Понедельник, 17 Октябрь 2016 11:08

Аграрні податки. Яке майбутнє чекає спецрежим відшкодування ПДВ

Аграрні податки. Яке майбутнє чекає спецрежим відшкодування ПДВЧи є шанс у аграріїв зберегти пільговий режим оподаткування до 2018 року?

Протягом всього року українські аграрії протестували проти запропонованого урядом податкового режиму. З прийняттям поправок до Податкового кодексу наприкінці 2015 року агросектор частково втратив пільги в частині відшкодування ПДВ на спеціальні рахунки.

З новим бюджетним процесом торішня історія отримує продовження. Згідно зі змінами до Податкового кодексу, на початку 2017 року планується повне скасування спецрежиму відшкодування ПДВ і перехід на загальну систему оподаткування.

Що було раніше

До 2016 року для фермерів правила оподаткування були досить ліберальними. Починаючи з 1998 року аграрії платили ПДВ за такою схемою: діяв спецрежим оподаткування, який надавав можливість збирати кошти з ПДВ на спеціальних рахунках для використання на потреби виробників.
Замість цього вони платили фіксований сільгоспподаток в розмірі 0,45% від поточної вартості землі. Така пільгова система дозволяла фермерам сподіватися на зростання, агросектор отримав статус локомотива української економіки.

Перехідний період

З початку 2016 року, не дивлячись на яскраві акції протесту під стінами Верховної Ради, з частиною пільг довелося розпрощатися. Як компенсатор збільшення фіскального преса зернотрейдерам повернули відшкодування ПДВ при експорті зернових.

Станом на жовтень 2016 року відшкодування ПДВ в залежності від виду сільгоспдіяльності виглядає таким чином:
— Трейдери зернових та тех. культур 15% ПДВ акумулюють на спецрахунках, 85% йде в бюджет;
— Виробники молока, ВРХ 80% ПДВ відкладають на спецрахунках, 20% платять в бюджет;
— При реалізації решти сільгосппродукції ПДВ сплачується в пропорції 50 на 50%.

Таким чином, встановлено перехідний період до 2017 року з перспективою 25 на 75, а далі, можливо, з повним скасуванням спецрежиму. При цьому аграрії заявляли, що диверсифіковане нарахування ПДВ створює величезні труднощі в адмініструванні податків.

Життя без пільг

Вже з січня агросектор очікує повне скасування ПДВ, якщо, звичайно, до кінця 2016 року парламентарії не проголосують за виключення цієї поправки. При цьому пропонується зберегти нульову ставку оподаткування операцій з експорту зернових і технічних культур.

Якщо цей сценарій здійсниться, це обернеться для аграріїв втратою оборотних коштів, за попередніми оцінками — до 38 млрд грн. А це, в свою чергу, загрожує зменшенням обсягів виробництва агрокомпаній, збільшенням безробіття в АПК і, отже, скороченням експорту та аграрного ВВП країни. Однак, з огляду на кризу в економіці, скасування спецрежиму ПДВ може підвищити ефективність агросектору в умовах обмеженості фінансового ресурсу.

Ще не кінець дискусії

Незважаючи на закріплення в Держбюджеті-2017 норми про скасування пільг, в парламенті обговорюється декілька проектів законів, які переглядають прийняту реформу і зумовлюють формат і розмір пільг для повернення. Комітет парламенту з питань аграрної політики надав на розгляд депутатам новий проект закону про внесення змін до Податкового кодексу, яким частково пропонується зберегти пільговий режим.

Парламентарії хочуть подовжити аграріям спеціальний режим до 2018 року, виконувати відшкодування ПДВ за єдиним списком згідно черги і дуже спростити механізм адміністрування ПДВ. Також планується ввести єдиний публічний реєстр заяв на бюджетне відшкодування: оприлюднення інформації про стан відшкодування ПДВ з уточненням окремих платників податків та заявлених ними до відшкодування з бюджету розміру сум ПДВ.

При цьому відшкодування ПДВ відбуватиметься виключно в порядку черговості надходження заяв. На жаль, прийняття тих чи інших змін все ще носить спекулятивний характер і геополітичне забарвлення. Торкнуться вони і вимог МВФ про стабілізацію бюджетних надходжень.
Прочитано 2040 разів