнання для обліку врожаю в сфері сільського господарства за прикладом Закону України «Про застосування реєстраторів рахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (про касові апарати).

Згідно з проектом, аграрії повинні використовувати на своїй техніці тільки спеціально акредитоване державою обладнання обліку зібраного врожаю. Отримані дані автоматично передаватимуться в єдину централізовану систему звітності.

Крім того в меморандумі між Кабміном і ТОВ «Менора-Агро» говориться, що ТОВ «Менора-Агро» передає Кабінету міністрів виключне право на користування програмного забезпечення в Україні (на підставі окремого ліцензійного договору), а уряд у відповідь надає без проведення конкурсу ТОВ «Менора-Агро» право виняткового, ексклюзивного сервісного обслуговування цього програмного забезпечення терміном не менше, ніж термін дії патенту. Винагорода компанії-розробника становить 1 долар з 1 тонни зібраного зерна, яке буде відображатися в єдиній централізованій системі звітності.

На думку аналітиків «УкрАгроКонсалт», з такими умовами можуть погодитися далеко не всі українські сільгоспвиробники. В умовах введених в Україні карантинних заходів і складної економічної ситуації, даний проект може погіршити складну ситуацію в агросекторі і в економіці країни в цілому.

«З іншого боку, висновок сільгоспземель з тіні має велике значення для детінізації економіки в цілому. Це може привести до збільшення надходжень до бюджету, а також знизити рівень тінізації економіки. В умовах відкриття ринку землі з 1 липня 2021 р даний проект є важливим структурним елементом в загальному процесі регулювання земельних відносин. Але без суттєвого доопрацювання і правок запропоновані заходи малоймовірно досягнуто поставлених цілей в повній мірі », - вважають фахівці.

Основну заклопотаність викликають питання зниження як валютного, так і гривневої виручки аграріїв і відповідно проблеми з фінансуванням аграрного виробництва.

«В цілому слід зазначити, що даний проект без істотних правок і доопрацювань в разі його реалізації може завдати серйозної шкоди сільському господарству, як галузі, і привести до непередбачених наслідків і ризиків», - прогнозують експерти.
Прочитано 322 разів